Skocz do zawartości

buty do ślubu yanko vs. Carlos Santos


Micz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na forum i dopiero wchodzę w świat klasycznej elegancji. W tym roku biore slub i stwierdzilem, ze to dobry moment na zaopatrzenie sie w lepszy garnitur i obuwie. Chciałbym byście mi poradzili, jakie wybrać buty. Kwota jaka chce przeznaczyć to max 1300zł. Generalnie myślałem o lotnikach od CS albo Yanko. Maja być to buty nie tylko na wlasny ślub, ale w pozniejszym czasie na wesela znajomych i wszelkiego rodzaju chrzciny, x-lecia itp. Wiadomo, ze jako pan mlody powinienem wyrozniac sie elegancją, ale czy juz jako gosc nie bede wygladac jak stroz w Boże Ciało? Jak to jest ze stopniowaniem formalności butów, a lotnikami? Czy są bardziej oficjalne od zwykłych oxfordów, czy wrecz przeciwnie?

Która firme byście wybrali w tej kwocie? A może polecicie jeszcze coś innego?

Za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Micz napisał:

Jak to jest ze stopniowaniem formalności butów, a lotnikami? Czy są bardziej oficjalne od zwykłych oxfordów, czy wrecz przeciwnie?

Można przeczytać tu i tam, że lotniki są bardziej formalne od oxfordów, jednak ja się z tym nigdy nie zgadzałem. Dla mnie przeszycie, w sensie nakładany nosek sprawiają, że but zostaje optycznie podzielony na dwa mniejsze kawałki skóry, przez co staje się mniej widoczny, mniej ekstrawagancki. But z jednego kawałka skóry, nie ważne na jakim smukłym i delikatnym kopycie byłby zrobiony, zawsze przyciągnie moją uwagę bardziej niż klasyczny cap-toe. A w formalnym ubiorze chodzi o to, żeby nikt nie zwrócił uwagi na buty, garnitur, zegarek itd, tylko na twarz - takie jest moje zdanie. 

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że gdzieś tak można przeczytać to tylko nieudolna interpretacja rad że lotniki można założyć do black tie (więc w odczuciu radzącego są bardziej formalne.. ) ale tak naprawdę na black tie zakładamy strój "fancy", czyli błyszczące elementy jedwabne, mucha, eskarpiny, w USA nawet velvet slippers - czyli strój widowiskowy i myślę że stąd jakaś tam popularność wypastowanych na lustro lotników z dużymi powierzchniami odbijającymi światło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega pyta o lotniki, to zapewne dlatego, że bardziej mu się podobają, więc nie rozumiem po co mu je odradzać. Lotniki też będą odpowiednie na podane okazje, może są trochę mniej klasyczne, a bardziej ekstrawaganckie. Z postu jednak wynika, że kolega ma obawy przed butami nadmiernie formalnymi. Tym bardziej sprawdzą się lotniki. Warto by buty za ponad 1000 złotych się podobały nabywcy, a nie żeby były mniej widoczne. Zamów i przymierz, bo w przypadku lotników rozwarta przyszwa bardziej razi, mniej wybaczają. Ja przez to niedopasowanie swoich się pozbyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, eye_lip napisał:

Jak ma być sztywniutko to obłożyny a nie przyszwa ;)

Aż się zainteresowałem tą terminologią i jak czytam to obłożyny inaczej kwatery są naszyte lub doszyte do przyszwy (blog Patine). W lotnikach to nie występuje, nic nie jest doszyte, jest jeden kawałek skóry. Jak wpisałem w google po angielsku to też ich terminologia jest inna (closed lacing), ale przy lotnikach piszą, że nie ma podziału na qartier (kwatery) oraz, że otwory na sznurowadła są przy vamps, czyli przyszwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszwa (vamp) to jest dolny odcinek buta poniżej kwater (obłożyn) więc przyszwa technicznie się nigdy nie schodzi ani nie rozchodzi, to czy but jest lotnikiem (wholecut) nie zmienia jej nazwy ani funkcji w kontekście... schodzenia i rozchodzenia się górnych częsci cholewki z dziurkami.

 

 

 

 

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziekuje wszystkim za sugestie. A jakie jeszcze firmy wzielibyscie pod uwage w tym przedziale cenowym? Myslalem tez o Meerminach, ale czytajac forum widze, ze czesto maja mankamenty wykonania, a i wymiana jest dosc czasochlonna. Berwick, Patine? Generalnie chodzi mi o budowe Goodyear Welted, no i raczej do zamowienia w Polsce. Stacjonarnie moge odwiedzic Poznań, Wrocław, Zieloną Gorę i okolice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem obawy o bycie nazbyt elegancko ubranym podczas uroczystości innych niż własny ślub jest nieuzasadnione.

Obuwie powinny być komplementarne z Twoim strojem, więc dopóki nie zakładasz ich do krótkich spodenek, powinno być ok :).

Na ubiór innych uczestników wspomnianych uroczystości nie masz wpływu i o ile nie chcesz na siłę dostosowywać się do przysłowiowych koszul z krótkim rękawem i trumniaków będziesz czasem musiał unieść ciężar bycia najlepiej ubraną osobą w pokoju.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.