Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Szanowni Koledzy, 

Mam pytanie, na które najlepiej chyba odpowiedzą założyciele Naszego forum. 

W jednym z tzw. retrokryminałów autorstwa Marka Krajewskiego, bohater, komisarz Popielski, dandys i erudyta, łowca bandytów przedwojennego Lwowa i powojennego Wrocławia, zakłada garnitur i do kieszeni wkłada POSZETKĘ. Miałem dzisiaj przyjemność być na spotkaniu autorskim z Panem Krajewskim,  również ceniącym sobie elegancję, gdzie o to się spytałem. Czy Popielski w latach 40-stych mógł nazwać swoją chusteczkę w kieszeni marynarki Poszetką. W przedwojennym czasopiśmie AS, w którym istniał dział zwany łamigłówki mody męskiej takie słowo nie występuje. Więc postawiłem tezę, ze Autor użył słowa znanego jemu ale nie komisarzowi pracującemu w XX-leciu. Mam wrażenie, że to właśnie nasze środowisko - związane z forum - wymyśliło niejako a na pewno rozpropagowało i samo noszenie poszetki i takie jej właśnie nazywanie. Czy mam rację, czy się mylę? Czy to słowo - POSZETKA francuskiej, biorąc na słuch proweniencji - istniało przez forum czy też nie? A może gdzieś ktoś na forum pierwszy tak to określił?

jako dowód skany z czasopisma AS, gdzie jest to po prostu chusteczka do nosa. 

Opublikowano

Warto odgrzebać ten temat :)
 



ps. nasz pierwszy post na tym forum, maj 2010 i obszyte mechanicznie poszetki na allegro :shock:
 

W dniu 13 maja 2010 o 20:40, Gość poszetka.com napisał:

Witam serdecznie wszystkich Panów! Cieszy mnie, że udało mi się znaleźć mężczyzn, którzy doceniają takie szczegóły ubioru jak poszetka:) Osobiście od niedawna działam jako "producent" poszetek, na razie sprzedając na allegro. Zapraszam na moje aukcje: http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=2579013

Będzie mi bardzo miło jeżeli podpowiecie mi na jakie poszetki jest zapotrzebowanie. Czy raczej gustujecie w klasycznych lnianych poszetkach, czy może bardziej w ekstrawaganckich jedwabnych wzorach? Co myślicie o poszetkach dostępnych na moich aukcjach? Odpowiadają Wam kolorystycznie i tkaninowo, czy może powinnam zmienić kierunek...

Dodam jeszcze, że (powołując się na swój nick i na to forum) proponuję 3 poszetki w cenie 2 tylko dla Panów:)

Aha, z początku obszywałam poszetki overlockiem, szczególnie te z grubszych tkanin, natomiast szybko zdałam sobie sprawę z niestosowności tej metody. Obecnie obszywam brzeg robiąc zakładkę. Zastanawiam się nad propozycją obszywania ręcznego, jednak przy tej opcji musiałabym podnieść ceny przynajmniej o 20 zł...

Jeśli chodzi o rozmiar to grubsze materiały mają 25x25 cm, a cieńsze 30x30cm. Zastanawiam się czy nie zwiększyć rozmiarów... Co sądzicie?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi:)

Pozdrawiam!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.