Skocz do zawartości

Trench


hrabja

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

z okazji zbliżającej się wiosny noszę się z zamieram sprawienia sobie odzienia wierzchniego typu trench. Zakładam że służyłby mi w okresach wiosennych oraz jesiennych (nawet do późnej jesie/wczesnej zimy).

Niestety absolutnie nie mam pojęcia czym kierować się przy wyborze tego typu garderoby. W związku z czym mam kilka pytań, na które mam nadzieję udzilicie mi odpowiedzi i pomożecie rozwiać wątpliwości.

1. Podstawowa kwestia nad którą się zastanawiam to czy szukać czegoś gotowego, czy też może zdecydować się na szycie u krawca. Czy krawcy w ogóle szyją tago rodzaju płaszcze?

2. Czy są jakieś ogólne zasady przy doborze klasycznego "trench coat".

3. Kolor: granatowy lub czarny wydaje się bardziej uniwersalny. Z drugiej strony jasne (umownie nazwijmy je "w kolorze khaki") też mają swój urok.

Na razie może wystarczy.

Będe bardzo wdzięczny za wszlkie wskazówki i uwagi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje macaroni za szybką i precyzyjną odpowiedź.

Zdecyduję się więc na zakup czegoś gotowego. I tu pojawia się kolejne pytanie.

Mi, ale pewnie też wielu osobom, trench kojarzy się automatycznie z marką Burberry. Czy możecie jednak polecić jakieś inne marki na które warto zwrócić uwagę? Może sami posiadaci trench od producenta, którego możecie polecić?

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne trencze w stylu Burberry widziałem w zeszłym roku w Próchniku.

Jeśli chodzi o kolor, to moim zdaniem wybór też powinien paść na kolor piaskowy/beżowy. Ewentualnie granat.

Tutaj znajdziesz mnóstwo inspiracji i zobaczysz, że piaskowy trencz pasuje tak naprawdę do każdego koloru:

http://artofthetrench.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście mam dwa, piaskowy, o którym wspominał macaroni i czarny, także bardzo polecam 8-)

pamiętam, jak w zeszłym roku szukałem właśnie piaskowego to generalnie wybór był bardzo ograniczony, a ostatnio chodząc np po RC w Galerii Mokotów widziałem całkiem spory wybór trenczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wizerunekblox

Trench to doskonaly wybor na wiosne. Odcienie bezu i khaki wygladaja wspaniale w ciagu dnia, ale na wieczorowa pore lepiej miec czarny lub granatowy trench.

Pozwole sobie na uwage dotyczaca noszenia tego typu plaszcza, a mianowicie nalezy miec opuszczony kolnierz, postawiony moze byc tylko jezeli warunki pogodowe sa fatalne - jest zimno, wietrznie lub pada.

Sa rowniez dwie szkoly co do sposobow noszenia paska. Klasycy zalecaja zawsze uzywac paska i nosic trench zapiety i z zapietym paskiem. Ewentualnie odpiety trench i pasek zapiety z tylu (nie zas wiszacy luzno pasek - albo go zgubimy albo sobie przyczasniemy w samochodzie, metrze lub windzie).

Druga szkola mowi o tym by nie zapinac, ale wiazac pasek. Wygladamy wowczas mniej formalnie.

Na koniec pytanie do panow - zapinacie czy wiarzecie pasek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pasek wiążę, w zapiętym jakoś nieswojo się czuje. Zresztą to dobry sposób żeby podkreślić pewien styl. Więcej o tym pisał Macaroni na swoim blogu - klik.

Natomiast mam pytanie do wiązania z tyłu. Wiem jak to wygląda ale jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jak w biegu takiego wiązania dokonać. Może ktoś z was ma jakiś patent. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Thomas Burberry zaprojektował ten typ płaszcza dla żołnieży (trenches z ang. okopy).

Dlatego ma on wysoki kołnierz, który można postawić, patki i inne wojskowe elementy a sama "kieszeń sztormowa" posiadała kiedyś pod spodem rozcięcie i służyła jako wywietrznik :).

Osobiście polecałbym kupić też jakiś tani trenchyk w jakiśm H&M lub innym "dyskoncie" odzieżowym. Mają naprawdę fajne i tanie przebłyski, których nie żal gdy musimy odwiedzić jakąś zakurzoną budową lub inne nieprzyjemne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Witam,

'podbije' troche temat, bo sam zmagam sie wlasnie z problemem znalezienia klasycznego trench coat i niestety, ale jak narazie przegrywam. Glownie trafiam na plaszcze wykonane z naprawde kiepskich materialow, przesadnie sztywne, albo prawie calkowicie sztuczne. Wydaje sie tez istniec na rynku olbrzymia przepasc miedzy plaszczami znanych marek (np. Burberry), a tanszymi wersjami, pomiedzy nie ma zbytnio nic. Osobiscie bylbym w stanie zaplacic wiecej za markowy plaszcz, pod warunkiem, ze jest za co placic, ale niestety znane firmy czesto kasuja jedynie za kroj (klasyczny, czyli w wiekszosci wypadkow produkty roznych firm sa podobne), a materialy nadal sa malo ciekawe (mieszanki nylonu z bawelna glownie).

