Skocz do zawartości

Zastanawiam się nad kupnem zegarka


najk

Rekomendowane odpowiedzi

Wśród zegarkomaniaków krąży takie powiedzenie „jednego Chronoswissa w życiu trzeba mieć”, czy jakoś tak. Ja jednak już długo żyję i jeszcze żadnego nie miałem, choć dwukrotnie byłem blisko. Poza tym ten akurat Chronoswiss w ogóle na Chronoswissa nie wygląda.
Głosuję na Eternę.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu „garniturowca”. Pierwszy wybór dawno temu padł na Junkers Bauhaus 60705 lub 60465 ale ostatecznie ewoluował do Junghansa Max Bill (w sumie dość podobna stylistyka). No i teraz mam problem w wyborem konkretnego modelu. Mam obecnie w zestawieniu kilka modeli i jakoś decyzji podjąć nie umiem. Ciekaw więc jestem Waszych opinii.

Klasyczny garniturowiec kojarzy mi się z minimalizmem. Być może powinien być nawet w złotej kopercie ale jakoś nie lubię złotych (żółtych). Stąd pierwszy wybór padł na:

https://www.junghans.de/en/junghans-collection/watches/maxbill/maxbill-maxbillautomatic/027-3501-00/model/detail.html

I niby wszystko jest ok., ale paradoksalnie bardziej podoba mi się ten model (choć kłóci się z moim pojęciem „garniturowca”):

https://www.junghans.de/en/junghans-collection/watches/maxbill/maxbill-maxbillautomatic/027-3500-00/model/detail.html (lub wersja z datomierzem)

I tutaj pojawia się kolejny dylemat, czy na pewno chcę wersję automatyczną (pomijam że jest najgrubsza ale to najmniejsza wada, ale zegarek będę nosił rzadko więc dochodzi zakup rotomatu i ciągłe nastawianie). Stąd drugim pomysłem była wersja nakręcana (w sumie skoro ma być klasyka to wydaje się to dobry wybór):

https://www.junghans.de/en/junghans-collection/watches/maxbill/maxbill-maxbillhandaufzug/027-3700-00/model/detail.html (lub wersja z cyframi).

Ten z kolei ma jak dla mnie trochę małą kopertę (34 mm). Wprawdzie mam mały nadgarstek (17 cm) ale mimo wszystko jakoś za mały mi się wydaje.

No więc kolejny wybór padł na mechanizm kwarcowy w wersji z radiową synchronizacją (klasyczny kwarc już wyeliminowałem):

https://www.junghans.de/en/junghans-collection/watches/maxbill/maxbill-maxbillmega/058-4822-00/model/detail.html (lub w wersji z cyframi).

Zaletą niewątpliwie jest wygoda (przy rzadkim użytkowaniu nie wymaga ustawiania). Jedyna wada to brak wersji bez datownika no i jest to zwykły kwarc.

Reasumując, do której wersji byście się skłaniali? Minimalistyczna czy z cyframi, datownikiem i z jakim mechanizmem? Bo ja mam je otwarte od tygodnia w przeglądarce i brakuje mi argumentów przeważających za którymś rozwiązaniem :( Najbliżej mi chyba do tego kwarcu.

zegargi.thumb.jpg.ed907cef9af3b51232f57164429c7df9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewinęło się przez moje nadgarstki sporo junghansów i powiem Ci tak: biała, minimalistyczna tarcza z mechanizmem automatycznym jest zdecydowanie faworytem. Wersja z cyframi jest określana jako "kultowa" ze względu na ładną cyfrę 4 nie wygląda aż tak ciekawie jak gładka. Nie bierz do serca określenia kultowa, bo nie ma do tego żadnego kultu, tylko określenie i uzasadnienie wyboru nosicieli tego modelu :)

Co do mechanizmu automatycznego, jego grubość wcale nie przeszkadza. Sam mam taki nadgarstek i tego w ogóle nie widać, ze względu na sprytnie dobrane duże szkło i minimalna luneta. Nie jest to nie wiadomo jak super mechanizm, ale zdecydowanie bym tego wolał.

