Jump to content

Punkt środkowy / środek ciężkości marynarki


Arkadyjczyk
 Share

Recommended Posts

W komentarzach do mojego dzisiejszego ubioru pojawiła się uwaga o źle dobranym środku ciężkości marynarki.

mam więc prośbę do bardziej doświadczonych kolegów o wyjaśnienie, (może ilustrowane zdjęciami z jakąś dorysowaną strzałką ?), gdzie prawidłowo powinien takowy się znajdować. mówiąc szczerze nie bardzo rozumiem istotę problemu a nie chciałbym popełniać błędu na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Środek ciężkości marynarki to przeważnie wysokość zapięcia ostatniego guzika, tam gdzie marynarka jest najbardziej wcięta w talii. Powinien znajdować się w bliskiej odległości od środka ciężkości człowieka - czyli 2 cm poniżej pępka.

W przypadku Twojej marynarki, ten środek za bardzo poszedł w górę i tym samym zachwiał podstawowe proporcje

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, guzik powinien być położony w talii, czyli 2-3 cm (w zależności od sylwetki i wzrostu) *powyżej* pępka. Tak naprawdę chodzi o maksymalne wcięcie marynarki, nie o położenie guzika - to nie musi być tożsame, ale tak najczęściej jest.

Jeśli kupujesz marynarki o standardowej długości (do linii pośladków), guzik powinien znajdować się nieco poniżej połowy jej wysokości (mierzonej od dołu do góry kołnierza). Oczywiście najlepiej jest przymierzyć, ale piszę o okazji w Internecie. Z kolei krótkie ("młodzieżowe") marynarki mają guzik niżej - wszak położenie talii nie zależy od długości marynarki. Marynarek wysoko zapinanych unikaj - psują sylwetkę, wygląda się w nich dziwnie (talia "idzie pod pachy").

Taliowanie marynarki jest zabiegiem dosyć prostym i niezbyt drogim. Tak więc, jeśli kupujesz ładną marynarkę i jest ok (ramiona, długość, rękawy dobre w przypadku przeciętych dziurek lub nie za krótkie w przypadku atrap), to niewielki nadmiar materiału nie powinien zniechęcać do zakupu.

Jeśli chodzi o marynarkę, którą pokazałeś w wątku obok - musisz zdecydować, czy warto przerabiać. Cena przeróbki prawdopodobnie przekroczy wartość marynarki, ale jeśli ją lubisz, można spróbować.

Link to comment
Share on other sites

Do (w 100% trafionej) wypowiedzi mosze dodam jeszcze, że pukt środkowy to jeden z podstawowych elementów proporcji marynarki. Krawiec w procesie bespoke może go przesuwać aby uzyskać zamierzony efekt. W dużym skrócie, obniżenie punktu środkowego często robi się u osób b. wysokich. Z kolei niskim podwyższa się go aby wydłużyć linię nóg.

Ja będę teraz eksperymentował z obniżeniem tego punktu aby wydłużyć linę wyłogów.

Link to comment
Share on other sites

Ja będę teraz eksperymentował z obniżeniem tego punktu aby wydłużyć linę wyłogów.

Postaram się w takim razie wrzucić w najbliższym czasie marynarkę z wysokim 'gorge' i niskim 'buttoning point'. Może okaże się pomocne dla Ciebie lub innych zainteresowanych tego typu eksperymentami.

Link to comment
Share on other sites

Proszę nie zwracać uwagi na dobór elementów garderoby - szczęśliwie nie muszę dziś wychodzić z domu także po prostu włożyłem to co było na wierzchu, bez poszetki i bez prasowania garnituru. Zgodnie z tematem wątku istotny jest 'środek ciężkości'. Jakość zdjęć (podobnie jak 'wiosenny' porządek na placu) pozostawia wiele do życzenia - z tego także zdaję sobie sprawę 8-)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nie odważyłbym się pójść z guzikiem niżej (chyba, że jednocześnie wydłużymy marynarkę).

Link to comment
Share on other sites

Materiał około 300 gms, nie jestem w stanie stwierdzić dokładnie ale tak oceniam po dotyku. Został zakupiony na styleforum od użytkowniczki 'tailorsgranddaughter' kilka miesięcy temu. Brak było kartki z nazwą producenta ale o ile dobrze pamiętam nadruk mówił '80's all wool made in huddersfield'. Myślę, że ma conajmniej 20 lat. Oprócz niego kupiłem jeszcze jeden, zółty w pasy, ciągle nie wiem co z niego uszyć, choć jestem coraz bliższy skłonieniu się ku DB.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.