Skocz do zawartości

Producenci, marki butów - Crockett & Jones


eye_lip

Rekomendowane odpowiedzi

Ha, to już wiesz! :)

http://www.bartitsu.org/index.php/tag/edwardian/

 

Coś jak nasi Apasze i cwaniaki. Dopiero potem słowo nabrało mocniejszych konotacji z football clubs.

 

A Peaky Blinders to praktycznie ojcowie - założyciele! 

 

 

Pierwsze odnotowane użycie pojęcia "chuligan" w kronikach policyjnych - 1894r. w Londynie - dot. konkretnego gangu "Hooligans Boy's". Etymologia tego słowa też nie jest jasna, bo wiążą się z nazwiskiem irlandzkiej piekielnej rodzinki - nie ustalono, czy fikcyjnej, czy prawdziwej. 

 

Nikt przytomny na początku XXw. nie nazwałbym gangu "Peaky Blinder's" mianem "huliganów" nawet w pierwotnym słowa znaczeniu. Byli zwykłymi przestępcami kryminalnymi. Nawiązanie popkulturowe w serialu HBO jest bardzo luźne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze odnotowane użycie pojęcia "chuligan" w kronikach policyjnych - 1894r. w Londynie - dot. konkretnego gangu "Hooligans Boy's". Etymologia tego słowa też nie jest jasna, bo wiążą się z nazwiskiem irlandzkiej piekielnej rodzinki - nie ustalono, czy fikcyjnej, czy prawdziwej. 

 

Nikt przytomny na początku XXw. nie nazwałbym gangu "Peaky Blinder's" mianem "huliganów" nawet w pierwotnym słowa znaczeniu. Byli zwykłymi przestępcami kryminalnymi. Nawiązanie popkulturowe w serialu HBO jest bardzo luźne. 

 

Ależ ależ, jeszcze raz ta sama strona:

http://www.bartitsu.org/index.php/2014/11/brutal-flicks-of-peaky-blinders/

The hooligan gangs active in 1890s Birmingham were infamous for wielding steel-capped boots, stones and sometimes knives;

 

Z resztą w dalszej części opisu, przytoczonego przez Ciebie jest informacja, że Conan Doyle w 1904 już używał czasownika hooliganism na przytoczenie złego zachowania, bandytyzmu itp. 

 

Najprawdopodobniej bandziory z tamtych czasów do siebie tak nie mówiły, ale gazety już tak, a tym bardziej słowo jest używane w czasach dzisiejszych w odniesieniu nie tylko do kiboli, ale do bandytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej, pojecie wybryku chuligańskiego w definicji legalnej jest oparte na kryterium: "jeżeli sprawca działa publicznie i bez powodu albo z błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego".

 

Mogę się zgodzić, że bandy obdartusów występujące powszechnie w środowiskach miejskich, które czyniły różne szkody dla samej zabawy, można dziś nazwać mianem "chuligański", ale działania kryminalne, na których oparta była działalność zorganizowanych gangów wykraczają poza ramy pojęcia. A.C.Doyle również w swoim opowiadaniu, odnosił się do czegoś "bezsensownego" (org."senseless") - co jak widać pozostaje do dziś w definicji wybryku chuligańskiego. 

 

Mając na uwadze, że balansujemy na pograniczu akademickiej dyskusji, należy wziąć jedno pod uwagę, że działalność prawdziwego gangu "Peaky Blinder's", jak ich filmowych odpowiedników, prowadzona była z nastawieniem na uzyskanie określonych korzyści, a nie dla zabawy, co czyni (w moim przekonaniu) nazywanie ich mianem "hool's" nieadekwatnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@p_b: czasem warto przeczytać dokładnie, zanim się podda coś krytyce

 

podpowiem: w przywołanym cytacie A.C.Doyla jest użyte słowo "senseless", co pokrywa się z obowiązującą definicją. W moim przekonaniu najlepiej charakteryzuje pojęcie zjawiska "chuligaństwa" to właśnie bezcelowość, bezmyślność, brak powodu etc. Zaprotestowałem wyłącznie łączeniu zjawiska z bohaterami serialu czy ich protoplastów - w tym wypadku dużo lepiej nadają się bohaterowie Mechanicznej Pomarańczy, Cubrica. 

