Skocz do zawartości

Jaka książka leży na waszej szafce nocnej?


mbs

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam całą szufladę książek do przeczytania już teraz, tj.: Under the Volcano Lowriego, nowy Houellbecq, nowy Eco, kilka Chandlerów, Dyplomacja Kissingera i jeszcze to: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42044

Ale niestety czasu bardzo mało ostatnio, a kiepska organizacja nie pomaga.

Z tego, co czytałem, a ostatnio mnie zachwyciło, to Gentlemani Klasa Ostergrena. Rewelacyjna powieść, do tego świetnie wydana. Wkrótce ma się ukazać drugi tom pt. Gangsterzy. Z sentymentu przeczytałem też Imperial bedrooms Ellisa, ale wrażenia po tej lekturze mam tylko negatywne. Nie jest to American psycho, ani nawet moje ulubione Less then zero. Kiedy seks i brutalność przestaje być formą, a staje się esencją, powieść robi się puściutka strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę polecić sporo dobrej fantastyki. Jest to gatunek literacki często postrzegany jako niepoważny, głupi czy zajmujący się tylko "wielkimi wojownikami z mieczami i smokami". Tymczasem fantastyka jest tak pojemna, że istnieją tam zarówno odpowiedniki Harlequinów, jak i arcydzieła.

Na początek, i żeby nie polecać sztampowych, choć świetnych, Tolkiena i Sapkowskiego:

- Gene Wolfe: cykl Nowego Słońca

- Orson Scott Card: cykl o Alvinie Stwórcy

Oba cykle doskonałe i pełne nawiązań do kultury, historii, filozofii itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jonathan Littel "Łaskawe". Jedna z lepszych które przeczytałem w swoim krótkim życiu. Na pytanie co polecam zawsze przychodzi mi do głowy jako pierwsza.

Gwarantowane bezsenne noce - nie tylko dlatego, że książka aż tak wciąga, ale tez ze względu o czym traktuje i w jaki sposób. Jest to wyimaginowany pamiętnik oficera SS uczestniczącego w kluczowych wydarzeniach II WŚ. Tym, co jest inne i tak bardzo wciągające/przerazajace, to sposób przyjęta perspektywa. Hitlerowski światopogląd i jego praktyczna realiacja opisane są przez zwyczajnego urzędnika średniego szczebla reżimu. Niestety ta książka też przekonuje, że to mógłbybbyć każdy z nas... I właśnie to bardzo praktyczne, bardzo biurokratyczne zobrazowanie nazistowskiego systemu jest wstrząsające i pobudzające do refleksji...

Książka dostała kilka prestiżowych nagród (zwłaszcza we Francji), ale zdarzyły się i mniej chwalebne wyróżnienia (np. "Bad Sex in Fiction Award 2009" - calkowicie zasluzenie).

Bardzo mocna. Bardzo dobra. Na pewno nie zostawia obojętnym.

Skoro lubisz taką literaturę, polecam: "Śmierć w bunkrze", Martin Pollack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jonathan Littel "Łaskawe". Jedna z lepszych które przeczytałem w swoim krótkim życiu. Na pytanie co polecam zawsze przychodzi mi do głowy jako pierwsza.

Bardzo mocna. Bardzo dobra. Na pewno nie zostawia obojętnym.

Skoro lubisz taką literaturę, polecam: "Śmierć w bunkrze", Martin Pollack.

To ja ze swej strony polecę "Wytropić Eichmanna" Neala Bascomba. Czyta się jak niezmiernie wciągający thriller sensacyjny, a to same fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jest temat o muzyce, niech będzie i o książkach? Co czytacie? Co polecacie?

Najbardziej cenię pisarzy rosyjskich, którzy jak dla mnie są/byli najlepsi na świecie. Przeczytałem wszystkie ich klasyki.

Mnie w zasadzie interesują tylko dwa gatunki, fantasy oraz książki historyczne, przygodowo-historyczne.

Co mogę polecić? Z fantasy to będzie to trylogia Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka Stephena R. Donaldson-a. Świetne, stare fantasy, już się takich nie pisze.

http://katedra.nast.pl/artykul/44/Donal ... iedowiarka

Natomiast ostatnią książką historyczną jaką przeczytałem była 1453 Upadek Konstantynopola Roger-a Crowley-a.

http://www.dobreksiazki.pl/b6953-1453-u ... nopola.htm

post-86-1365892119285_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Gość DonCorleone

Ja zaczełem czytać książki dopiero od niedawna. A to wszystko przez tą propagandę, że książki są głupie i nudne lekcje polskiego.

Moje ostanio przeczytane książki "Gomorra" Roberta Saviano i "Ojciec Chrzestny", "Ostatni Don", "Omerta" Mario Puzo. W najbliższym czasie mam zamiar sięgnąc po Sycylijczyka autora Mario Puzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja się wypowiem. Jedną z moich ulubionych książek jest "Madame" Antoniego Libery. Wspaniały klimat, mnóstwo nawiązań do literatury francuskiej i słowa, które mienią się znaczeniami.

Z innej bajki - zamierzam też wkrótce przeczytać "Misję Wallenberga"; interesuje mnie tematyka żydowska, ale jak dotąd raczej bywały to wspomnienia (vide Ligocka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda - "Madame" to cudowna książka.

Jeśli chodzi o tematykę żydowską, to czytałem Isaaca Singera, Amosa Oza czy Benjamina Tammuza (jego "Minotaura" omawialiśmy nawet na poznańskim klubie czytelniczym jakiś czas temu). Ze wspomnień bardzo podobała mi się książka "Nie święci..." Alfreda Zajdorfa, który podczas okupacji był ukrywany przez polską rodzinę. Mnie ta pozycja przypominała "Boso, ale w ostrogach" Grzesiuka - jedną z moich najbardziej ulubionych książek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.