Skocz do zawartości

Genealogia dla wszystkich


Yukon

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję stworzyć wątek genealogiczny, dla wszystkich nie tylko szlachetnie urodzonych, czy mających zdolność honorową lub możliwość dawania satysfakcji :twisted:.

Na początek może podrzucę link do strony na której można sprawdzić rozmieszczenie ludzi o tym samym nazwisku w Polsce i nie tylko.

http://www.moikrewni.pl/mapa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje nazwisko jest raczej rzadko spotykane w Polsce, za to w Niemczech i Austrii każda książka telefoniczna zawiera po 3 strony ludzi o tym nazwisku, pisownia jest troszkę inna, ale moje nazwisko "spolszczył" dopiero mój dziadek i to nie tak dawno, jeszcze w latach 50' było pisane przez Sch... Wynika to stąd że moi przodkowie przybyli do Galicji (Lwów) gdzieś z Austro-Węgier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre nazwiska są naprawdę rzadkie. Może mieć to wiele przyczyn, nie zawsze wymieranie :D.

W niektórych przypadkach mało popularne nazwisko to błąd urzędniczy, sam znam przypadek, gdzie ze względu na błędy robione przez zapisujących nazwisko urzędników poszczególni członkowie rodziny funkcjonowali jeden jako kofalski, drugi jako kowalski a trzeci jako kovalski. Ostatecznie trzeba było sądownie wszystko klarować.

Ród nie koniecznie musi być na wymarciu, mogło na przykład dojść do podziału na dwie linie, z których jedna np wyemigrowała za granicę i tam funkcjonuje pod tym samym bądź zbliżonym nazwiskiem (ewentualnie innym, np. jeżeli emigrant zmienił je na lokalny odpowiednik lub zostało źle zapisane itd.).

Rodzina może niedawno- w sensie historycznym- pojawiła się w Polsce.

Moje nazwisko występuje w Polsce 821 razy, w Niemczech 2 razy. Natomiast nazwisko bardzo podobne, różnica końcówki którą w każdym przypadku muszę powtarzać aby nazwisko nie było źle zapisane występuje: w Polsce 13633, w Niemczech 183 razy, w Austrii 5 razy.

Dodatkowo w moim przypadku nazwisko jest tak "skomplikowane", że może być zwykłym polskim nazwiskiem, a z drugiej strony może oznaczać korzenie żydowskie, niemieckie, wołoskie lub południowo-kaukaskie. Z czego najbardziej oczywista jest interpretacja polska, silne historyczne uzasadnienie (historia regionalna) mają opcje żydowska i wołoska.

Za jedną z podstawowych pozycji w kwestii nazwisk uznaje się "Nazwiska Polaków" Kazimierza Rymuta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.