Jump to content

Lagerfeld i wiek osiemnasty, czyli wysoki kołnierz a'la apaszka


beat-a
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry!

W filmie "Barry Lyndon" (reż. S. Kubrick) pojawiają się dwa ciekawe kroje koszul. Moja współwidzka skomentowała, że jeden jest śmieszny, bo przypomina togę prawniczą, a drugi to koszula typu high collar noszona przez Karla Lagerfelda (znalazłam co prawda jedno zdjęcie K.L., ale raczej chodzi mi o krój, w którym kołnierz właściwie nie istnieje, a przynajmniej nie widać guzików). Poza tym, że chętnie usłyszę Wasze opinie (czy ładne? czy odważylibyście się założyć coś takiego? gdzie to sprzedają?), proszę konkretnie:

1. Czy "skrzydełkowy krój" ma swoją fachową nazwę?

2. Czy "apaszkowo-szalikowo-golfowy" krój ma swoją fachową nazwę?

Dziękuję i pozdrawiam

Beata

 

apaszka.png

apaszka2.png

KL.jpeg

skrzydła.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nic nie wiem na temat tych wstążek, ale:

Karl Lagerfeld nie nosił tego co na widać na powyższych zdjęciach kostiumowych. Na tych jest prawdopodobnie koszula z żabotem i jakimś miękkim wykończeniem na szyi. Lagerfeld nosił natomiast różne formy wysokiego sztywnego kołnierza zwanego w Niemczech "Vätermörder" czyli morderca ojców. We Francji miał w nazwie coś z parazytami, bo niektóre formy jego miały tak wysoko zachodzące skrzydełka, że zostawały na nim resztki jedzenia. Ten rodzaj kołnierza nie jest stałą częścią koszuli, a raczej jest do- i  odczepiany. Lagerfeld sam wymyślał formy takiego kołnierza, dlatego nie wszystko ma jakieś uzasadnienie historyczne. Jego koszule były zazwyczaj krochmalone.  

Link to comment
Share on other sites

To, czego mnie o historii uczono brzmi tak, że koszule z wysoką stójką były w osiemnastym i dziewiętnastym wieku powszechne, ale dopiero w drugiej połowie tego drugiego zaczęły być usztywniane - i te obfite wiązadła nie tylko miały wyglądać, ale i utrzymywać kołnierz pod spodem w pionie. Potem, gdy kołnierz stał sam, wiązadła podszyjne zaczęły się kurczyć, dając nam współczesne muchy i krawaty. Odczepiane kołnierze zostały wynalezione dla oszczędności, a do dwudziestego wieku z reguły były częścią koszuli, i służba musiała się męczyć, żeby wykrochmalić tylko te części, które miały być sztywne. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.