Skocz do zawartości

Skracanie rękawów w koszuli z poprzecznymi dziurkami


Konrad S.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Człowiek uczy się całe życie. Kupiłem sobie kilka koszul w promocji Lamberta w bardzo przyzwoitych cenach 100-150 PLN. Większość z nich ma za długie rękawy, ale się tym nie przejąłem specjalnie, bo w końcu to prosta poprawka krawiecka.... Okazało się, że jednak nie taka prosta. Koszule Lamberta mają dziurki na guziki na rękawach szyte poprzecznie, a nie wzdłuż. Dodaje to niby koszuli nieco prestiżu, bo jest to rozwiązanie spotykane raczej w koszulach droższych marek. 

Krawiec mi oznajmił, że w takiej sytuacji nie podejmie się przeniesienia listwy, ponieważ po odpruciu dziurki i przesunięciu, nie byłby jej w stanie estetycznie odtworzyć. Nie miałem świadomości, że w przypadku przeróbek krawieckich jest jakaś różnica. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się, rozumiem na czym polega problem. Przy dziurce wzdłuż, nić która jeset wokół niej,  jest tylko w listwie i nie przechodzi przez materiał reszty koszuli. Przy dziurce poprzecznej ta nić otaczająca dziurkę jest przeszyta częściowo przez materiał nie tylko listwy, ale też koszuli. Także żeby odpruć listwę, trzeba de facto pruć całą nić otaczającą dziurkę, po czym ją odtworzyć.

Pytanie do was:

Czy spotkaliście krawca, który robił taką poprawkę? Zastanawiam się, czy jest to niewykonalne bez specjalistycznej maszyny, czy może po prostu muszę poszukać kogoś o nieco wyższych kwalifikacjach?

W innym wypadki pozostaje mi albo:

- skrócenie rękawa przez obcięcie kawałka listwy - co zasadniczo nie wygląda zbyt fajnie, szczególnie jeżeli korekta jest większa niż 1 cm.

- skracanie rękawa górą - też wolałbym uniknąć. Efekt końcowy może być różny, a cena poprawki niewiele niższa niż cena koszuli.

Niestety nie mam już możliwości zwrotu koszul.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest droga z wyrzeczeniem. Przenieść listwę i zacerować dziurkę. Generalnie bez tych guzików da się żyć, a wiele firm ich nie wykonuje w ogóle. Raczej koszul formalnych nie nosi się bez marynarki, więc niespecjalnie taka cera przeszkadza. Natomiast jeśli już marynarka jest zdjęta, to ja np. zawijam rękawy (choć rzadko zdejmuję nawet w lato).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hargin napisał:

Jeszcze jest droga z wyrzeczeniem. Przenieść listwę i zacerować dziurkę. Generalnie bez tych guzików da się żyć, a wiele firm ich nie wykonuje w ogóle. Raczej koszul formalnych nie nosi się bez marynarki, więc niespecjalnie taka cera przeszkadza. Natomiast jeśli już marynarka jest zdjęta, to ja np. zawijam rękawy (choć rzadko zdejmuję nawet w lato).

To nie dla mnie. 10h w marynarce w biurze non-stop, nie wyrobię. Nie jestem gotów do takich wyrzeczeń ;).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Servetch napisał:

Wyrzeczeń? :)

Owszem. Dla przeciętnego zjadacza chleba, który nie uczęszcza na fora internetowe o męskiej elegancji jest to wyrzeczenie się wygody... Dla takiego zjadacza chleba, który na nie od czasu do czasu zerka, stwierdzam, że również. Może jak dobije do 400 wiadomości, spojrzę na swoje życie i stwierdzę, że pokazywanie bielizny (czyli koszuli) jest dla mnie nieakceptowalne. Jednak, do tego czasu, będę śmigał w zwiewnej bawełnie i straszył nieprzyzwoitym strojem niewiasty ;).

Ale wróćmy do tematu... da się czy przesuąć listwę z poprzeczną dziurką u sensownego krawca, czy się nie da?

P.S. 

Przez chwilę myślałem, żę jakiś błąd ortograficzny walnąłem, ale nie.....

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad S. temat jest do ugryzienia, ale poprawki w koszulach to bardzo upierdliwy temat do krawcow: szwy bieliźniane, cienki materiał, duzo prucia. Sam (dobry)krawiec bez specjalistycznych maszyn będzie w stanie wykonać taka poprawkę, ale zastanowiłbym sie nad ewentualnym skróceniem góra w zależności od wyceny jednego i drugiego sposobu. Kwestia tez tego o ile chciałbyś je skracać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem dzisiaj do salonu Lamberta w Złotych Tarasach. Wytłumaczyłem sprzedawczyni, z czym problem dokładnie. Stwierdziła, że robią takie poprawki i że jak najbardziej przesuwają całe listwy. Koszt 35 PLN. 

Biorąc pod uwagę, że rozmawiałem z "panią z salonu", a nie samą krawcową to powiedzmy, że moje zaufanie jest ograniczone. Zobaczymy. Zaniosę póki co jedną koszulę. Jeżeli zrobią to dobrze, to wtedy dwie pozostałe, które jeszcze mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tak więc koszula wróciła w Lambercie po skróceniu rękawów. Jednak dali radę przesunąć całą listwę pomimo poprzecznej dziurki na mankiecie. Także odpowiedź na pytanie z tematu jest twierdząca. Da się to zrobić, tylko krawca odpowiedniego trzeba i tyle.

Wątek można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.