Skocz do zawartości

Czarna plama w miejscu przemoknięcia butów - jak to usunąć?


Coven

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Problem dotyczy butów New Balance 754, a więc nic szczególnie wysokiej jakości. Otóż te buty fabrycznie nie były impregnowane - kropla deszczu od razu była wchłaniana przez skórę, ale nie było to jakimś większym problemem, gdyż po wyschnięciu wyglądały w porządku. Później jakoś (mam je już parę lat) użyłem na nich bodajże kremu i wosku mahoniowego (mam takie monki Berwcka) od Saphira, co znów przywróciło im dawny "blask" (fabrycznie były w kolorze ciemnobrązowym, ale ładnie się ten mahoń "zmieszał" i wyszło ładnie). Nie pamiętam dokładnie jak to się stało, ale pewnego dnia jakoś mi te buty na czubku przemokły (możliwe, że wosk już był starty) i od tamtej pory w miejscu, gdzie skóra pracuje została czarna plama (tak jakby woda była wciąż wewnątrz i nie mogła odparować).

W takim stanie (zdj. nr 1) poleżały jakiś czas (chyba rok) i zabrałem się za ponowną konserwację, tym razem spróbowałem na nich najsampierw Saphirowego "Renovateura", a później standardowo krem i po godzince wosk. Wyglądały znów niebiańsko - plamy co prawda nie zniknęły, ale jako że cały but się trochę przyciemnił, to nie byłe tego aż tak widać. Zrobiłem w nich paręnaście krótkich spacerków i wszystko było w porządku, do czasu... Wybrałem się na dłuższy spacer (jakieś 3 godzinki) i po powrocie zauważyłem, że przy krawędziach tych plam (które swoją drogą lekko zmieniły swoją powierzchnię) pojawił się biały nalot (zdj. nr 2 i nie - nie ubrudziłem butów). Po przejechaniu szczotką i szmatką to zniknęło, ale plama została. Obecnie mam wrażenie, że na lewym bucie trochę to tak jakby przygasło, ale wciąż jest.

Teraz pytanie - czy da się to jakoś odratować? Co spowodowało ten nalot (wosk? jest w kolorze, choć przy moich Berwickach też po czasie pojawiły się białe mikro kropeczki na noskach)? 

 

Buty.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te plamy to wg mnie skóra, która przemaka, na skutek nieodprowadzania przez jej pory potu. Miałem podobny problem ze snikersami NB, reklamacja odrzucona. A białe plamy to sól z potu, który wsiąkł w skórę i gdy to wysycha, zostaje taki ślad. Z NB jest taki myk, że można je kupić, ale te zamszowe albo nubukowe. To jest problem wielu producentów lifestylowych butów, że te z zamszu lub nabuku są fajnej jakości, a z licówką im totalnie nie idzie (słaba jakość skór, nieodpowiednie wykończenie, etc.) i dzieją się potem cuda.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Dobrze wiedzieć, nie samymi klasykami człowiek żyje. 😀

Co do skóry licowej, to ta (nie licząc tych plam) jest całkiem przyzwoita - noski po dwóch latach noszenia były już widocznie spanachane (nie używałem wtedy żadnych kremów), a jak użyłem właśnie w.w. trio, to wyglądały jak nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.