Jump to content

Pyskaty Dandys

Użytkownik
 • Content Count

  48
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5

About Pyskaty Dandys

 • Rank
  Zwykły

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Drodzy Panowie, ja tak tu dziś en passant, że tak powiem... Dopadł mnie pewien dysonans i będę czapkował za pomoc w jego rozwikłaniu. Z jednej strony polecacie wszelkiego rodzaju tweedy, wełny, one jednak prawie zawsze występują w formie bosmanki lub budrysówki, tudzież ich wariacji, założywszy tylko najbardziej spospoliciałe formy. Jednocześnie prawie wszyscy z dyskutujących tu Dżentelmenów podnosili aspekt praktyczny takiego casualowego przyodziewku. Notuję tu pewną antynomię. Otóż, jak na dandysa przystało, miewam niekiedy w zwyczaju w tym czy innym foyer besztać typów z frajerni. Za żabot, halsztuk trudniej mnie usidlić niż za poły-klapy, które z reguły, nawet w mocno okrojonej formie, występują w wełnianych kurtkach, zresztą - jak wiecie doskonale - oni mają taką atawistyczną przypadłość, by oburącz łapać za oszewki. Może taką to buraczaną z Bytomia by łyknąć? Acz jakaś mało mięsista i prezentuje się biednie. https://dandycore.pl/2017/05/the-countryman.html/ Bo w takiej puchówce, jak poniżej, to wygląda się deczko jak totumfacki lub uber. A ta szara poniżej? Hmm, wygląda całkiem zacnie i niezłą stylówkę można w niej czasnąć.
 2. @zimmermann, zamierzasz w największej przegródce nosić szmal lub inne często miąchane kwity? Jeżeli tak, to mizdra po niedługim czasie dość wydatnie się wywoskuje niczym mizdrzane zapiętki w butach i będzie przyjmować różne niepożądane wonie, szybciej niż gdybyś wyścielił wnętrze. Może warto było choć spatynować wnętrze?
 3. I kufajka full canvas jest już u mnie, drodzy Panowie. I by nikt "se" nie pomyślał, że robię sobie puste podśmiechujki lub, nie daj bóg, z gęby cholewę robię. Dla pikowania w romby pierwowzorem nie była aby radziecka tiełogrejka (foto)?
 4. @Pako, nie możesz moich doświadczeń w sposób tak literalny projektować na przygodnego pana młodego. Nie każdy jest tak krewki w tych sprawach, bo - choćby zajście ostatniego czasu - moja wizyta w Buczyński Atelier skończyła się zbieraniem miary - co muszę z bólem przyznać - jednak ciut zbyt swobodnym, a na pewno niemieszczącym się w kanonach tzw. klasycznej elegancji tu opiewanej i niemałym skandalem obyczajowym.
 5. Ano, ano. Dlaczego kurtki pikowane a la Barbour są bardziej kanoniczne niż te z poziomymi szwami. Czy stoi za tym jakaś sartorialna szkoła lub kształtowanie się tej prawdy w dłuższym interwale? Ostatnio rozmawiałem z jednym z pittiuomków z Neapolu i nie mogłem się nadziwić, że wśród polskich elegantów właśnie te kurtki uznał za stygmatyzujący element. Inna sprawa, jeden z naszych kolegów w jednym z tematów prezentował kurtkę pikowaną typu athletic fit i narzekał, że w pasie i talii nadal jest zbyt obszerna. Kurtek takich nie możka u krawcowej skorygować, bo kiszenie mają z reguły ustawione dość daleko od zapięcia, suwaka i taliowanie po swie bocznym oznaczałoby ingerencję w konstrukcję kieszeni, itd.
 6. Powyższy post dotyczy butów Fratelli Rossetti. Ktoś może podzielić się opinią na temat rozmiarówki tego producenta? Chodzi mi bardziej o długość niż o szerokość i kształt kopyta.
 7. Jak podejść do takiej koszuli inaczej niż do jeża? https://royalcollection.pl/pl/product/koszula-stenstroems-830021-1467-000-bialy W RC zblamowali się z większym zamówieniem i w ten sposób chcą mi zakneblować jadaczkę. Jak zachowają się falbany po kilku praniach? Drobne didaskalia: pytam o falbany i ogólny odbiór koszuli, nie zaś o markę Stenströms; smutni biuraliści pławiący się w rozterkach jaką to OCBD wybrać, by z jednej strony nie perforowała Świętego Graala - "budzetu", z drugiej nie ubliżała nazbyt ego pryncypała, proszeni są o skorzystanie z okazji, by milczeć wymownie.
