Skocz do zawartości

Ciężki płaszcz na prawdziwą zimę


Dyjamentowski

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z niewątpliwie nadchodzącą ZIMĄ TRZYDZIESTOLECIA rozglądam się za naprawdę ciepłym okryciem wierzchnim. Takim, w którym rzeczywiście można spędzić dobrą chwilę na dworze. Roboczo przyjmijmy godzinny spacer z psem. (Pies to husky i jest ocieplony fabrycznie.)

Najbliższy mojemu ideałowi jest Ulster Zacka Romana. Super materiał, dobra długość, bardzo ładny krój. Wolałbym szary albo bordowy, ale to może detal estetyczny. Natomiast bardzo mi w nim brakuje skośnych kieszeni.

Nie mówię, żeby zaraz miał kieszenie na piersi z ukrytymi ściągaczami do kaptura jak arktyczne kurtki taktyczne, ale czy płaszcz z jakąś opcją ukrycia dłoni jest osiągalny? Albo dłuższa budrysówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pytanie, czy szukasz eleganckiego ubioru na prawdziwą zimę czy ubioru na prawdziwą zimę.

Jeśli tego drugiego, wybór w zasadzie jest tylko jeden - kurtka puchowa. Nie ma nic lepszego na prawdziwe mrozy, jak gruba kurtka wypełniona puchem 650-800 cui. Dodatkowo jest lekka i zapewne ma takie elementy jak kołnierz z wysoką gardą, ściągacze, duży kaptur (czasem wykończony futrem), anatomiczny krój pozwalający na swobodę ruchów itd.

Co do drugiego, to masz do dyspozycji różne płaszcze wełniane. Naprawdę ciepły będzie tylko taki z naprawdę grubej wełny (albo znacznie lepiej - z wełny z kaszmirem, kaszmiru lub sierści wielbłądziej), długi - za kolano (a w wersji bardzo vintage - do kostek), zapinany pod szyję, z kołnierzem, który można w razie czego postawić. Ulster od Romana jest bardzo fajny, dwurzędowy, wykonany z naprawdę solidnej tkaniny, ale również - ciężki (polecam samemu sprawdzić). W wersji budżetowej obczaj płaszcz oficerski wojsk lądowych z demobilu - to naprawdę kawał płaszcza za 10 % ceny Romanowego. 

Są jeszcze bardziej hardkorowe rzeczy - chodzi mi o futra albo płaszcze podszywane futrem. Mężczyźni kiedyś nosili futra i niewątpliwie stanowią element klasycznego ubioru, dziś jednak, nosząc futro, będziesz wyglądał ekscentrycznie - na poziomie człowieka we fraku i cylindrze. Dla zobrazowania sytuacji

7c462bbe98f20c02ce0f8896b21d23b6.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega @Velahrn napisał na spacer z psem najlepszy wybór to  kurtka puchowa albo z polarnych tkanin "technicznych".Jeżeli chodzi o klasyczne wełniane płaszcze to dodałbym jeszcze alpakę a najlepiej mieszanki typu alpacuna(50-60% alpaki).A facet w futrze nie tylko wygląda ekscentrycznie ale może mieć kłopoty.Problemy Franka Lucasa zaczęły się w momencie kiedy OG założył długie futro z szynszyli na walkę Ali-Frazier w MSG

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 12/8/2019 at 1:46 AM, Velahrn said:

W wersji budżetowej obczaj płaszcz oficerski wojsk lądowych z demobilu - to naprawdę kawał płaszcza za 10 % ceny Romanowego.

To jest naprawdę rewelacyjny pomysł. Jak jest z legalnością takich rzeczy? Ponoć nie wolno, nawet po odwojskowieniu.

Quote

Wprowadza się zakaz używania przez osoby nieuprawnione kompletnego munduru wojskowego lub jego czę-ści, chociażby zostały one pozbawione oznak wojskowych.

Znacie jakiś dobry demobil w Warszawie, gdzie się można zaczaić na dostawę i poprzymierzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2019 o 10:40, papiez_ napisał:

Doliczając przeróbki dochodzimy do 50% :P 

Wszystko zależy u kogo.

Ja kupiłem bosmankę z demobilu za 100 PLN. Na długość była dobra - wymagała agresywnego wytaliowania całości i zwężenia rękawów. Dodatkowo została poprawiona jedna klapa która nieco odstawała. Po tych zabiegach leży bardzo dobrze.
Koszt poprawek krawieckich 80 złotych.
Oczywiście takie ceny tylko u krawcowych rodem z PRL w bramach przy Piotrkowskiej (Łódź). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
16 godzin temu, Dominik_O napisał:

A czy ktoś ma doświadczenie z szarym płaszczem z Poszetka? Jak wygląda jego grubość na tle płaszcza Ulster Zacka Romana? 

Cieńszy - 520gr vs 800gr. Z marynarką albo bardzo grubym golfem ok poniżej 0, z cienkimi swetrami jest już zdecydowanie chłodniej. Nie traktowałbym go jako ubioru na srogą zimę. Zresztą takie było jego założenie:

"Pewnym dostosowaniem płaszcza do współczesnych czasów jest gramatura materiału - 520 g/mb jest raczej blisko dolnej granicy widełek dla tradycyjnego płaszcza, jednak według dzisiejszych kryteriów to wciąż raczej gruby i ciepły płaszcz. Żyjąc w miejskich warunkach, poruszając się na co dzień samochodem lub komunikacją miejską, stale krążąc pomiędzy ogrzewanymi sklepami i lokalami, nie potrzebujemy już aż takiej ochrony, jak Irlandczycy z północy ponad sto lat temu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
On 12/8/2019 at 1:46 AM, Velahrn said:

W wersji budżetowej obczaj płaszcz oficerski wojsk lądowych z demobilu - to naprawdę kawał płaszcza za 10 % ceny Romanowego.

