Skocz do zawartości

Wymiana podeszew, jesień/zima, CS 7902


Kacek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie wybaczcie, że być może poruszę tematy, które były tutaj już wielokrotnie omawiane ale dopiero zaczynam przygodę z butami z górnej półki i wciąż nie mogę zrozumieć kilku kwestii.

 

Na wstępie dodam, że rozpocząłem właśnie bliższą znajomość z Carlos Santos 7902 Braga.

 

1. Jak dobrze rozumiem, największą zaletą GYW jest możliwość wymiany podeszwy co pozwala nawet po latach użytkowania, tchnąć w ulubioną parę butów nowe życie. Jednak z tego co zdołałem się zorientować, nie łatwo jest znaleźć zakład szewski, który podejmie się takiego zadania. Czy to znaczy, że najlepiej kupować od producentów oferujących taką usługę (np. Crockett&Johnes, SP, Loake) lub szyć na miarę i „serwisować” u wykonawcy? A może wysyłać buty do UK?

 

2. Powyższe rozważania prowadzą do drugiego pytania. Kupiłem sztyblety z myślą o jesienno-zimowej aurze. Głównie na drogę między domem, autem a biurem. Czy popełniłem błąd sięgając po model ze skórzaną podeszwą? Czy może podzelowanie załatwi sprawę?

 

3. Jak marka Carlos Santos pozycjonuje się obok tych wymienionych wyżej? Dzisiaj wyczytałem, że takie GYW za 1400 w praktyce nie jest prawdziwym GYW... jestem skonfundowany.

Może w tej sytuacji najlepiej dopłacić i uszyć coś na miarę?

Jeśli nie będę mógł wymienić podeszwy, jest ona śliska i nie nadaje się na jesień/zimę, to może wystarczyło kupić gumiaki za 700zł?

 

4. Dla formalności. Skoro to pierwsza i jedyna moja para butów tej klasy, rozumiem, że lepiej dawać im odpocząć po każdym dniu noszenia?

 

Na koniec, natłuszczać czy nie natłuszczać podeszwy? Sklep KB, w odpowiedzi na prośbę o komplet akcesoriów do impregnacji, nie wspomniał nic o preparacie na spód buta. Domyślam się, że w przypadku podzelowania nie ma o czym mówić.

 

Będę wdzięczny za słowo komentarza.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Odpowiadając na Twoje pytania po kolei:

1. W Warszawie jest to jak najbardziej możliwe, poza stolicą jest też kilka zakładów, które oferują taką usługę. Koszt jest spory, bo około 400-600 zł. z drugiej strony, pytanie, jak szybko zużyjesz takie spody? Jeśli masz mieć jedną-dwie pary, i wykorzystywać intensywnie, to proponuje jednak je podzelować. Nową zelówkę dużo łatwiej sprawić niż wymienić spody.

2. Jeśli poruszać się po trasie parking-auto-dom, to możesz cały rok biegać i we wsuwanych butach typu loafersy. Natomiast błędu nie popełniłeś. Zauważ jednak trzy rzeczy. Po pierwsze, skórzana podeszwa jest śliska (a nowa bardzo śliska). Po drugie, łatwo niszczy ja sól i wilgoć, szczególnie te gorsze krupony. Po trzecie, gdybyś jednak chciał wybrać się na dłuższy spacer, grubsza podeszwa jest tym, co najbardziej izoluje od podłoża i zapobiega wychładzaniu stóp.

3. Carlos Santos to zacne buty. Za 1000+ jak najbardziej kupisz prawdziwe GYW, czyli buty szyte ramowo, dobrej jakości. Szycie na miarę to zabawa dla koneserów, dużo lepiej, jeśli za zaoszczędzone pieniądze kupisz drugą parę.

4. Dokładnie tak. Jeśli masz dwie pary butów, i jedne leżą w prawidłach, a drugie u Ciebie na nogach, to posłużą Ci sumarycznie dłużej, niż dwie pary użytkowane osobno.

5. Nie natłuszczaj, chyba ze specjalnymi preparatami do podeszew. IMO szkoda zachodu. Jeśli tak się boisz o podeszwy, top podzeluj gumą i tyle. Oczywiście, niektórzy (nawet tu na forum) będą odsądzać Cię od czci i wiary, ale się tym nie przejmuj.

dla przykładu, ja wszystkie swoje zimowe pary mam podzelowane. Januszkiewicz też to doradza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak zużyjesz to podzelujesz, a jak zużyjesz zelówkę to podzelujesz etc.. A jak Ci się zachce wymiany podeszwy, to na forum znajdziesz takich, co się tego podejmą, chyba że za kilka lat już ich tu nie będzie.

2. Nie popełniłeś błędu. Jak powyżej.

3. Niżej niż C&J, co nie znaczy, że oni robią "prawdziwy GYW" (tego nie słyszałem prawdziwy-nieprawdziwy). Raczej buty Ci się nie rozlecą na kawałki, bo to "nieprawdziwy GYW", ale w zasadzie nie wiem, co masz na myśli.

4. Tak, możesz im też dać odpocząć w nocy.

5. Jak chcesz. Ja natłuszczam każdą nową parę raz i na tym kończę zawracanie sobie głowy spodem buta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.