Arkadyjczyk Opublikowano 5 Grudnia 2017 Zgłoś Opublikowano 5 Grudnia 2017 Szanowni Koledzy, Mam pytanie, na które najlepiej chyba odpowiedzą założyciele Naszego forum. W jednym z tzw. retrokryminałów autorstwa Marka Krajewskiego, bohater, komisarz Popielski, dandys i erudyta, łowca bandytów przedwojennego Lwowa i powojennego Wrocławia, zakłada garnitur i do kieszeni wkłada POSZETKĘ. Miałem dzisiaj przyjemność być na spotkaniu autorskim z Panem Krajewskim, również ceniącym sobie elegancję, gdzie o to się spytałem. Czy Popielski w latach 40-stych mógł nazwać swoją chusteczkę w kieszeni marynarki Poszetką. W przedwojennym czasopiśmie AS, w którym istniał dział zwany łamigłówki mody męskiej takie słowo nie występuje. Więc postawiłem tezę, ze Autor użył słowa znanego jemu ale nie komisarzowi pracującemu w XX-leciu. Mam wrażenie, że to właśnie nasze środowisko - związane z forum - wymyśliło niejako a na pewno rozpropagowało i samo noszenie poszetki i takie jej właśnie nazywanie. Czy mam rację, czy się mylę? Czy to słowo - POSZETKA francuskiej, biorąc na słuch proweniencji - istniało przez forum czy też nie? A może gdzieś ktoś na forum pierwszy tak to określił? jako dowód skany z czasopisma AS, gdzie jest to po prostu chusteczka do nosa. Cytuj
Tomasz.Godziek.Poszetka Opublikowano 5 Grudnia 2017 Zgłoś Opublikowano 5 Grudnia 2017 Warto odgrzebać ten temat ps. nasz pierwszy post na tym forum, maj 2010 i obszyte mechanicznie poszetki na allegro W dniu 13 maja 2010 o 20:40, Gość poszetka.com napisał: Witam serdecznie wszystkich Panów! Cieszy mnie, że udało mi się znaleźć mężczyzn, którzy doceniają takie szczegóły ubioru jak poszetka:) Osobiście od niedawna działam jako "producent" poszetek, na razie sprzedając na allegro. Zapraszam na moje aukcje: http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=2579013 Będzie mi bardzo miło jeżeli podpowiecie mi na jakie poszetki jest zapotrzebowanie. Czy raczej gustujecie w klasycznych lnianych poszetkach, czy może bardziej w ekstrawaganckich jedwabnych wzorach? Co myślicie o poszetkach dostępnych na moich aukcjach? Odpowiadają Wam kolorystycznie i tkaninowo, czy może powinnam zmienić kierunek... Dodam jeszcze, że (powołując się na swój nick i na to forum) proponuję 3 poszetki w cenie 2 tylko dla Panów:) Aha, z początku obszywałam poszetki overlockiem, szczególnie te z grubszych tkanin, natomiast szybko zdałam sobie sprawę z niestosowności tej metody. Obecnie obszywam brzeg robiąc zakładkę. Zastanawiam się nad propozycją obszywania ręcznego, jednak przy tej opcji musiałabym podnieść ceny przynajmniej o 20 zł... Jeśli chodzi o rozmiar to grubsze materiały mają 25x25 cm, a cieńsze 30x30cm. Zastanawiam się czy nie zwiększyć rozmiarów... Co sądzicie? Z góry dziękuję za wszelkie uwagi:) Pozdrawiam! Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.