Skocz do zawartości

Co szyć, czyli podyskutujmy o kolejnych zamówieniach


blekit

Rekomendowane odpowiedzi

Celem tego wątku jest stworzenie przestrzeni, w której będzie można podzielić się pomysłami na zamówienia, podyskutować na temat swoich wątpliwości, wysłuchać rad innych i wspólnymi siłami osiągać jak najlepsze rezultaty.

Na początek chciałbym podzielić się pomysłem, jaki chodzi mi po głowie ostatnio. Zastanawiam się nad uszyciem sportowej marynarki na sezon jesienno/zimowy. W tej chwili na ten okres mam dwie brązowe marynarki w kratę, jedna gładką marynarkę ciemnozieloną i jedną niebieską marynarkę w jodełkę (ta ostatnia jest już dosyć wysłużona - materiał zaczął się wyświecać na łokciach - i leży na mnie najgorzej ze wszystkich, potencjalnie następny sezon może być jej ostatnim). Chciałbym dodać do kolekcji egzemplarz, który będzie raczej stonowany (tym razem kraty odpadają) i będzie możliwy do wykorzystania zarówno ze spodniami flanelowymi i krawatem, jak i z dżinsami w bardziej casualowych zestawach. W tej chwili najbliżej mi do jednorzędowej marynarki z nakładanymi kieszeniami i ramionami z minimalnym wypełnieniem, uszytej z średnio szarej wełny we wzór herringbone. Moje aktualne wątpliwości dotyczą przede wszystkim koloru - miałem już podobną marynarkę (ale o mniej wyraźnej fakturze, przez co wydawała się bardziej formalna i odrobinę jaśniejszą niż kolor który mam w głowie obecnie) i nie była najłatwiejsza w zestawianiu z innymi elementami garderoby. Dlatego zastanawiam się, czy nie zdecydować się raczej na granat? Z drugiej strony, szary herringbone to absolutny klasyk i może moje obawy są przesadzone? :)

Poniżej zdjęcie tkaniny, która jest dosyć blisko tego o czym myślę:

image.png.bd91b8e07ed4bfe190fdfa2f0aa614b6.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Servetch tak, masz absolutnie racje - przynajmniej jeżeli mówimy o najbardziej typowym odcieniu średniej szarości. Z ciemniejszymi myślę że może wyjść ciekawy monochromatyczny zestaw. Ja planuję je zestawiać z brązami i granatem, może z innymi ciemniejszymi kolorami (o ile takie spodnie pojawią się u mnie w szafie). W przypadku granatu będzie podobnie -  tutaj wypadną granatowe spodnie, a do gry wejdą szare. Natomiast mam po prostu przeczucie, że granatowa marynarka z uwagi na kolor będzie wydawać się bardziej formalna od szarej i kiepsko wypadnie np. z dżinsami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dżinsów także wolałbym szarą, może jakiś niezbyt włochaty tweed?

W kwestii spodni, naprawdę polecam zainteresować się materiałem Cavalry Twill. Ma dwie cechy, które daja mu przewagę nad flanelowymi spodniami: wymaga mniej prasowania oraz daje ładny kontrast z flanelową marynarką (niezbyt lubię zestawienie dwóch flanel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przy szarym kolorze wzór będzie bardziej widoczny, przez co faktycznie marynarka będzie wyglądać mniej formalnie. Mi się podoba, przy czym zauważyłem, iż wzór jest na tyle wyrazisty, że najlepiej prezentuje się, gdy pozostałe elementy zestawu są gładkie (koszula, krawat, spodnie itp.). 

Dużo też zależy od odcienia granatu, o którym ewentualnie myślisz, ale chyba i tak wybrałbym szarość. 

P.S. fajny pomysł na temat ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary herringbone to klasyk tak jak sam napisałeś.
Do spodni flanelowych w odcieniu ciemnej szarości wg mnie pasuje.
Dorzuciłbym jeszcze pod rozwagę szary PoW, wzór Salt & pepper oraz brązowy herringbone.
Miałem dawno temu marynarkę w tym ostatnim deseniu i była bardzo uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Na forum jakiś zastój ostatnio, to może mi się uda sprowokować dyskusję.

Chcę zamówić garnitur całoroczny. Granatowy. Klasyka, żadnych udziwnień. Który kolor byście wybrali z poniższych?

Po raz pierwszy próbnik oglądałem w świetle sztucznym i wydawało mi się, że będzie to ten najjaśniejszy odcień granatu z trzech zaprezentowanych na zdjęciu,. Potem przejrzałem próbnik w świetle dziennym (bliżej i dalej okna, w słońcu, bez słońca) i najjaśniejszy zdecydowanie odrzuciłem, wybrałem środkowy. Po czasie doszedłem do wniosku, że najciemniejszy z tej trójki wygląda najlepiej w świetle dziennym, bo ma taki głęboki odcień granatu (całkiem nieźle udało mi się to uchwycić na drugim zdjęciu), a środkowy gdzieś blaknie i wpada w szarości. Z drugiej strony w gorszych warunkach oświetleniowych ten najciemniejszy będzie czasem sprawiał wrażenie czarnego, choć... jeśli klasyka, to chyba o to chodzi?

