Jump to content

[ŁÓDŹ], Wystawa "Od Zmierzchu Do Świtu. Historia Mody Bal."


wojvv
 Share

Recommended Posts

Wczoraj podczas wieczornego spaceru ul. Piotrkowską natknęliśmy się na plakat reklamujący wystawę poświęconą modzie balowej XVIII-XXw, która jest w pałacu Herbsta. Było już niestety za późno aby tą wystawę zobaczyć, a szkoda bo mogła być doskonałym uzupełnieniem wystawy "Fashionable, dandys, elegant", którą również w Łodzi można obejrzeć.

Czy ktoś z Sz.P. Forumowiczów już oglądał wystawę o modzie balowej?

Dołączona grafika

A poniżej trochę informacji "copy-paste" ze strony muzeum o wystawie:

Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej

25 marca - 22 maja 2011

Pałac Herbsta zaprasza na wystawę, w której centrum znalazło się intrygujące zjawisko kulturowe, jakim jest moda balowa. Charakteryzuje ją szczególna intensywność estetyczna i emocjonalna, a zarazem złożoność znaczeń związanych z wyrażaniem przez strój statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności seksualnej, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety. Ożywia ją napięcie między marzeniem a rzeczywistością.

Wystawa obejmuje czasy od ekstrawaganckiej, rozmiłowanej w maskaradzie dworskiej kultury XVIII w. przez burzliwą epokę napoleońską, mieszczański biedermeier, eklektyczną drugą połowę XIX w. i wyrafinowaną Belle Epoque do pełnego sprzeczności dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne. Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowana w Pałacu Herbsta przedstawia historię mody balowej poprzez autentyczne ubiory kobiece i męskie oraz akcesoria mody wieczorowej: eleganckie suknie i okrycia balowe, kreacje XX-wiecznych projektantów, kostiumy maskaradowe urzekające wielością inspiracji, pantofelki i mufki, orientalne i koronkowe szale, wachlarze i pelerynki z ptasich piór, kotyliony i karnety balowe, fantazyjne kapelusze i torebki, balowe rękawiczki i ekstrawagancką biżuterię. Odsłania skomplikowany proces przygotowania do wejścia na balową scenę i instrumenty uwodzenia: gorsety, krynoliny i turniury, które nadawały kobiecemu ciału pod balową suknią aktualnie modny kształt. Portrety dokumentują końcowy efekt, dowodząc, że dama en grande toilette to dzieło sztuki."

Kuratorki: Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, Ewa Halawa (MNWr)

Czas trwania wystawy: 25 marca - 22 maja 2011r.

Pozdr,

wojvv

Link to comment
Share on other sites

Dodam, że Małgorzata Możdżyńska-Nawotka jest autorką książki o historii stroju w Polsce sprzed kilku lat (Wydawnictwo Dolnośląskie, seria A to Polska właśnie). Wiem, że pisała bardzo ciekawą pracę o szlafroku jako symbolu (atrybutu) intelektualistów w epoce Oświecenia.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za uzupełnienie informacji. Mam kilka ciekawych zdjęć szlafroków i innych pełniących podobną funkcję ubrań z wystawy "Fashionable, dandys, elegant" ale zamieszczę je w wątku poświęconym szlafrokom - był o ile dobrze pamiętam taki w zeszłym tygodniu chyba "Elegancja w domowym zaciszu"?

Pozdr,

wojvv

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.