Skocz do zawartości

Szpilka do krawata (tie pin, tie stick) - dyskusje i porady


style

Rekomendowane odpowiedzi

własnie oglądałem film "znachor" w wersji powojennej i zauważyłem że przed wojną meżczyźni mieli w krawacie wbitą jakaś szpitlę. Wyglada to tak jak główka od szpiki wbita jest po środku krawatu (tuż pod węzłem) a szpila wbija sie w klatkę piersiową ? Co to dokładnie jest i gdzie można coś takiego nabyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie oglądałem film "znachor" w wersji powojennej i zauważyłem że przed wojną meżczyźni mieli w krawacie wbitą jakaś szpitlę. Wyglada to tak jak główka od szpiki wbita jest po środku krawatu (tuż pod węzłem) a szpila wbija sie w klatkę piersiową ? Co to dokładnie jest i gdzie można coś takiego nabyć ?

To po prostu szpilk do krawatu, pełniąca tę samą funkcję co sponka do krawatu. Nie wiem czy istnieją jakieś specyficzne polskie terminy, ale w języku angielskim mamy:

tie bar, tie clip - spinka do krawata

tie pin - szpilka do krawata

tie chain - łańcuszek do krawata (najczęściej poprzeczka z płaskownika przypięta do guzika i łańcuszek okalający krawat)

Są też spinki w formie podobnej do znaczków na szpilce które przypina się do krawata i pojedynczym łańcuszkiem do guzika

Są pewnie jeszcze dziesiątki innych odmian. Ja tyle mogę podać ad hoc, może ktoś uzupełni i poda gdzie widział właśnie szpilki krawatowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prostu szpilk do krawatu, pełniąca tę samą funkcję co sponka do krawatu. Nie wiem czy istnieją jakieś specyficzne polskie terminy, ale w języku angielskim mamy:

Szpila do krawata to tak jak napisałeś tie pin, ale również tie stick. Poza tym muszę sprostować Twoją wypowiedź, ponieważ szpilka do krawata nie pełni tej samej funkcji co spinka. Spinka łączy i przytrzymuje oba końce krawata i powstrzymuje min. jego falowanie na wietrze - natomiast szpilka służy do ustabilizowania pozycji krawata, musznika lub innych wiązanych pod szyją akcesoriów krawatopodobnych względem koszuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej uzupełnić niż sprostować. Szpilki nosi się w różny sposób z tego co mi wiadomo, np tak jak piszesz:

Jednak sprostować. Kolega pytał się jak nazywa się szpilkę do krawata i jaką właściwie pełni ona funkcję. Ty natomiast przytaczasz pojęcia szpilki i spinki do krawata oraz, co ważniejsze, piszesz że pełnią tą samą funkcję podczas gdy nie jest to prawdą.

W drugim poście pokazujesz na zdjęciu Zaca Efrona, który używa szpilki w tym samym celu co propozycja zamieszczona na zdjęciu pierwszym - stylizacje różnią się tylko wysokością wbicia szpilki, a całość spełnia tę samą rolę - przytrzymuje i stabilizuje krawat względem koszuli.

Ale też tak:

Nie wiem w jakim celu przytoczyłeś ten przykład, że: "można nosić spinkę również w ten sposób" skoro nie jest to zaprzeczeniem treści mojej poprzedniej wypowiedzi.

Na trzecim zdjęciu natomiast jest agrafka, która ze szpilką ani spinką nie ma nic wspólnego, poza tym że jest kolejnym akcesorium, które można łączyć z krawatem :?

Zaprezentowałeś bardzo ciekawe przykłady, ale przydałoby się dołączenie odpowiedniego wyjaśnienia do zdjęć.

Fakty są więc takie, że kolega pytał o szpilkę - Ty napisałeś o wszystkich akcesoriach do krawata jakie przyszły Ci do głowy, a do tego nie wyjaśniłeś w pełni różnic między nimi. I jeszcze mi się dostało, że sprostowuję Twoją wypowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli szpilka jest wbita na takiej wysokości jak spinka zazwyczaj jest noszona to i zapobiega podwiewaniu krawata i stabilizuje go względem koszuli. Tak samo jak spinka która i zapobiega podwiewaniu i stabilizuje względem koszuli. Wszystkie te akcesoria, łącznie z agrafką i innymi które są umieszczone na tej wysokości mają zapobiegać podwiewaniu i przekrzywianiu.

