Jump to content

Czarna plama w miejscu przemoknięcia butów - jak to usunąć?


Coven
 Share

Recommended Posts

Witam,

Problem dotyczy butów New Balance 754, a więc nic szczególnie wysokiej jakości. Otóż te buty fabrycznie nie były impregnowane - kropla deszczu od razu była wchłaniana przez skórę, ale nie było to jakimś większym problemem, gdyż po wyschnięciu wyglądały w porządku. Później jakoś (mam je już parę lat) użyłem na nich bodajże kremu i wosku mahoniowego (mam takie monki Berwcka) od Saphira, co znów przywróciło im dawny "blask" (fabrycznie były w kolorze ciemnobrązowym, ale ładnie się ten mahoń "zmieszał" i wyszło ładnie). Nie pamiętam dokładnie jak to się stało, ale pewnego dnia jakoś mi te buty na czubku przemokły (możliwe, że wosk już był starty) i od tamtej pory w miejscu, gdzie skóra pracuje została czarna plama (tak jakby woda była wciąż wewnątrz i nie mogła odparować).

W takim stanie (zdj. nr 1) poleżały jakiś czas (chyba rok) i zabrałem się za ponowną konserwację, tym razem spróbowałem na nich najsampierw Saphirowego "Renovateura", a później standardowo krem i po godzince wosk. Wyglądały znów niebiańsko - plamy co prawda nie zniknęły, ale jako że cały but się trochę przyciemnił, to nie byłe tego aż tak widać. Zrobiłem w nich paręnaście krótkich spacerków i wszystko było w porządku, do czasu... Wybrałem się na dłuższy spacer (jakieś 3 godzinki) i po powrocie zauważyłem, że przy krawędziach tych plam (które swoją drogą lekko zmieniły swoją powierzchnię) pojawił się biały nalot (zdj. nr 2 i nie - nie ubrudziłem butów). Po przejechaniu szczotką i szmatką to zniknęło, ale plama została. Obecnie mam wrażenie, że na lewym bucie trochę to tak jakby przygasło, ale wciąż jest.

Teraz pytanie - czy da się to jakoś odratować? Co spowodowało ten nalot (wosk? jest w kolorze, choć przy moich Berwickach też po czasie pojawiły się białe mikro kropeczki na noskach)? 

 

Buty.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te plamy to wg mnie skóra, która przemaka, na skutek nieodprowadzania przez jej pory potu. Miałem podobny problem ze snikersami NB, reklamacja odrzucona. A białe plamy to sól z potu, który wsiąkł w skórę i gdy to wysycha, zostaje taki ślad. Z NB jest taki myk, że można je kupić, ale te zamszowe albo nubukowe. To jest problem wielu producentów lifestylowych butów, że te z zamszu lub nabuku są fajnej jakości, a z licówką im totalnie nie idzie (słaba jakość skór, nieodpowiednie wykończenie, etc.) i dzieją się potem cuda.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O! Dobrze wiedzieć, nie samymi klasykami człowiek żyje. 😀

Co do skóry licowej, to ta (nie licząc tych plam) jest całkiem przyzwoita - noski po dwóch latach noszenia były już widocznie spanachane (nie używałem wtedy żadnych kremów), a jak użyłem właśnie w.w. trio, to wyglądały jak nowe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.