Jump to content

Relacja z farbowania zamszu


leonid
 Share

Recommended Posts

Postanowiłem podzielić się wrażeniami z pierwszego w życiu malowania butów. Może zacznę od tego, że zabieg ten był zupełnie nieplanowany. Zakupiłem przez Internet piękne zamszowe brogsy w kolorze brązowym, a otrzymałem… beżowe.

Miało być:

2h699mu.jpg

 

Było:

 

5e63ccdd7d2c30af.jpg

069d225e4d475542.jpg

Buty wyglądały wręcz jak baza do farbowania… Po „reklamacji” okazało się, że zdjęcia produktu w Internecie to pomyłka i nie ma takiego modelu jak na zdjęciach. Jest tylko beżowy. Niestety zdążyłem się już napalić na brązowe brogsy, więc padła decyzja o przefarbowaniu. Zdecydowałem się kupić dwa słoiczki Teinture Francaise – jeden w kolorze brąz (04), drugi ciemny brąz (05), by uzyskać pożądany kolor.

Ponadto zaopatrzyłem się w niezbędne akcesoria:

-koszulę i worek na śmieci, by chronić otoczenie,

-pędzle (później okazały się problematyczne),

-słoik do wymieszania farb,

-gumowe rękawiczki (później okazały się konieczne),

-taśmę malarską (później okazała się zbędna).

e8da13b7deeb8c19.jpg

Pracę rozpocząłem dokładnym oklejeniem rantów, co okazało się czasochłonne i niepotrzebne, bowiem taśma nie dość, że odklejała się samoistnie, to wręcz spływała, gdy nasiąkała farbą na bazie alkoholu, który rozpuszczał klej. Ponadto okazało się, że bok podeszwy i obcas są na tyle zbite i twarde, że prawie wcale nie chłonęły farby i właściwie malowanie ich nawet celowe było niemal niewidoczne. Jeśli naprawdę musimy zabezpieczyć rant, należy użyć taśmy izolacyjnej („elektrycznej”), która nie tylko zabezpieczy szczelnie przed farbą (nie nasiąka), ale i lepiej się klei.

W tym miejscu, że rękawiczki a’la woreczek jednorazowy okazały się totalnie nieprzydatne, gdyż kleiły się do odklejającej się później taśmy i rozrywały, stąd zmiana na „laboratoryjne”, gumowe. Dla bezpieczeństwa najlepiej od razu założyć gumowe, dają pewniejszy chwyt.

dbe0c47780fe52c6.jpg

c90edf0431435eed.jpg

Malowanie rozpocząłem od „pędzelkowania” cholewki przy rancie. I od razu mówię – najlepiej zrobić to wyłącznie tam, gdzie nie dosięgnie fabryczny „podajnik farby”. Pędzle bowiem ce[beeep]ą się pewną właściwością, która może być tragiczna w skutkach – przy pierwszym dotknięciu zamszu oddają całą farbę która siedzi między włosiem, a pociągnięcie, nawet szybkie, pędzla - zostawia co najwyżej smugę. Jeśli więc chcemy mieć buty w „komety”, można użyć do malowanie pędzli, w przeciwnym wypadku należy skorzystać z dołączonego narzędzia.

Nałożenie pierwszej warstwy farby na buta ukazało dwa problemy:

- zamsz pije jak smok,

- zamsz pije nierównomiernie.

38f71c5484e930d9.jpg

 

Widoczna w przedniej części cholewki plama to efekt dotknięcia pędzlem…

 

60bd8ca5692bb8d3.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Po każdym malowaniu należy czekać aż wyschnie, by zobaczyć, jak nowy kolor się ułożył.

Przejdźmy zatem dalej – na zdjęciu nałożone dwie warstwy na oba buty (wciąż mokre).

 

c2e4f88a065f1e5b.jpg

 

A tu już 2 warstwy + poprawki… i już na sucho. Efekt daleki od zamierzonego, a farba właśnie się skończyła. Starczyła (2 słoiczki) na dwie pełne warstwy plus drobne poprawki.

 

6969bc2ce5cf944e.jpg

 

W tym miejscu dodam, że próbując zamalować widoczne przejaśnienia zacząłem nakładać farbę w małych ilościach szybkimi ruchami i „odkryłem”, że gdyby to była licówka, piękne spatynowanie obuwia byłoby niezwykle proste! Wystarczą odpowiednie ruchy, z niewielką ilością farby, by uzyskać efekt spatynowania. Myślę o zakupie farby bordo, by rozprowadzić ją na brązowych licowych angielkach. Efekt może być kapitalny.

Tymczasem zamówiłem kolejny słoiczek (tym razem tylko brąz nr 04) oraz renowator do zamszu (kolor brąz), by ratować sytuację. W międzyczasie dokładnie wyczesałem buty szczotką do zamszu.

Zamówienie dotarło, trzecia warstwa na świeżo:

751482d9a8fdef68.jpg

 

..co zaskutkowało takim ubytkiem farby:

 

b593cb61609a4733.jpg

 

Po wyschnięciu i potraktowaniu renowatorem do zamszu:

 

2e3eadb7d325cc62.jpg

 

Muszę tutaj dodać, że sam renowator miał znikomy wpływ na efekt końcowy, przynajmniej wizualnie.

Jeszcze tylko wyszczotkowanie, nanoprotektor i założenie sznurówek. Oto efekt finalny:

 

0dcde36e7096e10a.jpg

3ff6abb29fcd2d6c.jpg

 

W jasnym dziennym świetle nierównomierność koloru jest widoczna, w praktyce jednak, zwłaszcza przy sztucznym oświetleniu, buty wyglądają tak (tu po pierwszym wyjściu):

 

49e7f308fc118a6d.jpg

 

Mam nadzieję, że komuś się przyda, bo w sieci nigdzie nie znalazłem mapolowania zamszu na brązowo. Właściwie jedyna relacja zdjęciowa dot. malowania zamszu, jaką spotkałem, to wpis mrvintage’a.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

W rzeczywistości to aż tak nie rzuca się w oczy. Czy jestem zadowolony? Tak, bo zrobiłem, co mogłem. W beżowych nie chciałbym chodzić, a odsyłać nie chciałem, bo okazyjnie kupiłem. Na pewno za drugim razem lepiej by mi szło z samym malowaniem - bez pędzla, używając mniej farby na jedno nałożenie, precyzyjniej dawkując.

Link to comment
Share on other sites

 

Mam nadzieję, że komuś się przyda, bo w sieci nigdzie nie znalazłem mapolowania zamszu na brązowo. Właściwie jedyna relacja zdjęciowa dot. malowania zamszu, jaką spotkałem, to wpis mrvintage’a.

 

Podobna realizacja do Twojej, ale na butach używanych :

 

post-1882-0-20247600-1411335122_thumb.jp

 

Nie skreślałbym pędzla tak od razu, dużo zależy od jego rodzaju i umiejętności posługiwania się nim. Ważne jest, aby po prostu jednolicie nakładać barwnik.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo pouczające. Samemu przymierzam się do przyciemnienia jasnoniebieskich chukka do granatu (próbowałem granatowym renowatorem ale efekt był taki sobie). Z ciekawości ile wyniosła cię ta zabawa?

 

 

Wszystkie produkty były z Multirenowacji (3x farba + renowator). Do tego 8zł z pędzelki. Rękawiczki gumowe i taśmę miałem.

Chcąc przemalować zamszowe brogsy trzeba liczyć IMO koszt 3 farb Teinture Francaise.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.