IMG_20200209_153755.thumb.jpg.671d0b2dc649beb61ddf8fbb812147be.jpg

IMG_20200209_154522.thumb.jpg.aea4e28654a49740fb34b660b0b1b744.jpg

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wodzu czy dobrze rozumiem, że z pierwszego zdjęcia pierwszy od góry to ten sam kolor co na drugim drugi od lewej? Jeśli tak to byłby to mój typ. Żaden z obu ciemniejszych nie będzie zły, ale skoro ma to być garnitur całoroczny to nie brałbym najciemniejszych odcieni. Z kolei niebieski 8952 będzie za jasny na poważniejsze okazje.

Kolor który polecam brałbym również dla siebie na pierwszy garnitur klasyczny/całoroczny.

Czy możesz przybliżyć jakie to materiały? (Skład, producent, splot itp)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wodzu napisał:

Na forum jakiś zastój ostatnio, to może mi się uda sprowokować dyskusję.

Chcę zamówić garnitur całoroczny. Granatowy. Klasyka, żadnych udziwnień. Który kolor byście wybrali z poniższych?

Po raz pierwszy próbnik oglądałem w świetle sztucznym i wydawało mi się, że będzie to ten najjaśniejszy odcień granatu z trzech zaprezentowanych na zdjęciu,. Potem przejrzałem próbnik w świetle dziennym (bliżej i dalej okna, w słońcu, bez słońca) i najjaśniejszy zdecydowanie odrzuciłem, wybrałem środkowy. Po czasie doszedłem do wniosku, że najciemniejszy z tej trójki wygląda najlepiej w świetle dziennym, bo ma taki głęboki odcień granatu (całkiem nieźle udało mi się to uchwycić na drugim zdjęciu), a środkowy gdzieś blaknie i wpada w szarości. Z drugiej strony w gorszych warunkach oświetleniowych ten najciemniejszy będzie czasem sprawiał wrażenie czarnego, choć... jeśli klasyka, to chyba o to chodzi?

 

 

Haha, wybrałeś materiał, z którego szyłem swój garnitur na ślub!

To naprawdę super wełna, mocna, dość gruba, a jednocześnie o otwartym, oddychającym splocie. Mało się gniecie, po 4,5 roku nie widać po niej zużycia (a garnitur od tego czasu noszę w miarę regularnie), no po prostu nie mogę się nachwalić.

Ja wybrałem ostatecznie pierwszy, najjaśniejszy. Z perspektywy czasu chyba wziąłbym chyba ten środkowy, ciemniejszy. Na zdjęciu prezentuje się zaś tak:

NEF_1703.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zajac Poziomka mi uświadomił, że nie napisałem nic o przeznaczeniu garnituru. Ma to być garnitur wizytowy, nie do pracy. Jeśli dobrze rozumiem post @Velahrn, to jaśniejszy garnitur jest z 8952, a ciemniejszy z sąsiedniego w próbniku materiału, czyli 8953 (wybrany przez @Żorż Ponimirski i @KIERMAN.pl). Jeśli tak, to to zdjęcie mnie przekonuje, że nie powinienem wybrać żadnego z tych dwóch - IMO za jasne na klasyczny garnitur wizytowy, a nie chcę raczej kombinować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wodzu moim zdaniem 2 i 3 z rozważanych przez Ciebie będą ok. Wybór między nimi sprowadza się moim zdaniem do osobistych preferencji. Ja bym chyba wybrał wariant najciemniejszy - czysty granat bardziej mi się podoba niż przełamany szarością.

@Ernestson - próbka którą od Ciebie dostałem to któraś z tych tkanin? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KIERMAN.pl napisał:

@Wodzu jeżeli te dwa garnitury ze zdjęcia @Velahrn sa 8952 i 8953 to też bym nie szedł w taki kolor. 

Chyba że ten garnitur po prawej wcale nie jest 8953. 

Jeśli jest, wówczas postawiłbym na pierwszy po prawej z tego samego zdjęcia co zaznaczyłem. 

Ja mam garnitur z https://shop.dugdalebros.com/new-fine-worsted/product/8952-french-blue-plain/colour/french_blue_plain/

Mój tata z https://shop.dugdalebros.com/new-fine-worsted/product/8953-navy-plain/colour/navy_plain/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś na zdjęciach oba kolory wyglądają na jaśniejsze, niż w próbniku. Wg mnie kolor garnituru @Velahrn to niebieski (co zgadza się z nazwą koloru), a ojca - ciemny niebieski ew. jasny granat.

