Skocz do zawartości

Forum But w Butonierce korzysta z plików cookie. Przeczytaj tę stronę - Polityka prywatności - dla uzyskania więcej informacji. By usunąć tę wiadomość, należy kliknąć na ten przycisk:    Akceptuję użycie plików cookie

Zdjęcie

Literatura

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
105 odpowiedzi w tym temacie

#1 mbs

mbs

Aktywista

• Użytkownik
  • 1414 postów

Napisano 08 listopad 2011 - 20:30

Jest temat o muzyce, niech będzie i o książkach? Co czytacie? Co polecacie?
  • 0

#2 bigbadwoof

bigbadwoof

Stowarzyszenie

• Stowarzyszenie
  • 617 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 08 listopad 2011 - 23:19

.
  • 0

#3 Stormont

Stormont

Aktywista

• Użytkownik
  • 423 postów

Napisano 09 listopad 2011 - 10:29

Ja mam całą szufladę książek do przeczytania już teraz, tj.: Under the Volcano Lowriego, nowy Houellbecq, nowy Eco, kilka Chandlerów, Dyplomacja Kissingera i jeszcze to: http://www.muza.com....kladki&id=42044
Ale niestety czasu bardzo mało ostatnio, a kiepska organizacja nie pomaga.

Z tego, co czytałem, a ostatnio mnie zachwyciło, to Gentlemani Klasa Ostergrena. Rewelacyjna powieść, do tego świetnie wydana. Wkrótce ma się ukazać drugi tom pt. Gangsterzy. Z sentymentu przeczytałem też Imperial bedrooms Ellisa, ale wrażenia po tej lekturze mam tylko negatywne. Nie jest to American psycho, ani nawet moje ulubione Less then zero. Kiedy seks i brutalność przestaje być formą, a staje się esencją, powieść robi się puściutka strasznie.
  • 0

#4 Velahrn

Velahrn

Moderator Globalny

• Moderator
  • 1338 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 09 listopad 2011 - 15:20

Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę polecić sporo dobrej fantastyki. Jest to gatunek literacki często postrzegany jako niepoważny, głupi czy zajmujący się tylko "wielkimi wojownikami z mieczami i smokami". Tymczasem fantastyka jest tak pojemna, że istnieją tam zarówno odpowiedniki Harlequinów, jak i arcydzieła.

Na początek, i żeby nie polecać sztampowych, choć świetnych, Tolkiena i Sapkowskiego:

- Gene Wolfe: cykl Nowego Słońca
- Orson Scott Card: cykl o Alvinie Stwórcy

Oba cykle doskonałe i pełne nawiązań do kultury, historii, filozofii itd.
  • 0

#5 Losaris

Losaris

Zwykły

• Użytkownik
  • 16 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 09 listopad 2011 - 18:50

Jonathan Littel "Łaskawe". Jedna z lepszych które przeczytałem w swoim krótkim życiu. Na pytanie co polecam zawsze przychodzi mi do głowy jako pierwsza.

Gwarantowane bezsenne noce - nie tylko dlatego, że książka aż tak wciąga, ale tez ze względu o czym traktuje i w jaki sposób. Jest to wyimaginowany pamiętnik oficera SS uczestniczącego w kluczowych wydarzeniach II WŚ. Tym, co jest inne i tak bardzo wciągające/przerazajace, to sposób przyjęta perspektywa. Hitlerowski światopogląd i jego praktyczna realiacja opisane są przez zwyczajnego urzędnika średniego szczebla reżimu. Niestety ta książka też przekonuje, że to mógłbybbyć każdy z nas... I właśnie to bardzo praktyczne, bardzo biurokratyczne zobrazowanie nazistowskiego systemu jest wstrząsające i pobudzające do refleksji...

Książka dostała kilka prestiżowych nagród (zwłaszcza we Francji), ale zdarzyły się i mniej chwalebne wyróżnienia (np. "Bad Sex in Fiction Award 2009" - calkowicie zasluzenie).

Bardzo mocna. Bardzo dobra. Na pewno nie zostawia obojętnym.

Skoro lubisz taką literaturę, polecam: "Śmierć w bunkrze", Martin Pollack.
  • 0

#6 feliz

feliz

Zwykły

• Użytkownik
  • 41 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 09 listopad 2011 - 22:37

Jonathan Littel "Łaskawe". Jedna z lepszych które przeczytałem w swoim krótkim życiu. Na pytanie co polecam zawsze przychodzi mi do głowy jako pierwsza.

Bardzo mocna. Bardzo dobra. Na pewno nie zostawia obojętnym.

Skoro lubisz taką literaturę, polecam: "Śmierć w bunkrze", Martin Pollack.

To ja ze swej strony polecę "Wytropić Eichmanna" Neala Bascomba. Czyta się jak niezmiernie wciągający thriller sensacyjny, a to same fakty.
  • 0

#7 mbs

mbs

Aktywista

• Użytkownik
  • 1414 postów

Napisano 25 listopad 2011 - 15:19

Recenzja nowego Eco na blogu. Powiem krótko - książka jest bardzo dobra, wciąga, ale trzeba się mocno skupić, żeby nie umykały gdzieś w rozkojarzeniu ważne fragmenty.
  • 0

#8 tomek

tomek

Masters

• Masters
  • 557 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 25 listopad 2011 - 20:47

Nowego Houellebecqa polecam, jak zwykle dołujący ale prawdziwy. Witkowski / Drwal właśnie rozpoczęty; zapowiada się nieźle, choć zapewne Lubiewa nie przebije.
  • 0

#9 Brzydalllo

Brzydalllo

maczo

• Użytkownik
  • 560 postów

Napisano 27 listopad 2011 - 19:41

Jest temat o muzyce, niech będzie i o książkach? Co czytacie? Co polecacie?

