Jump to content

Louis Vuitton. Francuska saga - recenzja


damiance
 Share

Recommended Posts

Koleżanki i Koledzy,

 

Od Świętego Mikołaja dostałem bardzo ciekawą książkę, nową na naszym rynku. Pomyślałem, że to pozycja, która może Was zainteresować - a stąd już tylko krok do forumowej recenzji.

 

************

 

 

                Podróż towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów, jest zapowiedzią przygody, ale też pewnego ryzyka. Sanie, łodzie, karoce przewoziły ludzi wraz z ich dobytkiem. Czasami dość nieporęcznych rozmiarów - jak można bezpiecznie zapakować krynolinę, a jak kapelusz? Niby nic nadzwyczajnego, ale z takiej zwykłej potrzeby rodziły się ponadczasowe wynalazki lub marki ...

 

Louis Vuitton to dla wielu definicja luksusowej podróży. Jak narodziła się ta legenda? Dowiecie się tego od Stephanie Bonvicini. Francuska dziennikarka, specjalistka od podróży, stworzyła istotne dla nas dzieło:

 

post-12-0-42512100-1453066642_thumb.jpg

 

Sagę marki, która napędzana misesowskim "human action" założyciela i potomków, przetrwała wiele dziejowych zmian. Mało kto wie, że założyciel dynastii był na początku kariery pakowaczem. Jednym z tysiąca w Paryżu, według stanu rejestru z 1854 roku, kiedy to założył swój warsztat. Nie był odkrywcą przełomowego wynalazku na miarę lampy naftowej, ale jego produkty towarzyszyły podróżnikom i wynalazcom na wszystkich kontynentach. Był zdolnym i pilnym obserwatorem dynamicznie zmieniającego się świata II połowy XIX wieku. Miał szczęście spotkać właściwych ludzi w swoim czasie. Został dostawcą dworu cesarskiego Napoleona III, a przede wszystkim jego żony - Eugenii. Poznał innych wielkich twórców: Cartiera, Guerlaina (woda kolońska L'Eau Imperiale, dla cesarzowej, do dzisiaj pozostająca w ofercie, jest tylko o rok starsza od marki LV), Wortha - czerpiąc inspiracje dla nowych kufrów, z funkcjami niemalże wyprzedzającymi potrzebę, a z całą pewnością konkurencję. Tak jak Emil Zola, piszący o rozwoju nowoczesnego handlu na podstawie obserwacji poczynionych w domu towarowym Bon Marche, był w samym centrum zmian, jakie aplikował paryskiej metropolii baron Haussmann.

 

                Ta książka to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla forumowiczów ceniących kaletniczą profesję. Opowieść z rozmachem, skłaniająca do refleksji. Posiada bogatą osnowę równoległych historii poprzetykanych niby mimochodem biograficznymi wątkami ikony europejskiego rzemiosła. Szkoda, że książka nie posiada ilustracji. Chociażby kilku, przedstawiających przełomowe modele z kolekcji LV, jak np. kufer "Trianon". Książkę czyta się bardzo sprawnie, można po nią sięgnąć nawet w krótkiej przerwie, ponieważ składa się z małych, przeciętnie dwustronicowych podrozdziałów.

 

Książkę wydała Grupa Wydawnicza Publicat S.A. w listopadzie 2015 (oprawa twarda, 256 stron, format mieszczący się w modelu Keepall 45  ;)  )

 

Poniżej wybrałem dla Was kilka fragmentów (te najciekawsze musicie przeczytać sami):

post-12-0-61508600-1453066609_thumb.jpg

post-12-0-52769000-1453066619_thumb.jpg

post-12-0-55721500-1453066624_thumb.jpg

post-12-0-73735400-1453066631_thumb.jpg

 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.