Na garnitur wizytowy wybrałbym kolor, który jednoznacznie określiłbym jako granat, czyli ciemniejszy od tych obu. Na garnitur wieczorowy - ciemny granat (najciemniejszy, który jednak w dowolnym świetle wygląda na granat, a nie czerń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moją osobe to już od dłuższego czasu chodzi mi po glowie pomysł uszycia kurtko-marynarki typu safari z tweedu typu donegal cos takiego jak na filmie prezentuje pan Kirby Allison. Nie spiesze się narazie z zamówieniem  wiem ile mam zamówić tkaniny(2,2 metra)wiem tez ile będe musiał za to zapłacić Ale jak narazie nie śpieszy mi sie mysle,że gdzies na poczatku marca za to się wezmę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam, korzystając z wątku chciałbym zapytać i prosić o rade doświadczonych kolegow. Zastanawiam sie nad kupnem kuponu wełny w dobrej cenie. Niecałe 3 metry.

100% wełna ale polskiej produkcji, wykończenie specjalne. Nie znam gramatury - tyle wiem. 
Mój pomysł na wykorzystanie tego na 2-czesciowy garnitur dwu rzędowy, o lekkiej konstrukcji na pół-podszewce, nie formalny z nakładanymi kieszeniami. 
 

Czy bez macania tego materiału warto to kupic? 

 

 

085B86D4-4F00-4E37-929A-F0105B92E3CC.jpeg

CFBF5294-F7E6-4248-B4CF-0A3AE684899A.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lisiorr napisał:

Witam, korzystając z wątku chciałbym zapytać i prosić o rade doświadczonych kolegow. Zastanawiam sie nad kupnem kuponu wełny w dobrej cenie. Niecałe 3 metry.

100% wełna ale polskiej produkcji, wykończenie specjalne. Nie znam gramatury - tyle wiem. 
Mój pomysł na wykorzystanie tego na 2-czesciowy garnitur dwu rzędowy, o lekkiej konstrukcji na pół-podszewce, nie formalny z nakładanymi kieszeniami. 
 

Czy bez macania tego materiału warto to kupic? 

 

Cześć!

Jakie rzeczy posiadasz w swojej szafie? Czy jesteś zadowolony z ich jakości? Czy są szyte na miarę?

Gramaturę można bardzo prosto obliczyć, dysponując wagą kuchenną :) i centymetrem krawieckim. Poproś o dokładne zważenie materiału oraz jego długość i szerokość, zakładając że kupon ma kształt prostokąta.

Beżowy garnitur dwurzędowy będzie dość mało uniwersalny, bo łączy w sobie cechy formalne (ostre klapy zapewne, to że jest dwurzędówka, no i sam fakt bycia garniturem) z nieformalnymi (materiał, lekki krój, nakładane kieszenie). Jaką masz karnację? Na blondynach i osobach z niskim kontrastem cera-włosy często takie kolory wyglądają źle.

Czy rozważałeś kupno takiego garnituru we własnie otwartym outlecie Suit Supply? Mają camelowy model dwurzędówki z nakładanymi kieszeniami właśnie.

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Velahrn napisał:

Cześć!

Jakie rzeczy posiadasz w swojej szafie? Czy jesteś zadowolony z ich jakości? Czy są szyte na miarę?

Gramaturę można bardzo prosto obliczyć, dysponując wagą kuchenną :) i centymetrem krawieckim. Poproś o dokładne zważenie materiału oraz jego długość i szerokość, zakładając że kupon ma kształt prostokąta.

Beżowy garnitur dwurzędowy będzie dość mało uniwersalny, bo łączy w sobie cechy formalne (ostre klapy zapewne, to że jest dwurzędówka, no i sam fakt bycia garniturem) z nieformalnymi (materiał, lekki krój, nakładane kieszenie). Jaką masz karnację? Na blondynach i osobach z niskim kontrastem cera-włosy często takie kolory wyglądają źle.

Czy rozważałeś kupno takiego garnituru we własnie otwartym outlecie Suit Supply? Mają camelowy model dwurzędówki z nakładanymi kieszeniami właśnie.

Dopiero powoli kompletuje swoją szafę. Mam granatowy klasyk-jakość akceptowalna, jest dość świeży wiec narazie go jeszcze chwile „znoszę” . Z ostatnich, to jestem po zebraniu miar na szare klasyczne spodnie gurkha (mtm). Planuje zestaw koordynowany, wiec do tego w następnej kolejności pójdzie marynarka klubowa.Ten garnitur byłby w dalszej przyszłości rozważany. 

Dziekuje za rade, wymiary kuponu to 2,9m długości i 1,4m szerokości.

Mam ciemne włosy, karnację jasna(nie blada) lubie „kolory ziemi” i dobrze sie w nich czuje- stąd moje zainteresowanie tym materiałem. Taki beż/brąz w połączeniu ze spodniami w kolorze kości słoniowej/białe - świetnie koresponduje:)
Wisi tez w szafie nieformalny, 2-rzędowy letni garnitur w szara kratę z Bytomia, jakościowo nie jest idealny ale jest :) 

Nie wiem czy dobrze patrzyłem(może źle) ale mało zostało z moich rozmiarów w Suit Supply. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.