Skocz do zawartości

Kurtki woskowane, olejaki - Barbour, Filson i inne.


Żorż Ponimirski

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, mr.vintage napisał:

Widziałem jakiś czas temu ten sam model który kupiłeś przeceniony na 120 zł, ale nawet tak niska cena nie przekonała mnie do zakupu. Jak ją przymierzyłem, to czułem się jak w metalowej zbroi. Czegoś tak sztywnego jeszcze nigdy nie mierzyłem. Czy z czasem twój egzemplarz stracił sztywność?

Jeśli chodzi o metalowe zbroje to przygarnąłem dziś takie dwie sierotki ze współpracy Barbour x Deus Ex Machina. 8 oz. bawełna i wosk pszczeli - miodzio :)IMG_20180304_144053731.thumb.jpg.2483e9c60e614b697c201a38bfe5d63e.jpgIMG_20180304_143247602.thumb.jpg.b8faff8d5d04db8f0b1419e5cd7e682f.jpg

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Velahrn napisał:

 Było sporo o Barbourach, ale chyba nic o Filsonie?

Czy ktoś z forum ma kurtkę tej firmy? W Polsce jest to marka w zasadzie nieznana (jest tylko chyba jeden sklep w Warszawie, który ma jeden model), w Europie baardzo ciężko dostępna (właściwie tylko w wyspecjalizowanych sklepach dla vintage/denim/workwear freaków), w USA chyba (?) kultowa.

Jako jedna z nielicznych firm nadal produkują swoje ciuchy nadal w Ameryce i opierają się przeniesieniu produkcji do Chin. Z jednej strony to dobrze. Widzieliśmy przecież spektakularny upadek jakości związany z przeniesieniem produkcji do Azji co najmniej kilku firm (Huntery, Sorele). Z drugiej strony, filsony swoje kosztują i, niestety, stały się modne, gdy modny był styl "na drwala", co spowodowało wzrost cen o kilkadziesiąt %. Drwali jakoś poznikali (chyba poumierali z powodu odmrożeń kostek), ale ceny pozostały na poziomie 400 dolców za kurtkę.

Czy ktoś z forum ma kurtkę tej firmy? Ja mierzyłem double mackinaw cruiser w rozmiarze "S" - myślałem, że się po prostu utopię, taki był gigantyczny. Natomiast jakość wykonania była bez zarzutu, ale jak mówię - kurtkę tylko mierzyłem, nie użytkowałem jej.

Z racji pobytu w USA mógłbym przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Dotychczas miałem styczność z 4-5 różnymi modelami, głównie przypadkiem w outletach. Porównując do Barboura to rzuciło mi się w oczy kilka różnic:

- Tkaniny, które trafiłem były albo sporo lżejsze (jak woskowana koszula), albo baaardzo sztywne i o wiele grubsze (11 oz tin cloth z 6 oz podszewką), żadna mi nie była szczególnie przydatna.

- Woskowanie dawało odczucie tłustości pod palcami, ale w mniej przyjemny sposób niż u Barboura, jakby Filson był mokry,

- Kolory były mniej zdecydowane, bardziej piaskowe co mi się osobiście nie podobało,

- Brak było tym kurtkom jakiegoś elementu charakterystycznego, ot zwykłe 4 kieszenie jak w "field jacket".

Na plus:

- Puszka wosku w kieszeni każdej kurtki,

- Mniej opatrzone niż Barbour,

- Ciągle Made in USA

 

Do mnie przemawia bardziej estetyka Barboura i to, że są linie typowo "country-style", motocyklowe, ciekawe współprace i modele dedykowane konkretnym rynkom, które mają dość krótkie serie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2018 o 20:09, maciato napisał:

 Czy jeden model, w tym wypadku chodzi o Beaufort jest dostępny w obydwu wykończeniach?

 

W dniu 4.03.2018 o 20:15, lubo69 napisał:

Nie mam orientacji w aktualnej ofercie Barbour, ale był dostępny w obu wykończeniach.

