Skocz do zawartości

Płaszcz


pirat

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zamówienia płaszcza i mam kilka dylematów:

1. Chodzą mi po głowie dwa modele: chesterfield jednorzędowy vs. polo. Polo wydaje mi się bardziej uniwersalny tj. zarówno na garnitur jak i koszulę czy sweter. Dyplomatka z kolei raczej tylko na garnitur ale tu uzupełnieniem garderoby mogłaby być kurtka.

2. Wypełnienie/ocieplenie. Jestem osobą, której jest zwykle gorąco stąd pytanie czy w ogóle dawać w szczególności jeśli płaszcz ma być noszony na marynarce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zamówienia płaszcza i mam kilka dylematów:

1. Chodzą mi po głowie dwa modele: chesterfield jednorzędowy vs. polo. Polo wydaje mi się bardziej uniwersalny tj. zarówno na garnitur jak i koszulę czy sweter. Dyplomatka z kolei raczej tylko na garnitur ale tu uzupełnieniem garderoby mogłaby być kurtka.

2. Wypełnienie/ocieplenie. Jestem osobą, której jest zwykle gorąco stąd pytanie czy w ogóle dawać w szczególności jeśli płaszcz ma być noszony na marynarce?

1. Brałbym dwurzedowy, ale wolalbym klapy w szpic skierowany ku górze.

2. To zalezy ile czasu spedzasz w nim na powietrzu - jesli dojezdzasz do pracy samochodem i nie lubisz dlugich miejskich spacerów w mrozne wieczory lub weekendy, to nie brac ocieplenia. W innym przypadku delikatne ocieplenie nie jest musem, ale mozna rozwazyc.

Jaki material chcesz wykorzystac? To ma najwieksze znaczenie jesli zastanawiamy sie co z ociepleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc po uwagę naszą zimę, ja bym na pewno mocno zastanowił się nad płaszczem zapinanym pod szyję i z cieplejszego materiału. Wydaję mi się, że w polo coat jest opcja zapięcia pod klapami. W Anglii nie ma -20C więc mogą zasuwać w dyplomatkach ;)

Zawsze mozna postawic kolnierz i owinac sie szalikiem - sprawdzalem, dziala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się wahałem z ociepleniem, ale ostatecznie go nie wziąłem. A płaszcz spokojnie wytrzymuje -15C, a co ciekawe, równie dobrze sprawdza się przy 7C, kiedy już gruby, wełniany płaszcz ostro daje się we znaki. Główną rolę gra materiał.

Chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli płaszcz uszyjesz na marynarkę, to musiałbyś zakładać naprawdę gruby sweter, jeżeli chciałbyś go nosić bez marynarki. Inaczej będzie po prostu o 3 numery za duży, nawet dopasowany. Marynarka pod spodem musi swobodnie pracować, tak by nie czuć, że się ma ją jeszcze pod spodem ( w sumie dla mnie to najważniejsza cecha przemawiająca za szyciem płaszczy u krawca). Chociaż płaszcz jest prostszy konstrukcyjnie to wymaga trochę więcej szycia i przez to minimalnie drożej wychodzi.

Polecam też skośne kieszenie wewnętrzne, biegnące zaraz przy klapach. Względem zwykłych są naprawdę wygodniejsze, kiedy trzeba sięgnąć do nich po coś w rękawiczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wytłumaczyć, jak mają iść? Może ze zdjęciem?

Akurat to tylko dodatek względem rozważań o konstrukcji płaszcza, ale proszę.

Jest to dość wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba za daleko sięgać do płaszcza, ani go lekko otwierać ( co przy mrozie może być średnim pomysłem ).

post-164-13658920727151_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się wahałem z ociepleniem, ale ostatecznie go nie wziąłem. A płaszcz spokojnie wytrzymuje -15C, a co ciekawe, równie dobrze sprawdza się przy 7C, kiedy już gruby, wełniany płaszcz ostro daje się we znaki. Główną rolę gra materiał.

Chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli płaszcz uszyjesz na marynarkę, to musiałbyś zakładać naprawdę gruby sweter, jeżeli chciałbyś go nosić bez marynarki. Inaczej będzie po prostu o 3 numery za duży, nawet dopasowany. Marynarka pod spodem musi swobodnie pracować, tak by nie czuć, że się ma ją jeszcze pod spodem ( w sumie dla mnie to najważniejsza cecha przemawiająca za szyciem płaszczy u krawca). Chociaż płaszcz jest prostszy konstrukcyjnie to wymaga trochę więcej szycia i przez to minimalnie drożej wychodzi.

Polecam też skośne kieszenie wewnętrzne, biegnące zaraz przy klapach. Względem zwykłych są naprawdę wygodniejsze, kiedy trzeba sięgnąć do nich po coś w rękawiczkach.

Dzięki wielkie :!: Zdradzisz jeszcze z jakiego materiału szyłeś?