 8. Oj, po co tak od razu z grubej rury na dandysa?:) Mam i ja outfit w miejsca, gdzie się handluje starzyzną i grywa w trzy karty. Jednak, jak zapewne wiesz, nawet największy dżentelmen od czasu do czasu ma potrzebę przyodziania swoistego "odchamiacza", ściągnąć tweed zgrzeblony, wełnę, kaszmir z grzbietu, cisnąć nimi w kąt i przywdziać coś praktycznego do takiej oto sytuacji. W zeszłym roku podczas wypoczynku w Alpach musiałem przejść ok. 2 km do kanciapy majstra narciarskiego, coś tam przymierzyć i potem z nartami na barku powrócić. W bosmankach wełnianych zgrzałbym się i byłbym mało zwrotny, kurtka narciarska wydawała mi się za chłodna. Miałem się ubierać "na cebulkę"? Wszelkie pikowania jakoś mi nie leżą. Co robić, Bartoszu? Jak żyć?
 9. Jak stylistycznie można ocenić tę kurtkę? W celach mocno country-casualowych, się rozumie. Nie chodzi o trwałość, materiał, bo to jasne. Pytam, bo dziś lekko zgaga sartorialna mnie dopada i tracę właściwe mi pion i rezon dandysi.
 10. Zaremba będzie? Według mojego rozeznania - nie. Zaremba i subiekci z forpoczty zbierającej miarę są dość niechętni wymagającym klientom. U Zaremby szyje wielu takich, którzy zupełnie nie dbają o swoją sylwetkę, a jej felery chcą kompensować garniturami i nie interesują się elegancją w większości wymiarów. Zaremba im to umożliwia, to są "poważni klienci". Miraż "najlepszego" krawca warszawskiego im wystarczy. To są osobnicy podobnego autoramentu: https://www.szarmant.pl/garnitur-dla-pana-z-brzuszkiem. - >>Pan Andrzej opuszczał pracownię zadowolony, z uśmiechem na ustach i ksywą „plecy Al Capone”. << U Zaremby jak zobaczą żeś świeżak, zaczną brylować swym znawstwem i udowadniać Ci, że powinno być tak jak oni sądzą. Jak będziesz milczał, będziesz "dobry, poważny klient". U Zakiego towarzystwo jest mniej nadmuchane, a klientela sartorialnie bardziej wyrobiona.
 11. Nie jest to problem rozbudowania łydek (mięśnia), też nie grubości kości. Trzewiki Yanko mają bardzo topornie wykrojoną cholewkę w okolicach kostki, cholewka nad zapiętkiem nie jest też odpowiednio profilowana i niezależnie od szerokości i kształtu kopyta. Znam osobiście co najmniej 5 osób o różnym kośćcu, w tym jednego dżentelmena o budowie kulomiota-trójboisty, i wszystkie notowały ten minus. I bez podtekstów, osoby z opuchlizną wokół kostek uznałyby trzewiki Yanko za "dedykowane".
 12. Z haka będzie trudno, wbrew temu co pisze @Markin. Szukaj MTM z możliwością wyboru kołnierzyka o wysokiej stójce, a wyłogi dobierzesz sobie - czy to kent, czy włoskie. Stójka robi robotę w zdjęciu przez Ciebie wklejonym. Za tańsze MTM zapłacisz w Black Friday 380-480 zł, do tego wybierzesz sobie tkaninę, guziki, itd., bo kupowanie za 300-350 zł koszuli RTW od np. Milera, gdzie tkaniny - brew buńczucznym zapowiedziom Tomasza na yt - są przeciętne, jest niedorzecznością.
 13. Na yoox w Black Friday w zeszłych latach był upust 20% czy większy?
 14. @Midlife-Crisis, dzięki, właśnie o "psi ząb" mi chodziło, kiedyś słyszałem, zapomniałem, a powidoki sporu, że ten wzór nie jest pepitką, a właśnie czymś innym, prowadzony przez dwóch sartorialistów, były znacznie żywsze. Tematy personalne wyciąłem - Velahrn. Nieco rozwijając mą poprzednią wypowiedź - poniżej zdjęcie - takie swetry otrzymałem jako bonus dla stałego klienta od jednego ze sklepów, gdzie zamawiam buty, wraz z informacją, co sklep zakontraktował u producentów na kolejny sezon AW. Wzór to właśnie ten psi ząb, m.in. dlatego zainteresował mnie bliżej wzór na marynarce @Midlife-Crisis
 15. Jak się nazywa dokładnie ten wzór na Twojej marynarce? Wzór ostatnio często spotykany także we włoskiej dzianinie, często print tylko, ma być podobno lansowany w kolekcji AW roku przyszłego.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.