Skocz do zawartości

[WARSZAWA] Szewcy - klasyfikacja


torunianin

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

w nawiązaniu do dyskusji z Immune w wątku o warszawskim rynku szewskiego bespoke pomyślałem sobie, że można by zrobić klasyfikację warszawskich szewców, żeby każdy wiedział czego się może spodziewać u każdego z mistrzów. Bo każdy z nich ma jakieś atuty. W ten sposób inni unikną zaskoczenia i będą mogli świadomie decydować u kogo szyć buty.

Proponuję 5 kategorii:

- styl i elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta

- trwałość

- wybór skór

- wygoda/dopasowanie

- cena

Proponuję oceny od 1 do 5.

Dajcie znać, co o tym sądzicie.

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę ciężko będzie to zrobić ze względu na małą ilość osób które mają buty od kilku szewców. Szczególnie w przedostatniej kategorii nie da się zrobić takiej oceny nie nosząc butów danego mistrza. Tak samo z trwałością .. (edit: plus kilka lat musi minąć :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy bigbadwoof i damiance mają rację. Rozumiem Twoje intencje, ale myślę że zamiast tego można byłoby przygotować krótki opis rzemiosła poszczególnych mistrzów. Nawet biorąc pod uwagę kilka kategorii i system punktacji trudno o stworzenie uniwersalnego algorytmu, który zastąpi zdrowy rozsądek w przypadku osób które zamierzają po raz pierwszy w życiu obstalować parę butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie może powinniśmy w tym wątku wrzucać nasze recenzje wg. tych kategorii, które zaproponowałem albo innych jeśli macie inne propozycje. Mam wrażenie, że wielu z nas ma jakieś doświadczenia, ale nie mamy ich zebranych w jednym miejscu.

Ja widziałbym to tak np.

Jan Wielądek

1. Opis

Czarne angielki szyte.

2. styl i elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta

Styl i kształt noska klasyczny, ale możliwość pewnych modyfikacji wg. potrzeb klienta.

.

..

.

itd.

3. Wybór skór

......

4. Wygoda/dopasowanie

......

5. Cena

.........

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że oryginalny zamysł był taki, żeby recenzje publikować w przewodniku miejskim lub nowo powstałym dziale "Bespoke" pod sygnaturą konkretnych rzemieślników. W temacie, który założyłeś można by było co najwyżej linkować do konkretnych zamówień i wprowadzać je w ramy porównawcze według składników oceny, które zaprezentowałeś.

Tylko jeżeli o mnie chodzi, wciąż nie bardzo rozumiem jaki jest tego sens. :? Jeżeli Twoim celem jest przypisanie danym rzemieślnikom konretnego stylu to moim zdaniem jest to szukanie argumentów na poparcie tezy, zamiast przepropawdzenia badania, na podstawie którego taką tezę można by było wysnuć.

Już kilka razy to powtarzałem, ale napiszę jeszcze raz. Szewcy, o których rozmawiamy szyją buty wg. norm autro-węgierskich z pewnymi naleciałościami niemieckimi. Natomiast o różnicach stylistycznych poszczególnych modeli częściej świadczą same umiejętności wykonania konkretnych elementów buta, aniżeli jakieś głęboko zakorzenione preferencje i przekonania. Gdyby stworzyć wielkie drzewo genealogiczne warszawskich szewców to wniosek byłby taki, że wszystkie jabłka zostały zerwane z tej samej jabłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że oryginalny zamysł był taki, żeby recenzje publikować w przewodniku miejskim lub nowo powstałym dziale "Bespoke" pod sygnaturą konkretnych rzemieślników. W temacie, który założyłeś można by było co najwyżej linkować do konkretnych zamówień i wprowadzać je w ramy porównawcze według składników oceny, które zaprezentowałeś.

Tylko jeżeli o mnie chodzi, wciąż nie bardzo rozumiem jaki jest tego sens. :? Jeżeli Twoim celem jest przypisanie danym rzemieślnikom konretnego stylu to moim zdaniem jest to szukanie argumentów na poparcie tezy, zamiast przepropawdzenia badania, na podstawie którego taką tezę można by było wysnuć.

Już kilka razy to powtarzałem, ale napiszę jeszcze raz. Szewcy, o których rozmawiamy szyją buty wg. norm autro-węgierskich z pewnymi naleciałościami niemieckimi. Natomiast o różnicach stylistycznych poszczególnych modeli częściej świadczą same umiejętności wykonania konkretnych elementów buta, aniżeli jakieś głęboko zakorzenione preferencje i przekonania. Gdyby stworzyć wielkie drzewo genealogiczne warszawskich szewców to wniosek byłby taki, że wszystkie jabłka zostały zerwane z tej samej jabłoni.

Jak sam wiesz, jest wiele osób, które nie wrzuci recenzji, bo nie chce im się wrzucać zdjęć, robić opisów itp. Chodziło o kompendium wiedzy w jednym miejscu. Tak żeby inni wiedzieli czego mogą się spodziewać. Żeby podzielić się wiedzą i móc skonfrontować różne wrażenia. 1 czy 2 recenzje Wielądka nie pokazują w ogóle obrazu. Gdybyśmy mieli krótką i wygodną formę oceny, to jestem przekonany, że więcej osób, by to zrobiło.

Styl, to jest tylko jedno z kryteriów, jak widać w mojej propozycji. Poza tym pomimo w wspólnej szkoły ja widzę różnice pomiędzy stylem Wielądka i TJa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli osoba nie będzie chciała robić sesji zdjeciowej, to uważasz, że zamieści tak rozbudowaną recenzję? Moim zdaniem prędzej "cyknie fotę" telefonem, w końcu obraz jest wart więcej niż tysiąc słów.

To kompendium wiedzy jest zgromadzone: w przewodniku miejskim (można spróbować pogrupować tematycznie np.: dział szewców, dział krawców, dział MTM, dział zagranica, inne), są opisy szewców wraz ze zdjęciami oraz linkami do działu bespoke, z najnowszymi pracami. Są wątki pt. pojedynek szewców ;) czy też kopyto, gdzie można znaleźć zestawienia butów od poszczególnych rzemieślników i nie tylko.

Pozwólmy chętnym / potrzebującym spędzić trochę czasu na forum i poszukać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

trzeba patrzeć na realia - mamy mało recenzji, bo ludziom się nie chce ich pisać i robić zdjęć, jeśli mogliby szybko w kilka minut ocenić i powiedzieć o swoich doświadczeniach, to zapewniam Was, że byłoby tego dużo więcej.

Ale jeśli nie ma woli, no to trudno. Sam nie pociągnę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.