Płaszcz będę szył na garnitur gdyż to będzie główny zestaw z płaszczem. Generalnie po mleczko i bułeczki to mogę wyjść w goretexie z polarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyłem z materiału zakupionego na Orlej w Warszawie, mieszanka wełny i kaszmiru. Jest cienka, a jednocześnie ciepła. Harissons ma właśnie identyczną w próbniku Overcoats ( tylko, że 2x droższą względem tej, którą kupiłem, a na płaszcz potrzebujesz 2,8m ). Materiał nie do zdarcia, chociaż w dotyku delikatny.

Czysta wełna moim zdaniem jest dobra tylko na jesienne/wiosenne płaszcze, ponieważ poniżej 0C już zaczyna być za cienka, a gruba, chociaż daje ciepło, jest po prostu gruba. Pozostaje jeszcze mieszanka włosia wielbłądziego, ale jest ona nieprzyjemna w dotyku i nie potrafię się wypowiedzieć o jej właściwościach termicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pomysłów zarówno tańszych jak i droższych. Przy okazji pytanie czy płaszcz to większa filozofia niż marynarka czy mniejsza?

Mniejsza. Materiał grubszy, a więc łatwiejszy w robocie. Nie jest wymagane tak dokładne dopasowanie. Sam Alden zamawia płaszcze MTM i twierdzi, że taki stopień dopasowania jest zupełnie wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopasowanie płaszcza u Aldena jest moim zdaniem dziadkowe (zapewne takie preferuje i pewnie takie jest najbardziej uniwersalne). Dla młodszej osoby zdecydowanie bardziej odpowiedni wydaje się taki krój, miękki i bliski ciału. Oczywiście jest to jedynie moje własne zdanie. Jeżeli ktoś lubi klasycznie bardzo obszerny płaszcz to super. Do tego dochodzi kwestia na co będziemy ten płaszcz nosić, jak już wielokrotnie zauważono.

Dołączona grafika

Nie wiem czy krawiec starej daty poradzi sobie np. z takim designem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pomysłów zarówno tańszych jak i droższych. Przy okazji pytanie czy płaszcz to większa filozofia niż marynarka czy mniejsza?

Mniejsza. Materiał grubszy, a więc łatwiejszy w robocie. Nie jest wymagane tak dokładne dopasowanie. Sam Alden zamawia płaszcze MTM i twierdzi, że taki stopień dopasowania jest zupełnie wystarczający.

Nie wiem, czy mniejsza, skoro koszt igły za płaszcz jest wyższy niż za marynarkę (w każdym razie u Sebastiana Żukowskiego i Janusza Kruszewskiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zima pojawia się w kraju, konieczne jest odzienie, które zaspokaja nasze potrzeby na chłodniejsze dni. Męskie płaszcze zimowe są bardzo ważnym elementem dobrze zaopatrzonej szafy męskiej. Płaszcze zimowe muszą być wykonane w sposób, który umożliwia osobie noszącej utrzymanie ciepła, gdy na zewnątrz walczy śnieg, deszcz i zawierucha. Szukamy również płaszczy zimowych, które są na czasie i nadążają za nowymi trendami.

Najważniejsze jest jednak aby, zdecydować się w jakich warunkach będzie ów płaszcz używany. Jeśli przemieszczamy się głownie samochodem to proponuję płaszcz/kurtkę: PEA COAT, czy budrysówkę.

Jeśli natomiast podróżujemy innymi środkami transportu to należy zaopatrzyć się w długi płaszcz wełniany, kaszmirowy czy z Alpaki lub wielbłąda. Miejsce do którego zmierzamy też ma znaczenie. Np. Do Moskwy zimą wybrałbym dwurzędowy, długi płaszcz z Alpaki + ocieplenie i futro na kołnierzu :).

Dodatkowe ocieplenia płaszcza zwykle nie jest konieczne jeśli wybierzemy tkaninę wysokiej jakości i gramatury. Można też ocieplić płaszcz częściowo, czyli np. tylko korpus do wys. za uda. Płaszcze dwu-rzędowe dodatkowo są cieplejsze i szczelniej utrzymują odpowiednią temperaturę.

Kolor płaszcza ma znaczenie estetyczne, np. czarny płaszcz pasuje do ubrań wieczorowych, ale na co dzień proponuję jednak pomyśleć na czymś co podkreśli naszą urodę czy osobowość i charyzmę. Każdy z nas jest inny i przez to wyjątkowy.

Praca i czas potrzebny na uszycie płaszcza są porównywalne z uszyciem marynarki i spodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mówimy o płaszczach, to pokażę kilka, które mi się podobają. :) Mój ulubiony płaszcz to (niestety niezbyt formalny) czerwony płaszcz Francisa Bowna z Bown's Bespoke - jednorzędowy, z zamkniętymi klapami:

Dołączona grafika

Inny to płaszcz z jakiejś galerii linkowanej kiedyś przez Uxkulla. :)

Dołączona grafika

(Proszę nie zwracać uwagi na nogawki spodni. ;) )

Kolejny to dość zwyczajny płaszcz, ale noszony w niezwyczajny sposób, jak tu Książę Filip (4 guziki, 1 - górny - zapinany:

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.