Skocz do zawartości

Koordynacja kolorystyczna


meqoq

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwe łączenie kolorów to temat, który przewija się przez wiele wątków na forum. Ze zdziwieniem zauważyłem jednak, że nie ma wątku poświęconemu wyłącznie tej tematyce. Osobiście uważam tę kwestię za kluczową. Połączenie kolorów to coś, na czym można łatwo polec, ale i się uratować.

Chciałbym, aby ten wątek rozwinął się w poradnik łączenia kolorów. Wstawiajcie więc połączenia Waszym zdaniem idealne lub - przeciwnie - nietrafione, wskazując dlaczego. Wrzucajcie też swoje próby pod ocenę, aby inni mogli uczyć się od Was lub na Waszych błędach. Wrzucajcie linki do ciekawych artykułów i dyskusji w innych miejscach w sieci.

Na początek kilka słów podbudowy teoretycznej do tematu. Mam nadzieję, że i w tym zakresie podzielicie się swoją wiedzą i doświadczeniami, niekoniecznie odnoszącymi się bezpośrednio do ubioru. Zapożyczenia z plastyki czy fotografii będą jak najmilej widziane.

Analizując kwestię dopasowania kolorów zacząć należy od wskazania kolorów podstawowych:

Dołączona grafika

W wyniku ich wymieszania powstają kolory pochodne:

Dołączona grafika

Z kolei z połączenia kolorów podstawowych z pochodnymi, kolory trzecie (trzeciego rzędu, trzeciorzędne), razem tworząc tak zwane koło kolorów (barw):

Dołączona grafika

Oczywiście przedstawiony powyżej rysunek (zaczerpnięty od Benjamina Moore'a) zawiera tylko wycinek możliwych odcieni poszczególnych barw. To samo koło barw prezentować się może zupełnie odmiennie, np. tak:

Dołączona grafika

Ten drugi przykład, choć niepozbawiony wad, wydaje się dużo bardziej przydatny, kiedy mówimy o kolorach tkanin.

W ten sposób dochodzimy do podstawowych zasad łączenia kolorów, czyli takiego ich zestawiania, aby efekt był odbierany przez ludzkie oko jako naturalny i pasujący. Są dwie :).

Pierwsza polega na łączeniu ze sobą kolorów dopełniających (kontrastowych), czyli leżących naprzeciwko siebie na kole barw. Tak więc, właściwym będzie połączenie czerwonego z zielonym (oś jaskrawości), niebieskiego z pomarańczowym (oś zimna) i żółtego z fioletowym (oś jasności).

Druga polega na łączeniu kolorów sąsiednich (harmonijnych, harmonizujących), czyli kolorów leżących obok siebie na kole barw.

Opanowanie tych dwóch prostych zasad powinno pozwolić Wam zawsze właściwie dobrać poszczególne części garderoby. Proste, prawda? :twisted: . Jak jednak pewnie wiecie z własnego doświadczenia nie zawsze zestawienia teoretycznie poprawne w rzeczywistości wyglądają dobrze :? . Dlatego zapraszam wszystkich do wspólnego wysiłku, w celu uniknięcia w przyszłości podobnych dysonansów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwe łączenie kolorów to temat, który przewija się przez wiele wątków na forum. Ze zdziwieniem zauważyłem jednak, że nie ma wątku poświęconemu wyłącznie tej tematyce.

Temat w trochę innej formie już się pojawił na przykładzie koloru skarpet :)

Od siebie chciałbym zwrócić uwagę na brak szarości, a tonacje od jasnego szarego do prawie czarnego grafitu w tematyce garniturów są dominujące.

W tym zakresie bardzo mi się podoba połączenie szarości z pastelowymi kolorami w wykonaniu macaroniego

Oraz zestaw Parmigiano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary zalicza się z kolei do tzw. kolorów neutralnych, które z założenia można łączyć ze wszystkimi pozostałymi. Nie występuje na kole podobnie jak biały i czarny.

Nie wprowadzałem tego wątku, gdyż o czarnych ubraniach opinie są dość jednoznacznie, a szarość faktycznie nie nastręcza większych trudności w zestawianiu z innymi kolorami, przynajmniej nie takich jak zestawianie kolorów z koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa tabelka; swoją drogą można osiągnąć też wiele ciekawych efektów łamiąc wspomniane wyżej zasady (o ile dobrze je zrozumiałem).

