Skocz do zawartości

Poszetka - archeologia - pytanie


Arkadyjczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy, 

Mam pytanie, na które najlepiej chyba odpowiedzą założyciele Naszego forum. 

W jednym z tzw. retrokryminałów autorstwa Marka Krajewskiego, bohater, komisarz Popielski, dandys i erudyta, łowca bandytów przedwojennego Lwowa i powojennego Wrocławia, zakłada garnitur i do kieszeni wkłada POSZETKĘ. Miałem dzisiaj przyjemność być na spotkaniu autorskim z Panem Krajewskim,  również ceniącym sobie elegancję, gdzie o to się spytałem. Czy Popielski w latach 40-stych mógł nazwać swoją chusteczkę w kieszeni marynarki Poszetką. W przedwojennym czasopiśmie AS, w którym istniał dział zwany łamigłówki mody męskiej takie słowo nie występuje. Więc postawiłem tezę, ze Autor użył słowa znanego jemu ale nie komisarzowi pracującemu w XX-leciu. Mam wrażenie, że to właśnie nasze środowisko - związane z forum - wymyśliło niejako a na pewno rozpropagowało i samo noszenie poszetki i takie jej właśnie nazywanie. Czy mam rację, czy się mylę? Czy to słowo - POSZETKA francuskiej, biorąc na słuch proweniencji - istniało przez forum czy też nie? A może gdzieś ktoś na forum pierwszy tak to określił?

jako dowód skany z czasopisma AS, gdzie jest to po prostu chusteczka do nosa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto odgrzebać ten temat :)
 



ps. nasz pierwszy post na tym forum, maj 2010 i obszyte mechanicznie poszetki na allegro :shock:
 

W dniu 13 maja 2010 o 20:40, Gość poszetka.com napisał:

Witam serdecznie wszystkich Panów! Cieszy mnie, że udało mi się znaleźć mężczyzn, którzy doceniają takie szczegóły ubioru jak poszetka:) Osobiście od niedawna działam jako "producent" poszetek, na razie sprzedając na allegro. Zapraszam na moje aukcje: http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=2579013

Będzie mi bardzo miło jeżeli podpowiecie mi na jakie poszetki jest zapotrzebowanie. Czy raczej gustujecie w klasycznych lnianych poszetkach, czy może bardziej w ekstrawaganckich jedwabnych wzorach? Co myślicie o poszetkach dostępnych na moich aukcjach? Odpowiadają Wam kolorystycznie i tkaninowo, czy może powinnam zmienić kierunek...

Dodam jeszcze, że (powołując się na swój nick i na to forum) proponuję 3 poszetki w cenie 2 tylko dla Panów:)

Aha, z początku obszywałam poszetki overlockiem, szczególnie te z grubszych tkanin, natomiast szybko zdałam sobie sprawę z niestosowności tej metody. Obecnie obszywam brzeg robiąc zakładkę. Zastanawiam się nad propozycją obszywania ręcznego, jednak przy tej opcji musiałabym podnieść ceny przynajmniej o 20 zł...

Jeśli chodzi o rozmiar to grubsze materiały mają 25x25 cm, a cieńsze 30x30cm. Zastanawiam się czy nie zwiększyć rozmiarów... Co sądzicie?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi:)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.