Skocz do zawartości

Stylistyka buta a wielkość stopy


proceleusmatyk

Rekomendowane odpowiedzi

stosunek obecnej ceny do jakości, a możliwość idealnego dopasowania rozmiaru bezcenna.

Oj Misza, wystawiasz się na strzał z biodra.

Undoubtedly, he took an arrow to the knee!

Oglądałem te buty Massimm Dutti i nie podobało mi się kopyto - jest jakiś tak brzydko wygarnięte z boku, takie ... kanciaste? Nie ma tej zwiewności, którą mają np. Minichino z Włoszczyzny :)

Po kilkunastu dniach w tych butach - mimo wszelkich zalet zakupu - zaczynam skłaniać się ku twierdzeniu, że ten but lepiej wygląda w rozmiarach wyżej 40. Jak myślicie, włoszczyźnianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem te buty Massimm Dutti i nie podobało mi się kopyto - jest jakiś tak brzydko wygarnięte z boku, takie ... kanciaste? Nie ma tej zwiewności, którą mają np. Minichino z Włoszczyzny :)

Po kilkunastu dniach w tych butach - mimo wszelkich zalet zakupu - zaczynam skłaniać się ku twierdzeniu, że ten but lepiej wygląda w rozmiarach wyżej 40. Jak myślicie, włoszczyźnianie?
Zgadzam się. Przy tak małej stopie niestety wszystko co najfajniesze w większości wypadków będzie wyglądać co najmniej średnio (min. monk straps oraz cap toes z uwagi na poprzeczne elementy takie jak szwy lub klamry zaburzające proporcje krótkiego kopyta, które już samo w sobie jest mniej wymiarowe niż w najbardziej optymalnym zakresie 41-44). Jednak świetnym wyjątkiem od tej reguły może być chociażby kopyto John Lobb o numerze 7000 (w szczególności w tęgości E i EE), które będąc bazą nawet butów z klamerką będzie świetnie wyglądać w przypadku małych rozmiarów. Przemyślanem wyborem może się również okazać zakup tzw. swing monks , gdzie klamra zachodzi już w zasadzie na kwaterę lub zapiętną buta, czyli jest komplementarna z linią buta, zamiast ją zaburzać.

Zdecydowanie dobrymi wyborami są jednak zawsze i wszędzie wszelkie gładkie cholewki, czyli np. angielki/wiedenki plain toe lub lotniki. Bardzo dobry efekt optycznego wydłużenia linii buta bez ingerencji w jego kopyto daje szew typu wing tip, który automatycznie odciąga wzrok od ciężkiej bazy (przyszwa, pięta) i przenosi go w kierunku czubka buta. Przy czym warto pamiętać, że im mniej perforacji i ażurów dookoła tym mniej zaburzona i prostsza jest linia buta. Z zasady również, otwarta przyszwa w większości wypadków (zależy od sposobu wszycia) będzie dodatkowo redukować optycznie długość tak małego buta, podczas gdy zamknięta nadawać większej płynności i odejmować ciężar. Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór podeszwy - wielbiciele grubych, podwójnych oraz potrójnych podeszw będą musieli tutaj pójśc na pewien kompromis - taki wybór bowiem może spowodować przytłoczenie nawet najbardziej smukłego kopyta. Analogicznie jest z rantem - im szerszy tym bardziej zaburzone są proporcje długości-szerokości kopyta. Dla miłośników sztuperowania, polecam robić je pod pewnym kątem - najgorsze co może spotkać właścicieli małych stóp to buty z szerokim rantem i prostopadłym sztuperkiem. Polecam również poeksperymentować z ilością dziurek w przyszwie, 6 wciąż mieści się w klasyce a czasami może pomóc osiągnąć pożądany efekt. Inny sposób to ograniczyć sznurowanie do 2 lub 3 dziurek i zlecenie naszycia przyszwy wyżej, już za punktem środkowym kości sześciennej. Warto też popracować nad sposobem sznurowania zgodnie z zasadą, iż mniej poprzecznych linii pomaga zharmonizować smukłość kopyta na całej długości.

Dla rozmiarów <40, które nie są zadowolone z tego jak wyglądają ich ulubione buty na własnych stopach, najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zamówienie butów na miarę, na odpowiednio dobranym i przygotowanym kopycie. Warto również poszukać odpowiednich kopyt wśród włoskich i hiszpańskich producentów RTW, którzy to tradycyjnie produkują niektóre buty na stopy bardziej zgrabne i krótsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immune, dzięki za niezwykle cenne uwagi!

