Jump to content

Valentin Frunza boots


fan_dobrego_buta
 Share

Recommended Posts

Pięta oraz nosek wzmacnione i usztywnione są turecką skórą. Według VF jest ona dużo lepsza od argentyńskiej różowej skóry. Wymieniana prze VF turecka i argentyśka skóra jest nazywana pittaned leather (może ma na myśli paterned leataher?). Nie mam pojęcia co to za skóra. Najważniejsze, że nie stosuje tworzyw sztucznych.

 

20161223_163812.jpg

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, fan_dobrego_buta napisał:

Nie mam pojęcia co to za skóra. Najważniejsze, że nie stosuje tworzyw sztucznych

Czytałem kiedyś na styleforum dyskusję o usztywnieniu noska i wcale nie wynikało z niej że skórzane usztywnienie jest lepsze niż celastic (bo co do tego, że skóra jest lepsza na usztywnienie pięt panowała raczej ogólna zgoda). Na przykład G&G czy EG stosują w butach RTW celastic do usztywnienia nosków i nie sądzę żeby wynikało to z chęci cięcia kosztów. Oczywiście jeżeli ktoś chce mieć jak najbardziej tradycyjnie zrobione buty, to skórzane usztywnienie noska jest olbrzymią zaletą.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Skórzane usztywnienie podnoska, jeżeli chodzi o funkcjonalność, jakość wykonania, późniejsze dopasowanie buta do stóp jest wg mnie poza jakąkolwiek dyskusją jeżeli chodzi o porównanie do celasticu. Temat na dłuższą dyskusję, ale tak w skrócie :

1. Jedna z najważniejszych kwestii - oddychalność. Nie trzeba chyba rozwijać tematu tworzywa, bo chyba jasnym jest, że mamy po prostu kawałem "gumiaka" na czubku. Nie przepuszcza wilgoci, zatrzymuje ją wewnątrz butów, przy zwiększonej potliwości stóp może doprowadzać do powstawania pleśni w tym miejscu. Jak wygląda sprawa ze skórą ? Jakie właściwości ma, to wiadomo. Pozostaje pytanie o system montażu oraz ewentualny zarzut, że przecież podnoski są wklejane. Tak, są wklejane, ale w przypadku ręcznej roboty, wykorzystuje się do tego specjalne pasty, które nie powodują ograniczenia oddychalności skóry. Takie pasty nie zawierają żadnej chemii, co z pewnością też jest ważne.

2. Za pomocą skóry (chociaż w pewnych granicach też można wykorzystać celastic) można na danym kopycie wpływać m.in. na kształt czubka butów przez zastosowanie cieńszej, lub grubszej skóry, dokonując później jej odpowiedniej obróbki. Nawet cienka skóra po zastosowaniu pewnych środków może mieć świetne parametry wytrzymałościowe.

3. Dopasowanie do stóp - skóra tak bije na głowę syntetyk, że szkoda nawet rozwijać ten temat. Można dowolnie we własnym zakresie na stopach, lub przy użyciu maszyn modelować czubki.

4. Kwestie naprawy. Jeżeli celastic się odkształci pod wpływem uszkodzenia mechanicznego butów, wystąpienia jakiegoś nacisku na czubek, to w wielu przypadkach jest już "po zawodach", bo mamy po prostu zgnieciony "ping pong". W przypadku skóry jest zdecydowanie łatwiej ponownie wyprowadzić kształt czubka. Zdecydowanie łatwiej jest też dokonywać napraw cholewek z podnoskiem skórzanym, bo można oddzielić na czas naprawy skórę podnoska cholewki, przy tworzywie jest to zdecydowanie trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.