Wydawalo mi sie, ze trench to idealne okrycie wierzchnie na wiosne/jesien, ale patrzac, co jest w sklepach jestem mocno zawiedziony. Na chwile obecna trudno znalezc cokolwiek, a to, co znajduje nie zachwyca (pod wzgledem jakosci lub ceny, mowie tutaj o sklepach w Londynie i okolicach). Czy ktos zauwazyl podobne zjawisko lub ewentualnie moze zasugerowac jakies firmy, ktore produkuja dosc proste plaszcze z lepszych materialow (moze byc 100% bawelny, ale chociaz zeby w dotyku bylo znosne)?

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuje za sugestie, P&C niestety w UK nie ma, jest masa innych 'mieszanych' sklepów, ale przyznam, że czasami brakuje P&C. Aquascutum ma niezłe kroje, klasyczne trench'e, ale ceny zwalają z nóg, okolice 700-800GBP za 80% bawełny i 20% plastiku:/

Przymierzał się ktoś do zamówienia trench'a w wersji bespoke?

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wierzę, że to piszę ale poszukaj w Zarze. Nie wiem jak jest w tym roku, ale w zeszłym (sezon wiosenno-letni) mieli w ofercie bardzo ładne i przede wszystkim świetnie wykonane trench'e w najbardziej klasycznych kolorach: navy blue oraz burlywood. To był dotychczas tylko ten jeden jedyny raz kiedy poszedłszy do tego sklepy razem z dziewczyną, wyszedłem z niego z zakupionym towarem. Outershell jest wykonany w 100% z bawełny, a podszewka to 100% wiskozy co mnie bardzo zaskoczyło. Dodatkowym autem była metka "Made in Vietnam", co w przypadku Zary jest raczej ewenementem. Fabryka nie fabryka, ale dla mnie Wietnamczycy to jednak synonim lepszej jakości. Takie założenie sprawdza się np. w przypadku koszul co lepszych marek, które szyją właśnie w Wietnamie.

Reasumując, pod drobnym tuningu (min. wymianie guzików na orzechowe i zainstalowanie ładniejszej i lepiej wykonanej klamry) trench wygląda naprawdę bardzo porządnie. Służy mi co prawda jako roboczy zamiennik ulubionego płaszcza marki Belstaff, ale mimo to uważam zakup za naprawdę udany. Będę musiał wrzucić zdjęcia do działu "Co mam dziś na sobie", zwłaszcza że śniegi topnieją.. ;) Zakupiłem w UK za 169 GBP, ale był on dostępny w całej Europie (w Polsce za 785 zł w cenie regularnej przed przeceną).

Opisuję całą tą swoją przygodę z jednego tylko powodu. Ten model jest wciąż dostępny w outletach Zary w Zjednoczonym Królestwie.

RN(USA) 77302

6710/367/710/XL (Ostatnia pozycja różni się w zależności od rozmiaru)

135/104A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak myślałem, że ceny z Aquascutum i Burberry będą zbliżone do wersji bespoke, narazie odpada:/

Immune dzięki za sugestie, jeden z ich trench'y mierzyłem, jeszcze w czasie przecen zimowych i w sumie było nieźle, ale nie kupiłem sądząc, że bez problemu znajdę coś lepszego. Ostatnia wizyta w Zarze zaowocowała niczym, ale nie byłem skupiony na płaszczach, więc powędruje tam raz jeszcze szukając ponownie konkretnie trench'y. Będę wdzieczny jak wrzucisz jakiś fotos na forum.

EDIT: tak na szybko, czy to przypadkiem coś podobnego:

http://www.zara.com/webapp/wcs/stores/s ... NCH%2BCOAT

??

Łukasz - rzuciłem okiem, nawet niezłe i tanio, tyle, że ponownie mieszanki bawełna/poliester.

Szczerze mówiąc jestem zaskoczony, że tak trudno znaleźć klasyczny trench na wiosnę, na działach kobiecych jest tego zatrzęsienie, a na męskich królują głównie sportowe kurtki.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszenie trencza z podniesionym kołnierze jest według mnie jak najbardziej w konwencji, nawet jak nie pada.

p.s. kupując taki płaszcz należy też uwzględnić pół rozmiaru na ukrycie stena czy kałasznikowa. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie przejść do konspiracji :).

Ja swój trencz noszę zawsze z paskiem przewiązanym a la Bogart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.