Jump to content

Hong Kong a cło


PanPiotr
 Share

Recommended Posts

WItam

Planuję zakupić okulary z Hong Kongu i zastanawiam się czy są naliczane jakieś dodatkowe opłaty. Oprawy z nakładkami przeciwsłonecznymi. Czytałem na wielu stronach ale w większości były to urządzenia elektroniczne, ubrania itp.

 

Czy ktoś z was miał okazję kupować z HK i jak to wyglądało?

Link to comment
Share on other sites

W pracy zajmuję się wysyłką poza obszar celny UE, ale czasami też coś zamawiamy spoza UE. Mam pewne doświadczenia, ale jak ktoś z kolegów znajdzie nieścisłości to proszę o korektę ;)
Do 150 EUR nie musisz się martwić o żadne opłaty (towary są z niego zwolnione, ale trzeba uważać, bo chyba w cenę wlicza się przesyłka). Problem jest wtedy, gdy celnik otworzy paczkę, a okulary okażą się podróbką - wtedy wszczynana jest cała procedura wyjaśniająca.
Powyżej 150 EUR, paczka jest otwierana i wtedy dostajesz list z Urzędu Celnego, że będzie możliwy jej odbiór po opłaceniu cła i VAT-u (nie wiem jakie dokładnie są stawki na okulary, ale cło powinno wynieść około 10%, a VAT 23%). Jak już zamówisz to najlepiej jest poczekać na list z UC i wtedy dzwonić na numery tam podane z pytaniem co i gdzie załatwić ;)

Tak jak pisałem wcześniej, nie jestem w 100% pewny czy przy wszystkich zamawianych rzeczach spoza UE procedura wygląda tak samo ;)

Link to comment
Share on other sites

Do 150 EUR nie musisz się martwić o żadne opłaty (towary są z niego zwolnione, ale trzeba uważać, bo chyba w cenę wlicza się przesyłka). 

 

podatek VAT może zostać doliczony bez względu na wartość - ważne jest słowo "może", zazwyczaj rzadko ma się takiego pecha ...

 

Powyżej 150 EUR, paczka jest otwierana i wtedy dostajesz list z Urzędu Celnego, że będzie możliwy jej odbiór po opłaceniu cła i VAT-u (nie wiem jakie dokładnie są stawki na okulary, ale cło powinno wynieść około 10%, a VAT 23%).

paczki raczej nigdy nie są otwierane, wyłącznie w wyjątkowych przypadkach!!! ale zgadza się że jeżeli wartość towar plus koszt przesyłki jest wyższa niż 150 EUR "możesz" zapłacić cło i VAT, list dostajesz jeżeli do przesyłki brak jest dołączonego rachunku/faktury i UC nie może określić wartości towaru (na Tobie ciąży obowiązek dostarczenia tych dokumentów, zazwyczaj wystarczy potwierdzenie płatności np. wydruk PayPal)

 

telefony wskazane do UC spokojnie możesz sobie darować, nawet jak się dodzwonisz i tak nic nie załatwisz (podobnie jak wysłanie ww. potwierdzeń faksem, najlepiej list polecony z potwierdzeniem odbioru lub osobista wizyta w UC)

 

ale jak masz nieco szczęścia ww. przygody nie muszą być Twoim udziałem

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli będzie w małej kopercie i nie zgłoszone przez sprzedawcę w deklaracji celnej to powinni to puścić i potraktować jako gift ;) kartonowe paczki z reguły otwierają i jak nie ma rachunku to wtedy musisz im dostarczyć wydruk (najlepiej jakieś potwierdzenie zakupu od sprzedawcy) maila albo strony z której kupowałeś okulary.  Wszystko zależy od celników i czy sprzedawca zgłosił towar w deklaracji celnej ;)

Link to comment
Share on other sites

Paczki spoza Unii do 150 euro zwolnione są z cła. Paczki oznaczone jako prezent i do wartości 45 euro z vatu. 

Szczegółowe informacje: http://isztar.mf.gov.pl/

 

Mi kiedyś źle wyliczyli kwotę przesyłki w UC, dostałem list i w nim był adres e-mail do kontaktu, wysłałem skany z dowodem zakupu i po dniu mi puścili przesyłkę. Więc nie takie znów średniowiecze, że jakieś listy samemu trzeba słać albo inne gołębie pocztowe

Link to comment
Share on other sites

Sprzedawcy  z Chin bardzo często samodzielnie zaniżają wartość deklarowaną i zazwyczaj wszystko zaznaczają jako GIFT. Problem się robi, gdy UC otworzy przesyłkę i w środku znajdzie rachunek na inną kwotę. Trzeba się tłumaczyć osobiście zazwyczaj.

 

Zdarzyło mi się, że UC znajdując w przesyłce fakturę (zgodną z deklaracją celną) od razu naliczył opłaty, które trzeba było wpłacić listonoszowi przy odbiorze.

Link to comment
Share on other sites

Paczki spoza Unii do 150 euro zwolnione są z cła. Paczki oznaczone jako prezent i do wartości 45 euro z vatu. 

Szczegółowe informacje: http://isztar.mf.gov.pl/

 

 

No własnie coś mi nie pasowało te 150€, bo już kilka razy przy niższych wartościach miałem ocloną (ovatowaną) paczkę.

I ostatnio coraz częściej.

Ale jest troche progres jeśli chodzi o procedury, bo kiedys to musialem jezdzic do UC na cargo i clić, a teraz ze 2 czy 3 razy to dostawałem maila lub telefon od kuriera, z jakimiś pytaniami i informacją, że mam paczkę do oclenia i potem przyjeżdzał już tylko kurier i musiałem w gotówce przy odbiorze płacić.

z reguły proszę sprzedawców, żeby nie wkładali do środka żadnych paragonów i faktur, a na paczkach pisali, ze to gifty albo sample.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się (pewności nie mam, ale mam bogatą praktykę), że działa tutaj tzw. ekonomika procesowa. Z vatu zwolnione są podarunki do wartości 45 euro, ale przecież pobieranie vatu od paczki wartej 46 euro jest mało sensowne, bo koszty zadziałania machiny administracji celnej będą wyższe niż przychód z podatku. Tzw. doświadczenie życiowe wskazuje, że pewną granicą (płynną) jest wartość ok. 100 usd (wliczając koszt przesyłki) - poniżej tej kwoty cło i vat mi się nie zdarzały, powyżej bardzo często.

 

Są wyjątki, kiedy np. amerykański Amazon sam pobiera od razu zaliczkę na poczet cła i vatu, jeżeli odbiorcą jest osoba mieszkająca w Europie, nawet przy zakupach o wartości poniżej 100 usd. Tak samo robią niektórzy sprzedawcy na ebay'u.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.