Skocz do zawartości

"Hierarchia" elegancji obuwia


Slavy

Rekomendowane odpowiedzi

shoe+aristocrat.jpg

 

"Dlaczego ten nieszczególny pasek poprzeczny na bucie typu oxford podnosi elegancję w stroju dziennym w porównaniu do buta typu "lotnik"? Dlaczego ta "zasada" nie jest estetycznie pusta?

Jeden kawałek skóry, szczególnie bardziej "kanciasty", bardziej przykuwa wzrok. Wysmuklenie go i przecięcie linią poprzeczną wprowadza podział na dwa kawałki skóry. Przez to but staje się trochę mniejszy i mniej widoczny. Dlatego jest bardziej subtelny i przez to elegancki. Dalsze dzielenie buta i wprowadzanie kolejnych linii i wzorów sprawia z kolei, że na skórze zaczyna rysować się wzór (jak przy broguesach), który również przykuwa uwagę. Z tego powodu dla wzroku najbardziej neutralne są klasyczne "oxfordy". Zwłaszcza w pełnym świetle słonecznym."

 

http://mrmlody.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wiedenkami plain toe i bez ażurowania bo tu chyba logika (także w stroju dziennym) zawodzi. Zresztą argument o "blasku" konkretnego modelu butów (jeżeli rozumiemy go jako lustro) jest imo nietrafiony.

Swoją drogą cały artykuł o lotnikach, a na końcu plain toe adelaide's :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dlaczego ten nieszczególny pasek poprzeczny na bucie typu oxford podnosi elegancję..."

Nie wiem czy 'podnosi elegancję' czy raczej stopień formalności, niemniej teoria jest ciekawa.
Moja jest inna:
Nakładany nosek pozwala lepiej usztywnić najbardziej widoczną część buta przez co mniej widać zagniecenia powstające w miejscu gdzie but jest zginany podczas chodzenia.
A to daje wrażenie większego uporządkowania. Przydatne w stroju formalnym.  :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Tomasz Miler kilka razy napisał, że ludzie w stroju w pierwszej kolejności zwracają uwagę na kolor, później na dopasowanie, a na końcu na fason (wyłączając może tych z sartorialnymi zainteresowaniami).

Więc jeśli musisz założyć któreś z tych butów w sytuacji, w której "trzeba być w garniturze", zwłaszcza wieczorem, to chyba lepiej postawić na monki - większość mężczyzn nosi do garnituru buty nieciekawe, ale jednak zawsze z czarnej skóry licowej i to jest po prostu norma. Klamerki zwrócą uwagę, ale raczej nie powinny wzbudzić sensacji i skrzywionych min. Ot, taki model sobie znalazłeś. Brązowy zamsz otoczony butami "galowymi" będzie za to mocno odstawać. 

Ale jeśli elegancki będziesz z wyboru, to możesz wybrać te, na które będziesz miał ochotę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o tym rozwiązaniu/połączeniu firmy Bexley, lotniki z jednym przecięciem. Ciekawsze od wiedenek ale wydaje mi się że mniej przykuwające uwagę niż klasyczne lotniki. Bedą w miarę uniwersalne czy jednak zbyt przyciągające uwagę w "biznesowych" okazjach?

 

http://www.bexley.com/Bexley/en/p/dress_shoes/williamii?coloris=noir&oASPPopupPromo=X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estetycznie bardzo słabo udana hybryda, zaburzona linia moim zdaniem. 

Poza tym uwagę przyciągają głównie kolorowe brogsy. Ludzie wpierw zwracają uwagę na kolor, a po dłuższej chwili na sam rodzaj obuwia. Bardzo długiej, jeżeli współgra on z całością. 

Czarnych lotników nikt nie zauważy i odróżni od razu bez dłuższego wpatrywania się. Przynajmniej tak z mojego doświadczenia wynika, kiedy na spotkaniach często z nudów ludzie gapią się na siebie godzinami. Nie bez powodu są one na tym samym poziomie formalności co czarne oxfordy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o tym rozwiązaniu/połączeniu firmy Bexley, lotniki z jednym przecięciem. Ciekawsze od wiedenek ale wydaje mi się że mniej przykuwające uwagę niż klasyczne lotniki. Bedą w miarę uniwersalne czy jednak zbyt przyciągające uwagę w "biznesowych" okazjach?

 

http://www.bexley.com/Bexley/en/p/dress_shoes/williamii?coloris=noir&oASPPopupPromo=X

 

Ładne buty, oczywiście ładne na zdjęciu, Bexlejów nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne buty, oczywiście ładne na zdjęciu, Bexlejów nie mam.

No ciekawe są, na swój sposób.. :)

 

Temat dotyczący heirarchii, więc o niej rozmawiajmy :D  Pierwszy raz spotkałem się z taką hybrydą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dzień dobry Panowie!

 

Który z poniższych modeli jest w Waszej ocenie bardziej elegancki i lepiej sprawdzi się do garnituru roboczego? 

 

Mamy Berwick'i z gładkiej skóry, ale z ażurowaniem i otwartą przyszwą - http://www.sklep.klasycznebuty.pl/278,berwick-242-derby-boot.html 

 

i

 

Meermin'y z zamkniętą przyszwą ale niestety skóra nie jest gładka -  https://meermin.es/articulo.php?idArt=4482#

 

Szukam butów, które sprawdzą się zarówno w stylizacjach casualowych jak i na co dzień do pracy.

 

Pozdrawiam

m777k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Koledzy!

Został mi jakiś rok do studniówki i zaczynam zastanawiać się nad butami.

Czy założenie dwu kolorowych, czarno-białych wiedenek, wing top z ażurem będzie dobrym wyborem, czy też trzymać się prostych czarnych wiedenek? Jestem w pełni świadom że są (odrobinę) dandy.

Jedne czarne wiedenki mam, ale zaczyna myśleć o uszyciu butów na tę okazję- mieszkam w Warszawie, budżet pozwalałby mi na udanie się do Pana Duranca.

Pozdrawiam

 

Jeżeli umieściłem pytanie w złym temacie proszę o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.