Skocz do zawartości

Zegarki a ekonomia


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

Zegarki to również hobby, a każde hobby kosztuje :). Osoba, która nie podziela tej pasji, powie, że to  zbędny wydatek i mając zegarek w telefonie, kupi czasomierz na rękę za kilkadziesiąt czy kilkaset zł. 

Natomiast ewentualną lokatą kapitału mogą być niektóre wersje limitowane oraz  to o czym wspominaliście. Gdy  nowy zegarek drożeje, używany również  trzyma cenę i można go odsprzedać  bez straty czy nawet z zyskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Tyle tylko, ze jest to w miarę zamkniete kółko i żeby wiedzieć, który model zegarka może stanowić jakakolwiek inwestycje trzeba jednak siedzieć w tym temacie, znać rynek, realia itd, inaczej każdy raczej zakup będzie z potencjalna strata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Tak przyłączając się trochę do dyskusji podam swój przykład; w 2006 roku kupiłem w salonie u Pieśkiewicza Rolexa GMT Master II w stali za 15.700 PLN. Dzisiaj na różnych aukcjach ten zegarek (notabene nie produkowana już wersja ze stali z pierścieniem czerwono granatowym, teraz z takim pierścieniem robią tylko białe złoto) kosztuje około 30.000 PLN, zaś nowy w salonie około 36.000 PLN. 

Tak więc za 11 lat wychodzi około 100% przebicia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ricco napisał:

Dzisiaj na różnych aukcjach ten zegarek (notabene nie produkowana już wersja ze stali z pierścieniem czerwono granatowym, teraz z takim pierścieniem robią tylko białe złoto) kosztuje około 30.000 PLN

A wracając do ekonomii - to na aukcjach ten zegarek jest za tyle kupowany czy za tyle wystawiany?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się jednoznacznie ocenić wartości zegarka, ale zdaje się, że wzór na wartość to coś w stylu: wygląd + funkcjonalność + niezawodność + dokładność + prestiż.

Jeżeli zegarek za, powiedzmy, 4k złotych może niczym nie różnić się w pierwszych czterech względach od zegarka za 100k, to wynika z tego, iż 96k płaci się za prestiż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Myślę, że to jest jeden z tych tematów, na których dyskusje są zawsze długie i burzliwe i nie ma czegoś takiego jak prawda absolutna. Są ludzie zarabiający ogromne pieniądze i wydający niewiele, kupujący niedrogie rzeczy. Są ludzie którzy z kolei wydają znacznie więcej niż ich stać. Jedni wydają krocie na podróże, inni na zdrowe jedzenie, inni na pióra, ubrania, zegarki czy sprzęt fotograficzny. W każdej grupie można znaleźć takich, których zaszufladkujemy do grona „ekonomicznych idiotów”, tyle że - coś to zmieni? Ja jestem z tych co generalnie mogą a nie wydają. Moja siostra całkiem odwrotnie :) I co z tego? Ludzie nieracjonalnie się żywią, nieracjonalnie zakochują i nieracjonalnie zakochują. A inni racjonalnie przy czym kto ma prawo klasyfikacji? :) Myślę, że szkoda dyskutować. Generalnie każdy decyduje sam i każdy sam poniesie konsekwencje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

jeżeli ktoś miałby ochotę pogrzebać w danych dot. wartości / ilości sprzedanych zegarków szwajcarskich to ciekawe statystyki dostarcza federacja przemysłu zegarkowego

http://www.fhs.swiss/eng/statistics.html

przykładowe dane o eksporcie do kilku wybranych krajów, za ostatnich 17 lat:

swiss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.