Skocz do zawartości

Jaka najlepsza tkanina na płaszcz/kurtkę zimową?


torunianin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może więc wełniane podkoszulki? ;)

Jak najbardziej, np. kaszmir z jedwabiem, bawełna, wełna z jedwabiem, czysta wełna etc.

Polecam przestudiowanie tego katalogu od str. 155.:

http://www.assmus-shop.de/index.php?id=61

Dla potwierdzenia, kaszmir z jedwabiem jako bielizna nie gryzie zdecydowanie, a jedwab b. dobrze "stabilizuje" temperaturę.

ponieważ mówimy o bieliźnie, na początek cytat:

Wool doesn't smell

The wool fiber’s ability to absorb and neutralize bad odor is far superior to that of other textile materials. Thanks to its chemical structure, wool can neutralize substances from the body that create bad odor. This is a distinct advantage when the accessibility of a washing machine is limited.

WASHING IN 60 °C

Woolpower garments can be machine washed at 60 °C (140 °F) and tumble-dried at medium heat. This is a requirement from the Swedish and Norwegian armies and several major industrial clients. Humid conditions promote bacteria growth at temperatures between 20 °C and 40 °C (68 °F and 104 °F) and certain soil bacteria will not die until the clothes are washed at 60 °C (140 °F). In the case of mid-layer garments in Ullfrotté Original, washing at 40 °C (104 °F) is often sufficient since they are not worn directly on the body and do not absorb as much soil from the skin.

Biorąc pod uwagę prywatny i personalny użytek, to według mnie oczekiwane jest minimum: możliwość częstego prania tego typu wyrobów w pralce automatycznej w temperaturze minimum 40 °C i z użyciem odpowiednich detergentów, bez utraty właściwości i wyglądu. Mówiąc prościej - nie powinna się filcować.

Niestety wyroby z kaszmiru i angory mimo, że przyjemne dla ciała - nie spełniają tych wymogów. Ponadto działają dość dobrze przy zwyczajowej aktywności fizycznej. Zwiększony wysiłek fizyczny skutkuje niewystarczająco szybkim odprowadzaniem wilgoci (potu). Po nawet minimalnym sfilcowaniu wyrobu właściwości pogarszają się.

O bawełnie napisałem wystarczająco dużo.

W przypadku jedwabiu sytuacja nie jest jednoznaczna - bardzo dużo zależy od gramatury tkaniny, rodzaju i gęstości splotu. Dla przykładu cienki i bardzo gęsto tkany jedwab może mieć właściwości podobne do tkaniny nylonowej - zero przewiewności.

Najbliższe ideału wydają się być tekstylia z odpowiednio przygotowanej wełny merynosów. Mam trochę takich wyrobów i bardzo sobie je chwalę. Dla ścisłości nic z WoolPower. Na tę witrynę trafiłem przypadkiem i zainteresowały mnie opisy potwierdzające moje wieloletnie praktyczne doświadczenia.

Podany przykład firmy Assmus ze strony 155 wydaje się spełniać ww wymogi, chociaż producent podaje temperaturę prania ręcznego lub w pralce 30 °C.

Parę słów o "gryzieniu". Efekt ten występuje w przypadku strzyżonej wełny. Włos przecięty przy nasadzie ma twardy i ostry koniec. Im włos sztywniejszy, tym efekt bardziej odczuwalny. Z drugiej strony, im włos bardziej miękki - właściwości mniej korzystne. Czyli konieczny jest akceptowalny kompromis, zależny od indywidualnych odczuć.

Kaszmir nie gryzie z prostego powodu, jest pozyskiwany przez skubanie/wyczesywanie - oba końce włosa są miękkie.

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże w wyborach bielizny na zimniejszą porę roku, szczególnie spędzając dużo czasu zewnątrz przy zwiększonym wysiłku fizycznym.

Nie piszę nic o sztucznych tekstyliach hi-tech. Uważam je za wciąż mniej klub bardziej udaną kopię natury. Bezsprzeczną zaletą tego typu tkanin jest powtarzalność i łatwiejsze utrzymanie. Chociaż membrany wymagają również specjalnego traktowania.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę moich doświadczeń z wełną, jako pierwszą warstwą, potwierdza to, co wcześniej napisał Vislav.

Jako, że sporo biegam nie patrząc na temperaturę za oknem, zawsze używałem bielizny termicznej. Na początku był to poliester i poliamid w różnych odmianach, potem merynosy, aż w tym roku odkryłem polską firmę Kwark, który szyje bieliznę łącząc bardzo cienką nić merynosową z poliamidem. I to jest rewelacyjne połączenie :) W tej chwili praktycznie zakładam tylko kwarki i na to cienki biegowy dres.

Co prawda zima przed nami, ale nie wyobrażam sobie, żebym musiał ubierać się cieplej (poza rękawiczkami i nausznikami). Koszulki i spodenki idealnie odprowadzają pot z ciała. Aż nie chce się wierzyć, że to jest możliwe – patrząc na nie pod światło.

Więc jeśli wełna z merynosów jako bielizna, to chwalę wyroby polskiej firmy Kwark. Jak najbardziej na to zasługuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.