 

W dniu 4.03.2018 o 20:15, spiryt napisał:

tak jest dostępny w obydwu wykończeniach

Jak się okazuje im dalej w las tym więcej drzew ;)

Tylko kolor OLIVE jest dostępny w wykończeniu Sylkoil i tylko takim, natomiast inne kolory tylko Thornproof.

Zastanawiam się nad kolorem OLIVE i RUSTIC. Proszę o jakieś sugestie ;)

screen-shot-2014-01-29-at-20-48-52.thumb.png.6a2a38ed708b94c940c4748abce85d81.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Awopiotr Do tego stopnia, ze dziś w drodze do pracy widziałem 3 identyczne, oliwkowe Barboury ;)

Do rozpiski kolorów powyżej warto dodać sezonowe edycje limitowane:

Kurtki na podszewce Union Jack,

Sage na podszewce Gordon Tartan (do tej pory pluje sobie w brodę, ze mi przeszła kolo nosa),

Czarne na podszewce w czerwona kratę,

I inne kolory typu Gunmetal, Hickory, Bordeaux, Peat, Charcoal, Sand itd. 

Opcji jest wiele... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maciato napisał:

 

 

Jak się okazuje im dalej w las tym więcej drzew ;)

Tylko kolor OLIVE jest dostępny w wykończeniu Sylkoil i tylko takim, natomiast inne kolory tylko Thornproof.

Zastanawiam się nad kolorem OLIVE i RUSTIC. Proszę o jakieś sugestie ;)

screen-shot-2014-01-29-at-20-48-52.thumb.png.6a2a38ed708b94c940c4748abce85d81.png

Mam Rustic (Bedale) i Olive  (w pikowanej); Rustic w/g nie najładniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo bardzie niż Barbour podobają mnie się kurtki Peregrine, poniżej linki. Mam jeden produkt tej marki i jest on wiele lepiej wykonany niż Barbour . To jednak tylko dla   normalnie zbudowanych rozmiarówka. 

https://www.peregrineclothing.co.uk/mens/menswear/bexley-jacket-mustard

https://www.peregrineclothing.co.uk/mens/menswear/bexley-jacket-oxblood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spiryt napisał:

Dużo bardzie niż Barbour podobają mnie się kurtki Peregrine, poniżej linki. Mam jeden produkt tej marki i jest on wiele lepiej wykonany niż Barbour . To jednak tylko dla   normalnie zbudowanych rozmiarówka. 

https://www.peregrineclothing.co.uk/mens/menswear/bexley-jacket-mustard

https://www.peregrineclothing.co.uk/mens/menswear/bexley-jacket-oxblood

Co to znaczy "lepiej wykonany"?

W czym Barbour jest gorszy?

W czym Peregrine jest lepszy?

Szwy, jakość materiału, staranność odszycia, podszewka? Konkretnie.

Do jakich produktów Barboura porównujesz, ile z nich użytkowałeś i jaki czas?

Bo zauważam, że na forum jest jakaś dziwna moda "mam kurtkę xxx, klasa wykonania wyżej niż Barbour", "kupiłem yyy, lepiej wykonana niż Barbour", a nie idą za tym żadne dalsze informację. 

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał zewnętrzny jest grubszy-solidniejszy, a niby jest 6 oz tu i tu

Szwy są mocniejsze i staranniejsze

Podszewka lepiej zszyta

Kurtka Peregrine wygląda solidniej. 

Barbour jest bardzie aksamitna, a Peregrine "wygląda ślisko" i nie "pachnie"

To nie dziwna moda; tyko ogólne spostrzeżenie; mam dwie kurki  i dla mnie Peregrine wygląda na lepiej wykonaną nie wiem jak to ma się do "klasowości".

Nie badałem materiału na rozrywanie więc nie podam konkretnej odpowiedzi, nie próbowałem rozcinać materiału ani rozrywać szwów. Więc nie wiem co jest trwalsze.

