Skocz do zawartości

Hydroliza poliuretanu oraz naprawa butów turystycznych


Velahrn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Wrzucam tu jako ciekawostkę, w nadziei też, ze google zindeksuje temat i kiedyś on pomoże jakimś zabłąkanym wędrowcom w Internecie. 

W jednym z tematów, poświęconych chyba butom górskim, ktoś poruszył problem odpadających podeszew. Nie jest to stricte problem butów eleganckich, a bardziej - adidasów i turystycznych, gdyż odpowiada za niego sposób łączenia podeszwy z cholewką. A konkretniej - śródpodeszwa wykonana z poliuretanu.

Poliuretan to dobry i wytrzymały materiał, przynajmniej w tej półce cenowej i w tym zastosowaniu, ma jednak dziwna właściwość. Otóż powoli pochłania wodę, a pochłaniając ją - zaczyna się kruszyć. I jest to nieintuicyjnie, bo proces ten nasila się, gdy buty lezą nieużywane, a spowalnia lub zatrzymuje się - gdy są "chodzone". 

Jakiś czas temu, moja żona wyjęła z pudełka swoje turystyczne Aku i postanowiła udać się na mała wycieczkę. Aku to solidna firma, i choć buty mają swoje lata (jakieś 8-9), są stosunkowo mało używane (do chodzenia w terenie, nie na co dzień w mieście). Efekt wycieczki - w obu butach, po kilkuset metrach, prawie jednocześnie odpadły podeszwy!

20230519_192310.jpg

Jako, że cholewka była w doskonałym stanie, postanowiliśmy je naprawić. Problem polega na tym, że większość polskich tzw. "szewców" nie jest w stanie wymienić brakującego haczyka (pisałem o tym kiedyś w osobnym temacie)... A tu mówimy o konkretnej naprawie butów, które mają znieść bardzo ciężkie warunki, takie jak całodzienne wędrówki po trudnym terenie z ciężkim plecakiem. U polskich dystrybutorów Aku zaś brak jest jakichkolwiek informacji o naprawach pogwarancyjnych.

Po szybkim googlowaniu natrafiłem na informację, że znana mi firma Hanzel (robią również buty na zamówienie, forumowy kolega @eye_lip pokazywał kiedyś bardzo udany projekt) oferuje naprawy (WSZYSTKICH marek, nie tylko swoich butów) w bardzo przystępnej cenie - 285 zł. To właściwie tyle, ile kosztuje w detalu podeszwa vibram! Opinie były bardzo dobre, więc spróbowaliśmy.

Oto rezultat:

20230614_205024.jpg

Nie jest to DOKŁADNIE ta sama podeszwa (choć również Vibram), którą buty straciły, leży jednak doskonale, i wygląda bardzo solidnie. Forumowi puryści pewnie się przyczepią, że np. z przodu buta widać ślady - tak, widać, bo oryginalna podeszwa była odrobinę wyższa, i widać, gdzie była przyklejona. Zapewniam jednak, że po całym dniu na szlaku buty wyglądają dużo gorzej, i takich błahostek się nie dostrzega ;). Hanzel deklaruje, że dobiera na miejscu, indywidualnie, najlepiej pasującą do buta podeszwę, kierując się kopytem i kształtem (nie mają dostępu do oryginalnych kopyt, co oczywiste, bo naprawiają buty wszystkich firm).

Jeśli tylko naprawdę będzie tak wytrzymała, jak w zwykłych hanzelach (moje mają już 12 lat i się trzymają), to uważam, że za tę cenę jest to bardzo dobra inwestycja.

 

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.