Skocz do zawartości

Lagerfeld i wiek osiemnasty, czyli wysoki kołnierz a'la apaszka


beat-a

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

W filmie "Barry Lyndon" (reż. S. Kubrick) pojawiają się dwa ciekawe kroje koszul. Moja współwidzka skomentowała, że jeden jest śmieszny, bo przypomina togę prawniczą, a drugi to koszula typu high collar noszona przez Karla Lagerfelda (znalazłam co prawda jedno zdjęcie K.L., ale raczej chodzi mi o krój, w którym kołnierz właściwie nie istnieje, a przynajmniej nie widać guzików). Poza tym, że chętnie usłyszę Wasze opinie (czy ładne? czy odważylibyście się założyć coś takiego? gdzie to sprzedają?), proszę konkretnie:

1. Czy "skrzydełkowy krój" ma swoją fachową nazwę?

2. Czy "apaszkowo-szalikowo-golfowy" krój ma swoją fachową nazwę?

Dziękuję i pozdrawiam

Beata

 

apaszka.png

apaszka2.png

KL.jpeg

skrzydła.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem na temat tych wstążek, ale:

Karl Lagerfeld nie nosił tego co na widać na powyższych zdjęciach kostiumowych. Na tych jest prawdopodobnie koszula z żabotem i jakimś miękkim wykończeniem na szyi. Lagerfeld nosił natomiast różne formy wysokiego sztywnego kołnierza zwanego w Niemczech "Vätermörder" czyli morderca ojców. We Francji miał w nazwie coś z parazytami, bo niektóre formy jego miały tak wysoko zachodzące skrzydełka, że zostawały na nim resztki jedzenia. Ten rodzaj kołnierza nie jest stałą częścią koszuli, a raczej jest do- i  odczepiany. Lagerfeld sam wymyślał formy takiego kołnierza, dlatego nie wszystko ma jakieś uzasadnienie historyczne. Jego koszule były zazwyczaj krochmalone.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, czego mnie o historii uczono brzmi tak, że koszule z wysoką stójką były w osiemnastym i dziewiętnastym wieku powszechne, ale dopiero w drugiej połowie tego drugiego zaczęły być usztywniane - i te obfite wiązadła nie tylko miały wyglądać, ale i utrzymywać kołnierz pod spodem w pionie. Potem, gdy kołnierz stał sam, wiązadła podszyjne zaczęły się kurczyć, dając nam współczesne muchy i krawaty. Odczepiane kołnierze zostały wynalezione dla oszczędności, a do dwudziestego wieku z reguły były częścią koszuli, i służba musiała się męczyć, żeby wykrochmalić tylko te części, które miały być sztywne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.