Ogólny opis w takim wypadku jest bardziej uzasadniony.. Czy Peregine jest lepszy nie wiem, dla mnie wygląda na lepszy  

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, spiryt napisał:

Materiał zewnętrzny jest grubszy-solidniejszy, a niby jest 6 oz tu i tu

Szwy są mocniejsze i staranniejsze

Podszewka lepiej zszyta

Kurtka Peregrine wygląda solidniej. 

Barbour jest bardzie aksamitna, a Peregrine "wygląda ślisko" i nie "pachnie"

To nie dziwna moda; tyko ogólne spostrzeżenie; mam dwie kurki  i dla mnie Peregrine wygląda na lepiej wykonaną nie wiem jak to ma się do "klasowości".

Nie badałem materiału na rozrywanie więc nie podam konkretnej odpowiedzi, nie próbowałem rozcinać materiału ani rozrywać szwów. Więc nie wiem co jest trwalsze.

Ogólny opis w takim wypadku jest bardziej uzasadniony.. Czy Peregine jest lepszy nie wiem, dla mnie wygląda na lepszy  

Dzięki za merytoryczny wpis, nie mogę się jednak z nich zgodzić.

CO PRAWDA nie miałem w ręku kurtki Peregrine, użytkuje jednak (jak pisałem w tym wątku), dwa barboury, z czego jeden naprawdę długo i naprawdę intensywnie.

I po prostu nie wiem, co można by zrobić tu lepiej, tak ta kurtka (Barbour Beaufort made in England) jest dobrze wykonana.

Materiał wierzchni - super, rewelacyjna jakość, naprawdę jest thornproof. Wiem, bo co jesień zbieram owoce do nalewek w tej kurtce - w tym dziką róże, która jest kolczasta jak cholera. Przepraszam, jeśli wygląda to cholernie stereotypowo, ale to prawda.

Szwy - mocne, równe. Naprawdę nie wiem, co można by tu ulepszyć? Wytrzymałość - po ośmiu latach są w idealnym stanie, nic mi się nie rozpruło. To chyba dobra rekomendacja?

Zszycie podszewki - co masz na myśli? Jest przyszyta równo, starannie. Mechaci się w okolicy bioder, ale to nie są przetarcia, zresztą, po ośmiu latach chyba może się zmechacić?

Nie pisze tego złośliwie, ale naprawdę nie można "poprawić" tej kurtki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Bedale i Chealse z Barbour a z Peregrine nieprodukowany już Gilet. Oczywiście możesz się nie zgodzić. Subtelną różnicą w naszej ocenie jest to iż ja posiadam kurtkę Peregrine.

Podszewka szyta "grubszą nicią".

 Barbour jednak lepiej leży bo jest obszerniejszy, przynajmniej te dwa modele. Tutaj też nie dopatrywałbym się złośliwości :).

Jednak też nie mogę napisać,  że Peregine jest lepszą marką. Bo tak naprawdę mam ich tylko jedną rzecz i tyko dwie rzeczy Barboura.

Być może Barbour ma przewagę w innych kurtkach. Reasumując Peregine to ciekawa alternatywa dla Barbour.

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zauważyłem dość ciekawy proceder na Allegro. Jest kilku (2-4) sprzedawców regularnie wystawiających nowe Barboury bez metek na licytację od dość niskich kwot (200-300 zł). Są charakterystyczni, bo używają zdjęć z Brytyjskiej sieci Asos.com. Nie wiem na czym to polega, ale z około 10 aukcji udało mi się wygrać tylko dwie. W innych miałem swoje maksimum dużo powyżej ostatniej ceny sprzed zamknięcia aukcji a i tak przegrywałem. Zdaję sobie sprawę z istnienia automatów do licytacji, ale nie wiem w jaki sposób one wiedzą jaki jest mój max skoro mają tylko jedną szansę na podbicie sekundę przed końcem...??

Tym niemniej, dwie aukcje wygrałem, stałem się posiadaczem dwóch kurtek Barbour international, Crank za 299 i Duke 209 zł - wszystko z nimi ok, są jedynie bez głównej metki papierowej. 