Innym wypadkiem jest pierwsza z wklejonych przeze mnie ilustracji gdy szpilka ma stabilizować węzeł i krawat jedynie względem koszuli i przytrzymywać sam węzeł. I to jest sytuacja o której jak rozumiem mówiłeś. Nie rozumiem dlaczego szpilka użyta na wysokości spinki miała by nie zapobiegać podwiewaniu krawata a zapobiegać przekrzywianiu? Tak na chłopski rozum Immune - jeśli przymocujesz jakimkolwiek akcesorium krawat do koszuli to jak miałby on tylko stabilizować a nie zapobiegać podwiewaniu?

A przytoczyłem przykłady różnych akcesoriów pokazując Tobie, że można je nosić w różny sposób. Drugi post był odpowiedzią skierowaną do Ciebie, pierwszy do kolegi pytającego o szpilkę. Może niejasno o tym wspomniałem stąd pomyślałeś, że mieszam koledze w głowie pisząc o spinkach i pokazując agrafki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz, że cieńsza końcówka krawata jest podobnej długości (w przedziale 80-100%) co ta grubsza i widoczna. Ja większość swoich krawatów skracam w ten sposób, że kończą się 1,5-2 cm za szlufką przy większości węzłów. Osoby wysokie natomiast mogą nosić niektóre krawaty w taki sposób, że cieńsza końcówka nawet nie dochodzi do szlufki. Wytłumacz mi jak w takim wypadku odnieść się do zależności spinka-szpilka i roli jaką spełniają?

Oczywiście szpilka wbita w jakąkolwiek część krawata na jakiejkolwiek jego wysokości będzie uniemożliwiała jego podwiewanie właśnie powyżej tego punktu. Ja jednak pisząc w swoim pierwszym poście o podwiewaniu miałem na myśli ukazywanie cieńszej, uważanej za nieestetyczną, krótszej części krawata. Być może stąd nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne. Przez podwiewanie rozumiem wszystkie nokontrolowane ruchy krawatu, szczególnie bez marynarki (oczywiście wtedy cieńsza końcówka jest widoczna także ale nie o to głównie chodzi). Niemniej z mojej praktyki wynika (a cieńsza końcówka krawata niemal nigdy nie dosięga mi do szlufki), że spinka noszona tak, że nie łapie cieńszego końca i tak zabezpiecza przed jej wychylaniem się w 90% przypadków.

A swoją drogą, muszę sobie sprawić taką szpilkę - dziś to bardzo oryginalny dodatek. Obawiałbym się tylko zniszczenia krwatu, ale do inna sprawa.

Poniżej "ciekawa" spinka, szpilka - trudno powiedzieć co dokładnie ;)post-207-13658920225848_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Witam,

dodatki są bardzo ważnym elementem każdego zestawu. Dobrze dobrane tworzą ostateczny efekt. Pochwalę się swoimi gadżetami związanymi z krawatami. Nawiasem mówiąc typowej spinki do krawata nie posiadam.

Dołączona grafika

Od lewej:

- srebrna agrafka z naturalną perełką pełniąca rolę spinki,

- szpilka z zatyczką, metalową kiczowatą główkę wymieniłem na szklaną łezkę. Ważnym elementem jest zatyczka zakładana na koniec szpilki, co by nie popełnić harakiri sobie, lub partnerce w tańcu,

- srebrny ptaszek - nadaje sie tylko do cienkich krawatów,

- agrafki wiadomo do kołnierzyka.

Bardziej awangardowo - użyta została broszka/zapinka. Tutaj na wzór bolo tie, ale można to zrobić niżej.

Dołączona grafika

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Vislav czy szpila robi duze szkody w krawatach? Zostaje widoczna dziura czy da sie ja jakos zlikwidowac. Taka szpila to jedno z moich marzen, ale jakos nie mam dowagi jej nosic.

To będzie zależało od tkaniny z jakiej jest wykonany krawat. Na bardzo ściśle tkanym jedwabiu może być widoczna kropka/punkcik, na innych nie.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.