Skocz do zawartości

Pierwszy garnitur - studniówka, matura itd.


janswi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim forumowiczom :)

Zbliża się moja studniówka, więc myślę że to najwyższy czas, aby kupić pierwszy "porządny" garnitur. Szukam czegoś granatowego, szare i grafitowe mniej mi się podobają, a czarne odpadają z założenia. Budżet mam niewielki, maksymalnie 500 złotych, ale fajnie byłoby znaleźć już coś wełnianego w tej cenie. Wiem, że ważna jest także podszewka, ale nie mogę mieć wszystkiego. Zainteresowała mnie oferta Bytomia, a konkretnie garnitury z wyprzedaży, m.in. ten: https://www.bytom.com.pl/p-bf1-01-24a-garnitur-edward. To dobra propozycja w tej cenie? Chciałbym zamówić garnitur przez Internet, tak, aby w razie czego mieć kilka dni na zwrot. Jestem dość szczupłym mężczyzną - 180cm / 68kg, ale garnitur chciałbym żeby miał pewny margines, w razie gdybym jeszcze ciut urósł lub przybrał na wadze.

I drugie pytanie. Jak dużym błędem będzie założenie ciemnobrązowych brogues na tę okazję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał <500zl i chciał garnitur ze 100% wełny to ten Bytom chyba nie jest zły - nie ma też zbyt wielu alternatywnych opcji. Musisz tylko dobrze się przyjrzeć, bo są ostatnie 3 rozmiary, czy ten najszczuplejszy będzie na Ciebie pasował. Na pewno nie kupuj za dużego, "bo może kiedyś przytyjesz" - to chyba największy błąd jaki możesz zrobić.

2 godziny temu, janswi napisał:

I drugie pytanie. Jak dużym błędem będzie założenie ciemnobrązowych brogues na tę okazję?

Oficjalnie: na studniówkę buty powinny być czarne, na maturę czarne na pewno nie zaszkodzą, a jak wybierzesz dobrze to obskoczysz w nich wszystkie egzaminy na studiach i weźmiesz jeszcze ślub. Wiem, że jest pokusa kupna butów ciemnobrązowych jako tych bardziej uniwersalnych, ale i tak okazji wieczorowych w nich nie zaliczysz, a z kolei te naprawdę oficjalne buty ciemnobrązowe wcale nie tak łatwo założyć do czegoś bardziej casualowego. Wez po prostu czarne, klasyczne oksfordy cap-toe i będziesz miał buty na najbliższe 5-6 lat (w zależności od rozmiaru stopy i budżetu możesz przeszukać forumowy bazarek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobierzesz dobrze rozmiar garnituru, poszetke uzupełniającą się z krawatem/muchą, nie za krótkie skarpetki oraz wyprasujesz koszulę to już będziesz wyglądał lepiej niż 95% obecnych na studniówce, z zeszłorocznego doświadczenia pisząc..

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich błędów nie popełniam :)

Zastanawiałem się nawet, czy składając zwykły koordynowany zestaw, nie wyglądałbym lepiej niż większość osób tam obecna. Zgaduję, że znajdą się osoby, które przyjdą w jeansach, albo co gorsze w sportowych butach. Tak czy inaczej granatowy garnitur warto mieć moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako "prawie chudy" (184 cm, 75 kg) i niezbyt zadowolony posiadacz garnitury marki Bytom mogę powiedzieć tak: większość garniturów tej firmy wymaga raczej szerokich ramion i "mięsa pod pachami":) Inaczej wszystko wisi na plecach w okolicach pach.. 
Dla mnie ich 100-tki prawie zawsze są za duże a i 96-tki potrafią fatalnie układać się w okolicach ramion/pach i być przy tym za wąskie w talii. 
Osobna kwestia to ich "lekkie wypełnienie ramion i przodów..."... które w niektórych modelach przypomina zbroję.

Dla osób chudych dużo lepszy krój ma Lancerto (ale nie linia Mr Vintage)... ale tutaj ceny znacznie przekraczają Twój budżet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam zdanie kolegi - nie wiem jak kuriozalnie trzeba by być zbudowanym, aby pasować do garnituru Bytom z wieszaka.