Fioletowy i żółty nie leżą chyba na przeciw siebie w kole :). Bardzo wiele zależy również od odcienia.

http://i2.pinger.pl/pgr169/5bede69d000da1f04ac0ec86

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@joker Marynarka o rozmiar za duza, brak butonierki (pomaranczowa by moim zdaniem pasowala) :D kiepski wezel krawata, 2 zamiast 4 kieszonki w kamizelce. I pamietaj, zeby ostatniego guzika nie zapinac. Ale ogolnie duzy +. Widac, ze dobrze czujesz sie w tym ubraniu i w pelni odpowiada ono Twojej osobowosci :D

Tak trzymaj i nie przejmuj sie krytyka jaka za chwile z pewnoscia na Ciebie spadnie :D

:twisted: :twisted: :twisted:

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy link i problem, istotnie omawiany szczegółowo w rozmowie o skarpetkach, tam również pada tytuł bardzo dobrej, wydanej już w Polsce książki o kolorze (Bodajże Kolor i Znaczenie, autora teraz nie pamiętam). Dobierając kolory, lub zachwycając się nimi w dziełach mistrzów pamiętajmy, że koło barw nie rozwiązuje wszystkiego i nie jest ściągawką zawsze. Są kolory Chromatyczne i achromatyczne - i tu nam wchodzą wszystkie odcienie szarości + biel i czerń jako skrajności. No i jeszcze barwy złamane - jak znalazł na jesienną marynarkę. no i jeszcze światło, bez którego nie ma koloru - truizmem jest, że czerń źle wygląda w świetle słonecznym - zaś w wieczorowym sztucznym świetle jest dobrym pomysłem na kolor np. smokingu. Inne kolory też inaczej wyglądają w różnych światłach - zwróćcie uwagę Koledzy, że kobiety kupując ciuch zawsze lecą do okna, obejrzeć go w świetle dziennym, które dzięki swojemu spektrum pokazuje prawdziwy kolor materiału.

Ja jednak osobiście ufam swojemu oku a nie schematycznym kołom, choć jestem w tej dobrej sytuacji, że wykształcenie historyka sztuki i lata oglądania obrazów pozwoliły mi to oko wytresować i urobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Szukając właściwego połączenia barw warto czasem sięgnąć do mistrzów. I to nie mody, a pędzla.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Więcej przykładów zestawień kolorystycznych wyciągniętych z wybitnych płócien tutaj: http://www.colourlovers.com/blog/2007/0 ... -painting/

Moje eksperymenty z programem PHOTOCOP na colourlovers.com:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Michał,

to jest ciekawe i bardziej odpowiada mojemu rozumieniu tworzenia kolorystycznych zestawów, niż teoria maksymalnie trzech kolorów.

To jest gra pewną paletą barw, pierwotnie tworzoną intuicyjnie na podstawie obserwacji i sumy doświadczeń twórcy.

Wtórne wykorzystanie programów dla analizy istniejących kompozycji graficznych, skutkujące tworzeniem palet barw dla zestawów ubraniowych dało w Twoim przypadku bardzo dobre efekty.

To mi się podoba!!!

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej chodzi o to, że zdaniem wielu osób ciemny kolor "wyszczupla", a w przypadku większości mężczyzn lepiej wyszczuplić dół i powiększyć górę, niż zrobić na odwrót. Na tym forum były już dyskusje o tym, czy ciemny kolor aby na pewno wyszczupla i nie jest to oczywiste, na pewno jednak ciemne kolory pozwalają osłoniętym przez nie częściom ciała pozostać "w cieniu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. większość ludzi chyba przede wszystkim boi się jasnych spodni, a jak już je założy, to ciemna góra w tej sytuacji jest dla nich poza horyzontem. W obrębie tzw. klasyki jest za to dużo zestawów z jaśniejszym dołem, np. beżowe spodnie do granatowej marynarki. Ale klasyka komplikuje sprawy o tyle, że marynarka z koszulą to dwie warstwy "góry", często, by nie rzec przeważnie, kontrastowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ubrać dk IX, ubiorę, ubierzesz, ubierz, ubrał, ubrany — ubierać ndk I, ~am, ~asz, ~ają, ~aj, ~ał, ~any

1. «włożyć na kogoś albo na coś ubranie, obuwie, nakrycie głowy itp.; odziać»

Ubierać dziecko, lalkę.

Ubrać kogoś w nową sukienkę, w nowe buty, w nowy kapelusz.

ubrać się — ubierać się

1. strona zwrotna czas. ubrać — ubierać

a) w zn. 1:

Ubrał się pośpiesznie.

Ubrać się w koszulę, w kożuch, w wieczorową suknię.

Δ Nie mieć w co się ubrać «nie mieć odzieży stosownej na daną okoliczność, mieć mało odzieży»

Δ Ubrać się do teatru, do wyjścia, na wycieczkę «włożyć odzież odpowiednią, stosowną do sytuacji, do miejsca»

@pszemau - co masz na myśli? że biała koszula + jasne spodnie = za mały kontrast?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

@pszemau - co masz na myśli? że biała koszula + jasne spodnie = za mały kontrast?

A przed "że" stawia się przecinek i nie zaczyna nowego zdania od małej litery :mrgreen:

No i tak można sobie docinać 8-)

p.s. proponuję założyć odrębny wątek, gdzie puryści językowi mogliby sobie kopiować co ciekawsze kawałki z naszych wypowiedzi i odpowiednio korygować.

pozdr.Vslv

p.s.2 taki "wall of shame"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.