Skocz do zawartości

Wolni strzelcy, kilka pytań do was.


Yukon

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam, że na forum znajdzie się kilka osób, pracujących w innym systemie niż pełen etat. Ponadto, zakładam, że są tu osoby znające się na polskim prawie, podatkach i biznesie. Czy jestem nadmiernie optymistycznie nastawiony :-) , licząc na to, że zechcą odpowiedzieć na kilka pytań?

Do sedna, ostatnio pojawiają się w moim życiu możliwości podbudowania budżetu, przez wykonywanie zleceń, głównie dla osób zza granicy. Czy, w związku z tym, aby korzystać z tych okazji legalnie, muszę otworzyć działalność gospodarczą, czy to mogą być umowy zlecenia? Jako, że jestem studentem, podlegam ubezpieczeniu, mam ubezpieczenie zdrowotne. Czy w takiej sytuacji wystarczą mi umowy zlecenia, lub potwierdzenie z serwisu dla wolnych strzelców i comiesięczne odprowadzanie podatku, czy też konieczne jest założenie firmy, prowadzenie księgowości, odprowadzanie składek itp?

Jak wy, Panowie działający jako wolni strzelcy to załatwiacie?

Z góry dziękuję za informacje, zarówno praktykom, jak i teoretykom.

Pozdrawiam, Yukon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam założyć "firmę" w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości - http://inkubatory.pl/

Klientom wystawiasz faktury, a prywatnie z AIP rozliczasz się na umowę o dzieło albo zlecenie. Możesz odliczać koszty (nie wszystkie), masz księgowość i pomoc prawną - to główne plusy. Z minusów: miesięczna opłata, niektóre procedury AIP są nieco uciążliwe i trwają zbyt długo.

Korzystam i ogólnie sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie bierzesz dzieło/zlecenie (jako student nie odprowadzasz zusu do zlecenia, w dziele nawet nie ma składek), zleceniodawca już sam odprowadza wszystko i pod koniec roku przysyła ci pit-11 do zeznania. Nie musisz mieć firmy.

W mojej sytuacji odprowadzanie przez zleceniodawcę nie wchodzi w grę, bo klienci to obywatele (nie zawsze firmy) różnych państw Europy i świata

Polecam założyć "firmę" w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości - http://inkubatory.pl/

Klientom wystawiasz faktury, a prywatnie z AIP rozliczasz się na umowę o dzieło albo zlecenie. Możesz odliczać koszty (nie wszystkie), masz księgowość i pomoc prawną - to główne plusy. Z minusów: miesięczna opłata, niektóre procedury AIP są nieco uciążliwe i trwają zbyt długo.

Korzystam i ogólnie sobie chwalę.

Przeglądałem ofertę AIP, o ile jest ona ciekawa, o tyle jest nie dla mnie. Jestem początkującym wolnym strzelcem, z długą trasą do przebycia, zanim stworzenie firmy czy pionu AIP będzie miało sens. Na razie zlecenia pojawiają się z rzadka, i nie mam pewności, że to rozwinie się w coś większego.

Chciałbym podziękować za odpowiedzi, przydadzą się bardzo, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość pozyskania klarownych informacji z instytucji państwowych. Jeżeli ktoś jeszcze chce się podzielić informacjami, czy swoimi doświadczeniami, to zapraszam, tutaj lub przez PM.

Pozdrawiam, Yukon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Można podpisywać umowy o dzieło z podmiotami zagranicznymi, ale będziesz musiał samodzielnie co miesiąc rozliczać się z fiskusem i odprowadzać comiesięczne zaliczki na PIT.

Jeśli usługi świadczysz osobom prywatnym i nieregularnie, to rejestrowanie działalności ma minusy nie tylko w postaci kosztów jej prowadzenia, ale także dlatego, że do usług będziesz musiał doliczać 23% VAT, którego osoby prywatne nie będą mogły odliczyć. A zatem z ich punktu widzenia staniesz się o 23% droższy, sam zaś będziesz zarabiał po staremu.

Jeśli z kolei usługi świadczysz podmiotom biznesowym, to lepiej mieć działalność albo skorzystać z cudzej, bo firmy zwykle będą chciały od Ciebie faktur (a VAT ich nie boli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.