Wiadomo że nie ma co oceniać "przez internet", ale jeśli chcesz, żeby ten garnitur dobrze leżał, to musisz liczyć się z wydatkiem na przeróbki krawieckie - ile, to zależy od miasta i tego co trzeba będzie zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może znajdą się jakieś inne propozycje? Niemniej chciałbym go dzisiaj zamówić, więc dużo czasu na szukanie nie ma.

Chyba że zaryzykować z czymś takim:
https://giacomo.pl/spodnie/garnitur-marco-2-e13-31p.html#sub-E13-31P_MARCO-2_30691
https://giacomo.pl/do/item/E14-51B_MARCUS-1/Garnitur-MARCUS-1-E14-51B#sub-E14-51B_MARCUS-1_43263

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krojów Giacomo Conti nie znam. Radzę jednak przymiarkę w salonie - jakimkolwiek - szczególnie, jeżeli jest to Twój pierwszy poważny garnitur. Trafić z rozmiarem przez internet jest moim zdaniem trudno. Nawet jeśli wymiary będą się zgadzać, to marynarka może się marszczyć/wybrzuszać i tego nie zweryfikujesz inaczej, niż podczas przymiarki. Chyba że masz czas na odsyłanie - wtedy go ahead :)

Jakby co, ja brałbym ten z drugiego linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Koval napisał:

@janswi - te garnitury dyskwalifikuje materiał z jakiego są uszyte (55% poliester!) - komfort termiczny niemal jak w foliowym worku; naprawdę są przyjemniejsze sposoby na zmarnowanie PLN-ów...

To co proponujesz? Bytom? W Vistuli znalazłem jeszcze taki: https://vistula.pl/garnitur-new-brx-amf-vistula-red, ale to niestety nie mój rozmiar :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie coś znaleźć w Twoim budżecie...

W Bytomiu przymierzałem różne marynarki i nawet trafiałem na takie, co mają minimalną konstrukcję (albo nawet nie mają żadnego wypełnienia) i o dziwo nie wymagają pokracznej sylwetki... ale to naprawdę rzadkość. Nigdy natomiast nie trafiłem na klasyczny garnitur o takich właściwościach.

W Vistuli jest chyba ciut lepiej... ale nie na tyle, żeby nazywać to zmianą jakościową. 

Najlepiej by było przejść się do jakiś salonów i przymierzać... i przymierzać... i przymierzać... 
Bo szansa na trafiony zakup online za pierwszym razem jest prawie zerowa... 

PS. Podałeś wzrost i wagę ale chyba nigdzie nie podałeś obwodu klatki czy szerokości ramion...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość ramion to się chyba mierzy między miejscami wszycia rękawów...
Przypuszczam, że mierzyłeś "na oko" razem z ramionami... bo wyszło dosyć dużo:)

Jesteś ciut mniejszy niż ja... więc raczej na pewno powinieneś odrzucić rozmiar 100 w Bytomiu... i w Vistuli pewnie też.
Może Ci się poszczęści z 96-tką i nie będzie jakoś przesadnie wisiała... ale prawie na pewno z Bytomia dostaniesz zbroję z kanciastym wszyciem rękawów. 

Ja bym chyba nie ryzykował...
Jak masz się w co ubrać, to lepiej odłóż trochę kasy i kup w przyszłości coś ciekawszego...

Ja żałuje wydanej kasy na garnitur Bytomia. Przerabiałem go 2 razy i coś tam się udało poprawić... ale niestety ciągle wygląda to jak jakiś produkt z klocków Lego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek polecam zaprzestać dyskusji i wybrać się jutro do centrum handlowego, aby poprzymierzać w sklepie.

Bytom, Vistula, Lancerto, Albione, Lavard, nawet można coś poskładać w Massimo Dutti. To masz w galeriach. Idź, zrób zdjęcia, wklej w odpowiedni wątek na forum. Doradzimy lub odradzimy.

Twoim głównym problemem nie jest na tą chwilę ułożenie na plecach, odstające klapy, duże wypełnienia ramion tylko po prostu za mały budżet.

 

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.