Skocz do zawartości

Przywracanie zaschniętych past do życia za pomocą Réno'matu?


Infi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

niestety w związku z nieszczelnymi pojemnikami wyschły mi: wosk Saphir BDC Pâte de Luxe oraz krem koloryzujący Saphir BDC Pommadier.
Przeczytałem (tutaj), że istnieje szansa na odnowienie zaschniętych past - wystarczy dolać rozpuszczalnika, którym może być np. terpentyna albo olejek pomarańczowy. Obydwa wymienione produkty Saphir oparte są o terpentynę, więc podejrzewam, że sprawdziłaby się tutaj idealnie.
Niestety, aktualnie jej nie mam. Mam natomiast znany każdemu Saphir BDC Réno'mat. W jego składzie znajduje się głownie inny rozpuszczalnik - chlorobenzen. I tutaj pojawia się moje pytanie - czy do "wskrzeszenia" past Réno'mat nada się tak samo dobrze? Czy polecacie jakiś inny łatwo dostępny rozpuszczalnik? (W innym poradniku, mniej wiarygodnym, wyczytałem, że stosowana jest chociażby oliwa z oliwek, ale nie znam jej wpływu na skórę licową). Naprawdę wolałbym nie wyrzucać dobrych produktów tylko dlatego, że utraciły wilgotność. Chciałbym je przywrócić do życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, john220 napisał:

Wosk można podgrzać w kąpieli wodnej, nie za długo, bo może wystrzelić. Polecam jak się pokruszy i ciężko już używać.

Możesz rozwinąć jak to dokładnie zrobić, bo też mam końcówkę czarnego wosku mdor, gdzie zrobiło się jak małe kamyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, FranciszekMaurer napisał:

Możesz rozwinąć jak to dokładnie zrobić, bo też mam końcówkę czarnego wosku mdor, gdzie zrobiło się jak małe kamyki

Nie podgrzewałem nigdy wosku do butów w kąpieli wodnej, ale zawsze robię tak z woskiem Barboura do kurtek, zresztą zgodnie z instrukcją. Umieszcza się wosk w naczyniu, które następnie wkłada do drugiego naczynia (np. garnka) pełnego wody, a ten garnek stawia na gaz. Jest to więc podgrzewanie pośrednie, nie od ognia, a od gorącej wody wokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Velahrn bardzo dobrze to opisał. Wosk nie ma dokładnie tej samej konsystencji, gdyż minimalna ilość odparowuje, ale jest zdatny do użytku. Trzeba uważać, jak nagrzewa się zamknięte opakowanie, bo może wystrzelić. Najlepiej zagotować wodę, a wosk włożyć już do wody poniżej temperatury wrzenia i odczekać 5 minut. Tyle wystarczy.

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2021 o 23:36, pablocito napisał:

Polecam… terpenrynę. W czystej postaci do dostania w każdej aptece.

Otóż - nie. Byłem w pięciu aptekach i nigdzie nie mieli terpentyny. Odsyłali do sklepów plastycznych. Byłem w jednym, też nie mieli. Dlatego pytałem o łatwo dostępne zamienniki, jak np. oliwa z oliwek.

Pomysł z kąpielą wodną jest dobry, kiedyś już tak robiłem, ale teraz z moich specyfików wyparowało już na tyle dużo wilgoci, że obawiam się braku zdatności do użytku. Produkty będą po prostu za twarde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Infi napisał:

Otóż - nie. Byłem w pięciu aptekach i nigdzie nie mieli terpentyny. Odsyłali do sklepów plastycznych. Byłem w jednym, też nie mieli. Dlatego pytałem o łatwo dostępne zamienniki, jak np. oliwa z oliwek.

Pomysł z kąpielą wodną jest dobry, kiedyś już tak robiłem, ale teraz z moich specyfików wyparowało już na tyle dużo wilgoci, że obawiam się braku zdatności do użytku. Produkty będą po prostu za twarde.

Najłatwiej będzie kupić terpentynę na allegro, kosztuje jakieś grosze.

Terpentyna jest o tyle fajna, że faktycznie stanowi składnik różnego rodzaju past do butów, i dobrze rozpuszcza woski itp. Wejdź i sobie którąś wybierz ;) https://allegro.pl/listing?string=terpentyna

Apteka to chyba mylny trop. Nie znam w sumie żadnego medycznego zastosowania terpentyny (jest chyba jednym z alergenów w testach płytkowych, i tyle), więc nie wiem, czemu miała by być w aptece. Już od dawna nie są to sklepy quasi-chemiczne, tylko miejsca handlu niedziałającymi suplami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2021 o 19:03, Velahrn napisał:

Najłatwiej będzie kupić terpentynę na allegro, kosztuje jakieś grosze.

W dniu 20.12.2021 o 22:39, Ropóh napisał:

Oj panowie,

Wujek google prawdę powie. 

Popularny market budowlany:

https://www.obi.pl/rozpuszczalniki-i-rozcienczalniki/dragon-terpentyna-balsamiczna-500-ml/p/3340627

Nie o to chodzi, gdzie kupić, tylko gdzie kupić tak, by było szybko, blisko i wygodnie - do takiego marketu to już zwykle cała wyprawa. Trop z apteką był o tyle łatwy do sprawdzenia, że aptek ci u nas dostatek.
Ale przede wszystkim chodzi o to, czy można czymś zastąpić, czymś, co wszyscy pewnie mają - Renomatem. Oczywiście, wiadomo, terpentyna byłaby najlepsza do tego zastosowania i pewnie na niej się skończy, ale pomyślałem, że warto zapytać o alternatywy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Infi changed the title to Przywracanie zaschniętych past do życia za pomocą Réno'matu?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.