Dla rozmiarów <40, które nie są zadowolone z tego jak wyglądają ich ulubione buty na własnych stopach, najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zamówienie butów na miarę, na odpowiednio dobranym i przygotowanym kopycie. Warto również poszukać odpowiednich kopyt wśród włoskich i hiszpańskich producentów RTW, którzy to tradycyjnie produkują niektóre buty na stopy bardziej zgrabne i krótsze.

Byłem dziś u Kamińskiego w kilku drobnych sprawach i wyszedłem po godzinie z głową pełną informacji - obsługa jest bardzo pomocna. Porozmawialiśmy o hipotetycznym bucie na moją stopę i nawet się nie spodziewałem, ile szczegółów można modyfikować w celu ukrycia wad i uwypuklenia zalet stopy! Szczególnie spodobało mi się kopyto wystawionych u Kamińskiego czarnych wiedenek o linii podobnej do poniższych monków (mocno wygarnięty glanek, wąsko w podbiciu, szeroko w śródstopiu):

Dołączona grafika

Jednak świetnym wyjątkiem od tej reguły może być chociażby kopyto John Lobb o numerze 7000 (w szczególności w tęgości E i EE), które będąc bazą nawet butów z klamerką będzie świetnie wyglądać w przypadku małych rozmiarów.

Mniam :)

Dołączona grafika

Sprzedaję nerkę!

Przemyślanem wyborem może się również okazać zakup tzw. swing monks , gdzie klamra zachodzi już w zasadzie na kwaterę lub zapiętną buta, czyli jest komplementarna z linią buta, zamiast ją zaburzać.

Jeśli mówimy o tym samym, to mam takie buty. Zgadnij od kogo ;)

Dołączona grafika

Jeszcze w nich nie byłem na dworze, ale świetnie leżą i wyglądają proporcjonalnie, więc zgodziłbym się z tym, co piszesz. Dodatkowo brak nakładanego noska wizualnie wydłuża but.

Bardzo podobają mi się również te poniższe DC Lewis Clayton pod względem kształtu kopyta i koloru skóry. Taka wyścigówka ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nie wiem tylko, jak z jakością skóry. Poniższa recka nie daje konkretnej odpowiedzi: http://putthison.com/tagged/DC_Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli: rozmiar ma znaczenie ;)

Zamieszczajmy tu uwagi i spostrzeżenia dotyczące korelacji zachodzących między kształtem stopy (nie tylko rozmiarem, ale i tęgością, śródstopiem, podbiciem) a rozwiązaniami stylistycznymi bardziej lub mniej pasującymi do danego typu stopy. Osobiste doświadczenia mile widziane.

Ja, na przykład, mam rozmiar między 39 a 41. Stopa o niskim podbiciu, dość szerokim śródstopiu. Więc niestandardowo. Za to mam iście hobbicką skórę, wytrzymującą wszelkie rozchodzenia :D

Poniżej zaczątek do dyskusji, mam nadzieję, że komuś pomoże [czekam na wklejenie przez moda - proc]. Zastanawiajmy się również nad stopą dużą, itd.

PS I tym sposobem dojdziemy do wniosku, że najlepszy jest butowy bespoke :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedziałem się już na ten temat w odniesieniu do małych stóp tutaj. Można byłoby jeszcze napisać analogiczną analizę anatomiczną dla dużych rozmiarów oraz tych niestandardowych.

Natomiast, jeżeli chodzi o poniższą wypowiedź:

PS I tym sposobem dojdziemy do wniosku, że najlepszy jest butowy bespoke :mrgreen:

to myślę, że trzeba bardzo dobitnie podkreślić, że jedynie w przypadku butów bespoke (but na miarę z przymiarkami), możemy mieć pewność, że szewc osiągnie zadowalający nas efekt. W przypadku pozostałych zamówień, które są raczej butowym odpowiednikiem MTM - bardzo dużo zależy od umiejętności zakomunikowania rzemieślnikowi swoich potrzeb i preferencji oraz od możliwości technicznych pracowni. Trzeba być jednak świadomym istnienia pewnych ograniczeń i ustępstw, które są wymagane od klienta w przypadku gdy nie ma możliwości przymiarki buta w trakcie procesu szycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.