Skocz do zawartości

Działalność na etacie.


Skalpel

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy!

Myślę, że powoli nadszedł dla mnie czas, aby założyć działalność gospodarczą, jak widomo licho (US) nie śpi ;)

Wiem, że znajdują się na forum osoby które byłyby w stanie mnie odpowiednio nakierować, o co i proszę.

 

Przede wszystkim pragnę zaznaczyć, że na początek nie chcę rezygnowąć z mojej dotychczasowej pracy etatowej. A nóż noga mi się powinie i będę w ....

Wiem, że w jakiś spoósb mnie to zwalnia z dodatkowych opłat typu zus itp. a jak to wygląda w praktyce?

1) Jakby to wyglądało jeżeli miałbym w zakłądzie pracy teraz pół etatu?

2) Czy istnieje możliwość dofinansowania do otwarcia DG ze środków UE?

3) Czy istnieje inna możliwość dofinansowania?

4) Jaki rodzaj rozliczenia z US byłby dla mnie najbardziej korzystny?

5) Jak to jest z tym Vatem? Czy teraz zamawiając np. skórę z garbarni będę płacił za nią wartość netto czy brutto, a potem jakoś mogę odliczyć VAT czy w ogóle Vat musze zawsze liczyć w koszty?

6) Jak wygląda sprawa podatków zamawiając towary w UE?

 

Reszta pytań których będzie pewnie mnóstwo wyjdzie w dyskusji do której serdecznie zapraszam. Te informacje na pewno pomogą niejednej osobie tutaj na forum.

 

Pozdrawiam

D.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, powiem Ci jak to wygląda u mnie. Mam zarejestrowaną firmę, pracuję też na pełny etat. Płacę zus firmowy ok. 270zł.

W większości przypadków firmy od których kupuję skóry i materiały są płatnikami vat, placisz zawsze cenę brutto.

Jako platnik vat sprzedajesz też produkty z vatem, także dla koncowego klienta o ile to nie firma, zakup jest droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2) Czy istnieje możliwość dofinansowania do otwarcia DG ze środków UE?

 

 

Zadzwoń do GARR w katowicach, tel.  32 72 85 822. Tam udzielą Ci informacji o możliwości otrzymania wsparcia, oraz terminu kiedy będą środki, bo dopiero zaczyna się nowy okres programowania w którym będą kolejne dotacje. Ważne jest również to, że niektóre programu nie dopuszczają wparcie gdy już się założy DG - najpierw wniosek o wsparcie i dopiero wtedy zakładasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie jestem księgowym ale postaram się trochę pomóc. Jeśli pracodawca odprowadza za Ciebie składki do ZUS i zarabiasz co najmniej najniższą krajową to przy działalności będziesz płacił jedynie składką zdrowotną(około 270 zł). Nie ma znaczenia czy pracujesz na pełen etat czy na pół, musisz w ramach wynagrodzenia dostawać najniższą krajową.

 

2. Istnieje możliwość dofinansowania zarówno ze środków z Urzędu Pracy, jak i środków unijnych. Jednak z tego co się orientuję to jest pomoc dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

 

3. Nie wiem o jakie dofinansowanie pytasz. Jest np. dofinansowanie(chyba 20 tys zł) na utworzenie miejsca pracy.

 

4. Pytasz zapewne o podatek dochodowy. Tutaj masz możliwości: karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i tzw. zasady ogólne. Karta podatkowa jest najprostsza. Wpłacasz co miesiąc taką samą kwotę podatku i nie prowadzisz żadnych ewidencji ale nie każda działalność może być na karcie podatkowej. Musiałbyś się dowiedzieć w swoim US czy to czym chcesz się zajmować wchodzi do "katalogu" karty podatkowe. Przy ryczałcie płacisz podatek od przychodu. U Ciebie jeśli dobrze się orientuję byłaby działalność wytwórcza więc stawka - 5,5%. Na zasadach ogólnych masz 18/32% podatek od dochodów. Dlatego proponuję Ci zapytać w US o tą kartę podatkową i wysokość podatku z tego tytułu. Jeśli nie to masz ryczałt/zasady ogólne. Kalkulujesz co Ci się bardziej opłaca. Zapłacić 5,5% od przychodu, lub 18% od dochodu. Jeśli masz niskie koszty surowców i większość Twojego zarobku to praca wybierz ryczałt. Natomiast jeśli masz wysokie koszty wybierz zasady ogólne. Przy ryczałcie w ogóle nie rozliczasz kosztów. Nie prowadzisz ewidencji "kosztowej", składasz jedynie faktury zakupowe do teczki. Przy zasadach ogólnych prowadzisz kpir. Rozliczasz koszty uzyskania przychodu.

 

5. Kupujesz zawsze w cenach brutto bez względu na to czy będziesz PODATNIKIEM(a nie płatnikiem) podatku vat. Vat jest dla Ciebie neutralny ale konsumenci zapłacą przez to więcej za Twoje produkty. Przykład. Kupujesz skórę za 123 zł i sprzedajesz jako nie-vatowiec za 200 zł. Zarabiasz 77 zł. Jeśli jesteś vatowcem sprzedajesz zapewne za 200 zł + vat czyli za 246 zł. Wtedy vat jest dla Ciebie neutralny. Interesują Cię ceny netto. Skórę kupiłeś za 100 zł netto, sprzedałeś za 200 zł netto, jesteś 100 zł zł do przodu, a do US odprowadzasz różnicę między vatem ze sprzedaży a vatem z zakupu(46zł - 23 zł). Jak widać w drugim przypadku zarabiasz więcej ale cena końcowa jest też wyższa.

 

6. Zapewne pytasz o kwestię vatu. Jeśli dobrze pamiętam to w ramach tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie płaci się vatu(stawka vatu 0%) pod warunkiem, że zarówno Ty jak jak i sprzedający zza granicy jesteście podatnikami VAT UE.

 

Nie traktuj moich odpowiedzi wiążąco, wydaje mi się, że jest tak jak piszę, ale przepisy mogły się zmienić, bo nie śledzę ich na bieżąco.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ja pewnego czasu chciałem się podpiąć pod działalność artystyczną ze sprzedażą okazjonalną, ale jak to mówią co kraj ( US) to obyczaj (interpretacja). Księgowy mi to zdecydowanie odradził, mimo, że nie robię rzeczy do bezpośredniej sprzedaży jedynie na zamówienie pod konkretnego klienta. Ogólnie raczaj ciężko może być wytłumaczyć to fiskusowi. Jeden powie, że wykonanie dwóch takich rzeczy w miesiącu to już sprzedaż zorganizowana a drugi, że okazjonalna.... śliski temat.

Tutaj więcej o tym sposobie prowadzenia działalności (nie gospodarczej): http://tvn24bis.pl/magazyny,191/biznes-dla-ludzi-2-10,474100.html

Zaczyna się od 02:50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.