Skocz do zawartości

Wnętrze buta


spiryt

Rekomendowane odpowiedzi

Doświadczenie zebrane przez kilka lat w używaniu klasycznych butów, pokazuje, iż ergonomia i wygoda jest chyba na ostatnim miejscu w produkcji masowej ale też i w bespoke (co prawda pomierzą stopę ale....). Kopyto o którym wszyscy mówią to jedno a wyprofilowanie wnętrza do dwa. Nie znalazłem ani jednej wzmianki o tym czy buty są zrobione dla stopy neutralnej , pronatora lub supinatora.- nawet w bespoke (być może jest komplikacjami które znacznie podrożą produkcję ).

Mnie dodatkowo nurtuje sprawa korka i wkładki, które przekładają się na wygodę.

Przykładowo:

Niektórzy producenci i szewcy stosują  wyściółkę pod piętę, natomiast w Vasach tego nie mam za to jest mięsista cała wkładka która znacznie przewyższa komfortem pierwsze rozwiązanie.

Chipewwa ma podwójną wkładkę z "podwinięcim"  na brzegach, bardzo wygodne rozwiązanie. Na wkładki w butach mogę sobie popatrzeć, natomiast jak to jest z korkiem tego już nie widać.

Jak by tu forumowy szewc się wypowiedział, czy można zażyczyć sobie w zamówieniu dodatkową ilość korka. Być może jest to kłopot gdyż się on ubije i zmieni wielkość wnętrza; ale np można by zastosować "punktowe ograniczniki" z kawałka skóry. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii?

.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówimy o pełnym bespoke, to kopyto powinno w pełni oddawać anatomię stopy, w szczególności dobrze odwzorować obrys stopy. W takim przypadku niejako z automatu wychodzi to, czy ktoś jest supinatorem, pronatorem, itp. Często stopy przypominają swoim kształtem "zawiniętego rogala". Jeżeli kopyto nie odwzoruje obrysu stopy, to jest to wg mnie tylko MTM.

Zastosowanie wkładek do butów, najlepiej należałoby uwzględnić już na etapie projektowania obuwia, gdyż wtedy jest możliwość zarezerwowania dla nich dodatkowej przestrzeni.

Myślę, że nie ma przeciwwskazań do tego, żeby zastosować zwiększoną ilość korka. Należałoby to jednak również uwzględnić przy zamówieniu, gdyż trzeba byłoby lekko ingerować w konstrukcję buta. Sama jakość korka ma też kluczowe znaczenie, bo często firmy robią po taniości, stosując gotowe płyty korkowe, a nie mieszankę, która nieporównywalnie lepiej dostosowuje się do anatomii stopy, znaczenie ma też przy tym jej granulacja, oraz sama grubość podpodeszwy.

Masz rację, że z biegiem czasu podpodeszwa się lekko wybije i powstanie lekki luz. Dlatego też ważne jest by buty były na początku bardzo dopasowane, ale nie uwierające. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nacisku na podłoże nie zobrazuje, gdyż tutaj należałoby zrobić badanie podoskopem. Obrys stopy odpowiada głównie temu, jak będzie pracowała cholewka buta. Jeżeli masz np. przód stopy zawinięty do środka, a but na standardowym kopycie, to siłą rzeczy będziesz musiał przełamywać go w trakcie chodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.