Piszę to, bo może ktoś ma ochotę podlicytowac dość niedrogie Barboury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie,

 

Mam prośbę. Chciałbym kupić olejaka Barboura na jesień i "cieplejszą" zimę. Nie zależy mi żeby zakrywała marynarkę. Ma to być kurtka na co dzień. Chciałbym żeby była ocieplana albo żeby dało się dopiąć podpinkę oraz kaptur. To co wpadło mi w oko to model Duke. Niby jest na podpince ale czy da się podpiąć do niej kaptur? I może ktoś ma i używa i będzie w stanie powiedzieć czy tak do -5 w zimę? A może coś innego?

 

Pozdrawiam

Art

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak było już wcześniej powiedziane (nie w tym wątku, bo on jest stosunkowo nowy), w minusowych temperaturach woskowane kurtki zachowują się mniej więcej tak:

1399871677.jpg.cd52caaba3c46ef872be0fb7da9de12e.jpg

Wosk sztywnieje i pacjent czuje się jak rycerz w zbroi, w dodatku nawet najbardziej oddana narzeczona nie przytuli się do takiego zimno-mokrego sztywniaka. To jest jednak odzież do lasu na +5 w wilgotny dzień, na samotne spacery z psem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lubo69 , nie mam kompletnie doświadczeń z kurtkami woskowanymi. W sumie zimą używam puchówek albo wełnianych płaszczy. Czyli rozumiem że olejak typowo na jesień, mokrą i ponurą :) Co prawda nie mam psa a dwa koty i myślę że nie będą mnie kochaly za jesienne spacery w deszczu po lesie ale spróbuję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, artski napisał:

Dzięki Lubo69 , nie mam kompletnie doświadczeń z kurtkami woskowanymi. W sumie zimą używam puchówek albo wełnianych płaszczy. Czyli rozumiem że olejak typowo na jesień, mokrą i ponurą :) Co prawda nie mam psa a dwa koty i myślę że nie będą mnie kochaly za jesienne spacery w deszczu po lesie ale spróbuję :)

 

Kurtka woskowana to naprawdę świetny zakup, ale nie da się jej nosić przy ujemnych temperaturach. Ocieplana spokojnie wystarcza na "ciepłą" zimę, jaka była np. dwa lata temu.

Do duke'a nie da się podpiąć kaptura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Velahrn, a wiesz może jak z rozmiarem. Raczej jestem duży i nie wiem czy xl czy może xxl. Teoretycznie większość kurtek noszę xl. Ale słyszałem że z Barbourem w zależności od modelu bywa różnie. Chce kupić w UK i nie bardzo uśmiecha mi się odsyłanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lubo69 @Velahrn,

Nie da się nosić olejaka na mrozie ?? Co Wy opowiadacie ? Całą zeszła zimę prześmigałem w Barbourze. Burze śnieżne, bomby cyklonowe na wsch. Wybrzeżu USA - kurtce oczywiście nic nie było, wosk nie sztywnieje, ani się nie wykrusza - to chyba jakieś żarty, których nie zrozumiałem :)

@artski,

Nie bierz Duka z kilku powodów:

Jesli jesteś "większy" to nie jest ona dla ciebie, bo ma kroj Slim fit i to mocny

Ma bardzo delikatną podpinkę - raczej na temperatury +10 

Plus to co pisano - nie podepniesz kaptura.

Jeśli podasz mniej więcej swoje wymiary to może uda się coś lepiej poradzić. Ja bym zgadywał że to co potrzebujesz to Beaufort z firmową, odpinaną podszewką. Wszystko od -5 do +18 nią obskoczysz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Żorż Ponimirski napisał:

na wsch. Wybrzeżu USA

A bo nawet tym dzisiejszym polskim zimom zimy hamerykańckie nie dorównają;-)

(żart)

da się na mrozie nosić olejaka i pewnie krótkie spodenki. W tym pierwszym przypadku dużo zależy też od wilgotności. Wosk się nie wykrusza oczywiście, za to sztywnieje i staje się nieprzyjemny - moje doświadczenie po dwóch kurtkach i trzech zimach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.