Jump to content

Genealogia dla wszystkich


Yukon
 Share

Recommended Posts

Moje nazwisko jest raczej rzadko spotykane w Polsce, za to w Niemczech i Austrii każda książka telefoniczna zawiera po 3 strony ludzi o tym nazwisku, pisownia jest troszkę inna, ale moje nazwisko "spolszczył" dopiero mój dziadek i to nie tak dawno, jeszcze w latach 50' było pisane przez Sch... Wynika to stąd że moi przodkowie przybyli do Galicji (Lwów) gdzieś z Austro-Węgier.

Link to comment
Share on other sites

Niektóre nazwiska są naprawdę rzadkie. Może mieć to wiele przyczyn, nie zawsze wymieranie :D.

W niektórych przypadkach mało popularne nazwisko to błąd urzędniczy, sam znam przypadek, gdzie ze względu na błędy robione przez zapisujących nazwisko urzędników poszczególni członkowie rodziny funkcjonowali jeden jako kofalski, drugi jako kowalski a trzeci jako kovalski. Ostatecznie trzeba było sądownie wszystko klarować.

Ród nie koniecznie musi być na wymarciu, mogło na przykład dojść do podziału na dwie linie, z których jedna np wyemigrowała za granicę i tam funkcjonuje pod tym samym bądź zbliżonym nazwiskiem (ewentualnie innym, np. jeżeli emigrant zmienił je na lokalny odpowiednik lub zostało źle zapisane itd.).

Rodzina może niedawno- w sensie historycznym- pojawiła się w Polsce.

Moje nazwisko występuje w Polsce 821 razy, w Niemczech 2 razy. Natomiast nazwisko bardzo podobne, różnica końcówki którą w każdym przypadku muszę powtarzać aby nazwisko nie było źle zapisane występuje: w Polsce 13633, w Niemczech 183 razy, w Austrii 5 razy.

Dodatkowo w moim przypadku nazwisko jest tak "skomplikowane", że może być zwykłym polskim nazwiskiem, a z drugiej strony może oznaczać korzenie żydowskie, niemieckie, wołoskie lub południowo-kaukaskie. Z czego najbardziej oczywista jest interpretacja polska, silne historyczne uzasadnienie (historia regionalna) mają opcje żydowska i wołoska.

Za jedną z podstawowych pozycji w kwestii nazwisk uznaje się "Nazwiska Polaków" Kazimierza Rymuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.