Skocz do zawartości

Inżynieria włoskiej marynarki


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Parmigiano podał kiedyś link do katalogu garniturów Divanti Sartariole szytych we Wloszech dla butiku Divanti.

Marynarki zachwycające, właśnie tak wyobrażam sobie dzisiejszą włoską konstrukcję.

Ponieważ umysł mam zdecydowanie ścisły, postanowiłem zdekonstruować marynarkę i przyjrzeć się poporcjom/relacjom zachodzącym pomiędzy kluczowymi punktami.

Część wniosków nie jest wyjątkowo odkrywcza (np. szerokość klap, punkt środkowy), ale analiza i rysunek może komuś się przyda podczas rozmowy z krawcem.

Moje obserwacje:

- szycie łączące kołnierz z klapą przebiega powyżej linii otwarcia kołnierzyka koszuli

- linia łącząca szczyt (?) kozerek przebiega ponad najniższym punktem ramion (wszycie rękawa)

- szerokość klap to połowa drogi od krawędzi do wszycia rękawa

- górny guzik dzieli marynarkę na pół

- dolny guzik jest w 1/3 odległości pomiędzy górnym guzikiem a dolną krawędzią

- kieszenie są na linii z dziurką dolnego guzika

- rozwarcie sięga 2/3 wysokości pomiędzy dolnym guzikiem a dolną krawędzią marynarki

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dekonstrukcja" odbyła się w naturze, czy ze zdjęcia? Pytam, bo:

- zdjęcie przekłamuje proporcje (zrobione od dołu i góry inaczej przedstawia marynarkę)

- zwróć uwagę na wypukłość klatki i materiał, który ją pokrywa - aby na sylwetce punkt centralny dzielił marynarkę na pół, faktycznie musi być nieco niżej. Jednak nie ma to większego znaczenia, bo guzik powinien trafiać +- w talię, a długość na dole może być wynikiem chwilowego trendu (lub preferencji klienta w bespoke).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dekonstrukcja" odbyła się w naturze, czy ze zdjęcia? Pytam, bo:

- zdjęcie przekłamuje proporcje (zrobione od dołu i góry inaczej przedstawia marynarkę)

- zwróć uwagę na wypukłość klatki i materiał, który ją pokrywa - aby na sylwetce punkt centralny dzielił marynarkę na pół, faktycznie musi być nieco niżej. Jednak nie ma to większego znaczenia, bo guzik powinien trafiać +- w talię, a długość na dole może być wynikiem chwilowego trendu (lub preferencji klienta w bespoke).

Oczywiście ze zdjęcia, które zamieściłem - myślę, że jest dość dobrze zrobione i nie zaburza proporcji - dlatego ta marynarka tak mnie (i nie tylko) się podoba.

A znajdowanie propocji ubrania też nie polega na wyliczeniach z dokładnością co do centymetra. Poza tym, tak jak piszesz, wszystko zależy od preferencji.

Ja próbowałem tylko uchwycić relacje (oczywiście w pewnym uproszczeniu), które storzyły znakomitą marynarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.