Jeszcze raz dziękuję za sugestię. Tak wreszcie zrobiłem i kupiłem płaszcz sukienny wojsk lotniczych. Jest rewelacyjny. Świetny kolor, gruba wełna 100%, 2½ kg waży. Trochę czuć go było magazynem, ale już prawie wywietrzał przez noc. 

Czy sądzicie, że wystarczająco się wstrzeliłem z rozmiarem? Wziąłem 187/96/80. Realnie w pasie mam 78, a w klatce 100, ale to był najbliższy dostępny rozmiar.

IMG_20210224_144233_hdr.thumb.jpg.45b85e0c4c65a8b0196c3c58df6887b8.jpg

IMG_20210224_144237_hdr.thumb.jpg.0d190528f8ef2b95c7e85aa153ab9512.jpg

IMG_20210224_144227_hdr.thumb.jpg.db8bcb219e2bd79e88082e2995d13850.jpg

IMG_20210224_144207_hdr.thumb.jpg.7d261460332eb01e5b2dd73676759870.jpg

IMG_20210224_144140_hdr.thumb.jpg.e885995066b50c5cfa1769d8a6381fd7.jpg

sklad.thumb.jpg.2694c274925a5608a80d8954313f1566.jpg

Oczywiście, i tak jest za duży. Jakie poprawki polecacie wykonać i komu je w Warszawie zlecić? Na pewno trzeba go zwęzić w ramionach i pewnie nadal potem skrócić rękawy, chociaż chciałbym, żeby były dłuższe niż normalnie, do połowy dłoni. Taliować? Zwężać w klatce? Zwężać rękawy? Nie chcę go skracać, ale może trochę trzeba?

Druga rzecz, na ile muszę go odwojskowić? Podobają mi się i naramienniki, i guziki, no generalnie nie chcę go skubać, ale może muszę?

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wrzuciłeś zdjęcia pleców, więc dokładnie nie widać dopasowania. Moim zdaniem z przodu i z boku leży bardzo dobrze i nie trzeba go zwężać, czy taliować. Co do ramion też mi się nie wydaje aby wymagał zwężenia. Zdaje się, że do zdjęć założyłeś pod niego tiszert, więc wziąłbym poprawkę na jakiś sweter, lub marynarkę. Nie starałbym się z wojskowego płaszcza zrobić trykotu, bo będzie wyglądał komicznie. Rękawy na pewno do skrócenia (lubisz wycierać rękawami kurze, że postanowiłeś zostawić je do połowy dłoni?) i do zwężenia, bo są nie proporcjonalnie szerokie w porównaniu z dopasowanym krojem. Na pewno zmieniłbym guziki. Patki na ramionach bym zostawił.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dyjamentowski napisał:

 

Oczywiście, i tak jest za duży. Jakie poprawki polecacie wykonać i komu je w Warszawie zlecić? Na pewno trzeba go zwęzić w ramionach i pewnie nadal potem skrócić rękawy, chociaż chciałbym, żeby były dłuższe niż normalnie, do połowy dłoni. Taliować? Zwężać w klatce? Zwężać rękawy? Nie chcę go skracać, ale może trochę trzeba?

Druga rzecz, na ile muszę go odwojskowić? Podobają mi się i naramienniki, i guziki, no generalnie nie chcę go skubać, ale może muszę?

Cieszę się, że się podoba!

Nie musisz w niczym go oskubywać, zostaw tak jak jest, jeśli Ci się podoba. Guziki do wymiany tylko, jeśli mają orzełka.

Ramiona wymagają skrócenia i zwężenia, poza tym wydaje się leżeć naprawdę dobrze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, pablocito said:

Nie wrzuciłeś zdjęcia pleców, więc dokładnie nie widać dopasowania. Moim zdaniem z przodu i z boku leży bardzo dobrze i nie trzeba go zwężać, czy taliować. Co do ramion też mi się nie wydaje aby wymagał zwężenia. Zdaje się, że do zdjęć założyłeś pod niego tiszert, więc wziąłbym poprawkę na jakiś sweter, lub marynarkę. Nie starałbym się z wojskowego płaszcza zrobić trykotu, bo będzie wyglądał komicznie. Rękawy na pewno do skrócenia (lubisz wycierać rękawami kurze, że postanowiłeś zostawić je do połowy dłoni?) i do zwężenia, bo są nie proporcjonalnie szerokie w porównaniu z dopasowanym krojem. Na pewno zmieniłbym guziki. Patki na ramionach bym zostawił.

Wiedziałem, że o czymś zapomniałem. Dorzucę zdjęcie z tyłu, jak wrócę do domu.

Rękawy chciałbym nieco dłuższe, żeby nawet z rękami z przodu były swobodnie do nadgarstka i nachodziły na rękawiczki. Tak samo jak nie skracając go i zostawiając zdecydowanie za kolano, chciałbym, żeby był naprawdę ciepły.

Nie będę go nosił na marynarkę. Do garniturów mam już dwa płaszcze. Ten ma być bardziej roboczy. Ale nawet na marynarce jest za szeroki imho. Mylę się?

18 hours ago, lubo69 said:

Ale on przeterminowany?

Z demobilu to chyba tylko takie. W każdym razie, nie lizałem.

17 hours ago, Velahrn said:

Cieszę się, że się podoba!

Nie musisz w niczym go oskubywać, zostaw tak jak jest, jeśli Ci się podoba. Guziki do wymiany tylko, jeśli mają orzełka.

Ramiona wymagają skrócenia i zwężenia, poza tym wydaje się leżeć naprawdę dobrze.

Tak, guziki są z orzełkami.

Czyli też byś go zwęził w ramionach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.