Najbardziej cenię pisarzy rosyjskich, którzy jak dla mnie są/byli najlepsi na świecie. Przeczytałem wszystkie ich klasyki.

Mnie w zasadzie interesują tylko dwa gatunki, fantasy oraz książki historyczne, przygodowo-historyczne.

Co mogę polecić? Z fantasy to będzie to trylogia Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka Stephena R. Donaldson-a. Świetne, stare fantasy, już się takich nie pisze.

http://katedra.nast.... ... iedowiarka

Natomiast ostatnią książką historyczną jaką przeczytałem była 1453 Upadek Konstantynopola Roger-a Crowley-a.

http://www.dobreksia... ... nopola.htm

Załączone grafiki

• 6953.jpg

• 0
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#10 Gość_DonCorleone_*

Gość_DonCorleone_*
  • Gość

Napisano 16 czerwiec 2012 - 18:13

Ja zaczełem czytać książki dopiero od niedawna. A to wszystko przez tą propagandę, że książki są głupie i nudne lekcje polskiego.
Moje ostanio przeczytane książki "Gomorra" Roberta Saviano i "Ojciec Chrzestny", "Ostatni Don", "Omerta" Mario Puzo. W najbliższym czasie mam zamiar sięgnąc po Sycylijczyka autora Mario Puzo.
  • 0

#11 +Immune+

+Immune+

Buty / Shoes / Scarpe / Chaussure / Schuhe

• Użytkownik
  • 4773 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2012 - 09:41

Ja zaczełem czytać książki dopiero od niedawna.

Zaczełem? Czytać od niedawna? :shock:
  • 0

#12 pirat

pirat

Masters

• Stowarzyszenie
  • 3405 postów

Napisano 17 czerwiec 2012 - 09:51

Ja zaczełem czytać książki dopiero od niedawna.

No co sie czepiasz. To jest spojna wypowiedz. Kolega zaczal czytac niedawno i to widac po stylu pisania. Zestaw lektur przypomina mi skadinad, bohatera granego przez Jozefowicza w Poranku kojota ;)
  • 1

#13 +Immune+

+Immune+

Buty / Shoes / Scarpe / Chaussure / Schuhe

• Użytkownik
  • 4773 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2012 - 09:53

Zestaw lektur przypomina mi skadinad, bohatera granego przez Jozefowicza w Poranku kojota ;)

To już inna liga, tam była tylko jedna książka z tej listy. :lol:
  • 0

#14 Gość_DonCorleone_*

Gość_DonCorleone_*
  • Gość

Napisano 17 czerwiec 2012 - 09:53

Od kilku miesięcy. Niestety wcześniej się nimi nie zainteresowałem, ponieważ nie znalazłem nic dla siebie.
  • 0

#15 waski

waski

Stowarzyszenie

• Moderator
  • 989 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2012 - 10:45

Najważniejsze, że kolega zaczął, lepiej późno niż wcale.
  • 0

#16 Gość_DonCorleone_*

Gość_DonCorleone_*
  • Gość

Napisano 17 czerwiec 2012 - 10:50

Najważniejsze, że kolega zaczął, lepiej późno niż wcale.

No właśnie! Jestem jeszcze młody to mogę odrobić moje zaległości.
  • 0

#17 waski

waski

Stowarzyszenie

• Moderator
  • 989 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2012 - 10:51

Życzę więc wytrwałości w nadrabianiu.
  • 0

#18 Gość_DonCorleone_*

Gość_DonCorleone_*
  • Gość

Napisano 17 czerwiec 2012 - 11:03

Dziękuje! Najważniejsze by czytać coś co mnie interesuje. Nie mam zamiaru męczyć się nad np. książką poświęconą informatyce.
  • 0

#19 B.B.

B.B.

Aktywista

• Użytkownik
  • 743 postów

Napisano 18 czerwiec 2012 - 21:39

Podręczniki a książki beletrystyczne to zupełnie inna sprawa, więc trochę głupio je porównywać, czy zestawiać, ważne by czytać dużo, to sporo daje.
  • 0

#20 amili

amili

Zwykły

• Użytkownik
  • 13 postów
  • LocationPoznań

Napisano 19 czerwiec 2012 - 13:48

Może i ja się wypowiem. Jedną z moich ulubionych książek jest "Madame" Antoniego Libery. Wspaniały klimat, mnóstwo nawiązań do literatury francuskiej i słowa, które mienią się znaczeniami.
Z innej bajki - zamierzam też wkrótce przeczytać "Misję Wallenberga"; interesuje mnie tematyka żydowska, ale jak dotąd raczej bywały to wspomnienia (vide Ligocka).
  • 0
Albo jesteś egipska królowa
jak miód słodka i mądra jak sowa...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Opiekę nad serwisem sprawuje Stowarzyszenie But w Butonierce