przechodząc jeszcze do budżetu, weź pod uwagę zakup używki - ten model polecany przeze mnie mogę mieć z rabatem około 25%, ale na allegro da się wyrwać używki za 1700-2000. Na kmziz jak wrzucisz w dział szukam ten model, na pewno się ktoś odezwie kto Ci go sprzeda w dobrej cenie. 

powodzenia i pokaż co wybrałeś jak już kupisz :)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W ramach zwięzłego wstępu zaznaczę tylko, że jestem zielony w temacie zegarków i jedyne co (subiektywnie) ogarniam to względy wizualne :) To powiedziawszy zastanawiam się nad kupnem zegarka z mechanizmem kwarcowym (nie bijcie). Na co dzień noszę Edoxa Les Vauberts 80081-37R-AIR - automat, bardzo fajny zegarek do różnych zastosowań (kolor - różowe złoto, brązowy pasek). Niestety nie pod każdy mankiet koszuli się mieści, a ja wolałbym mieć drugi zegarek w wersji slim.

Kryteria: okrągła koperta, złoty, czarny pasek (oczywiście zmienić można, choć lepiej jakby był w cenie).

Budżet: 500-600 zł.

Znalazłem takie dwa Orienty, czy to gra warta świeczki?

 

FGW01002W0 - 511 zł

Znalezione obrazy dla zapytania FGW01002W0

 

FUG1R007W6 - 560 zł

Zegarek mÄski Orient  FUG1R007W6

 

 

Ewentualnie Adriatica A8269.1253Q - 590 zł

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania A8269.1253Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie pytanie z ciekawości ale kto wie ;)

1) Junghans Max Bill Chronoscope: czarny wydaje mi się elegantszy, ale mniej czytelny. Na większości zdjęć w necie czarny wygląda mniej wyraźnie. Prawda czy złudzenie? 

2) JMBC na pasku czy na bransolecie ? Czarny pasek to Bauhausowy minimalizm, bransoleta wydaje się trochę przytłaczać prostą tarczę, ale byłaby w moim zawodzie bardziej praktyczna.

3) Seria Meister. Czy jest bardziej zaawansowana technicznie ? Podoba mi się przeszklony dekiel, ale wersje z numerem tygodnia czy nazwą miesiąca to dla mnie zbytnia komplikacja. 

Kwintesencją powyższych rozważań wydaje się czarny Meister Classic na bransolecie. Wady/Zalety ? Proszę o opinie.

 

meister classic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Żorż Ponimirski,

pomijając to, że białe tarcze uchodzą za najbardziej oficjalne/eleganckie (chyba :P), to reszta jest kwestią osobistych preferencji.

Z wieloletniego doświadczenia właściciela wielu zegarków (w większości z czarną/grafitową tarczą i żadnego na bransolecie) i fana serii Max Bill; napiszę - bierz ten, na którego widok najszybciej Ci serduszko bije. Inaczej zawsze będziesz czuł niedosyt... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Koval, do brania to jeszcze trochę ale tak:

Mam sportowego nurka na białej tarczy, więc naturalnie grawituję w kierunku czarnej

Jeśli miałby to być elegancki zegarek to bardzo pasuje mi pasek, ale w pracy musiałbym go zdjąć na kilka h pracy sterylnej (szkoda by mi było że leży gdzieś w szufladzie ;) )

Jedyna komplikacja na jakiej naprawdę mi zależy to dzień miesiąca, ale chronograf w chronoscope wygląda po prostu świetnie. 

Popatrzę, poszukam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 2 kwietnia - Krzysiek kupuje Taga w tajemnicy przed Żoną.
2. 3 kwietnia - Krzysiek zadaje na forum pytanie: który lepszy, Tag czy pozorant.
3. Forumowicze głosują jednomyślnie.
4. 4 kwietnia: Krzysiek pokazuje Taga Żonie.
5. 4 kwietnia, 5 sekund później: Krzysiek pokazuje Żonie wątek na forum: „Miałem wziąć tańszego, ale koledzy z forum mnie namówili...”;-)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.