Zresztą, tak jak napisał kolega @butyl50 pozostaje to bez związku z tematem. Jednakże, informacje dot. oryginalnych "Peaky Blinder's" wskazują ich zamiłowanie do staranności o wygląd zewnętrzny w zakresie doboru ubioru :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z pytaniem kolegi, wdepnąłem do Berga porównać kolor moich Tetbury ze sprzedawanymi i tu całkowite zaskoczenie - buty które mają w Złotych Tarasach, są w kolorze który na pewno nie jest ciemnym brązem ze strony, a skóra użyta na cholewkę różni się od tej spotykanej zwykle w Tetbury. Kolor butów w ZT to ciemny, ale z mocnymi burgundowymi akcentami i do tego nie jednolity, a wchodzący w antique/museum - jakby lekko patynowany z widocznymi przejściami tonalnymi. Skóra jest kompletnie inna, jeśli chodzi o wygląd - nie jest mięsista i natłuszczona jak w moich (taki sam efekt potwierdzają koledzy którzy mają Tetbury) a wygląda jak zwykła licówka, co widać po załamaniach które wyglądają tak sobie na prezentowanych butach.

[Edit] przejrzałem jednak sporo zdjęć w necie i to wykończenie antique jest w aktualnie produkowanych, ale co do wrażeń nt skóry podtrzymuję

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd butów wystawowych w E. Berg pozostawia wiele do życzenia, gdzieś na forum już o tym było. Czy @Zajac Poziomka i @eye_lip macie te buty w kolorze "dark brown", tak jest napisane na pudełku? Wasze zdjęcia pokazują dość różne kolory. Wiem, że @Zajac Poziomka kupował buty w E. Berg, a @eye_lip?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koloru, to taki bardzo ciemny brąz wchodzący w burgund jest też na stronie producenta: http://www.crockettandjones.com/product/tetbury-darkbrown. Stąd właśnie było moje pytanie, bo Twoje mają na zdjęciach inny kolor, taki ciepły brąz (który chyba nawet bardziej mi się podoba). Czy w moich jest inna skóra, ciężko mi powiedzieć, bo nie widziałem innych par Tetbury a specjalistą od skór nie jestem. Też przejrzałem sporo zdjęć z internetu i nie zauważyłem żeby moje łamały się inaczej niż na zdjęciach np. ze styleforum. Dla mnie skóra jest bardzo dobrej jakości, co szczególnie czuć w użytkowaniu, buty ani razu mnie nie obtarły mimo całkiem długich dystansów jakie w nich przeszedłem. W innych "klasycznych" butach jeszcze mi się nie zdarzyło (nawet w butach AS). Podejrzewam, że po prostu buty z wystawy leżą tam bardzo długi czas w mocnym sztucznym świetle - co chyba nie wpływa zbyt dobrze na skórę. Oglądałeś też buty "z pudełka"? Ale może być też tak, że jest to zwykła skóra licowa... jak już napisałem nie potrafię tego stwierdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku roku przymierzałem w ZT w Bergu czarne Tetbury oraz wersję krótką (nie pamiętam teraz nazwy modelu), brązowych nie było nawet na wystawie. W obydwu parach skóra wydawała się jakby olejowana, mięsista i buty były bardzo wygodne; jeżeli można mówić o wygodzie buta założonego na 5-10min. Nie spotkałem w innych butach takiej lub podobnej skóry, robiła naprawdę dobre wrażenie i nie przypominała zwykłej licówki.

* chodziło o Highbury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, że skóra w Highbury sprawiała wrażenie olejowanej, bo w Highbury producent podaje, że skóra to po prostu "black calf", a w Tetbury "black/dark brown wax calf". Nie potrafię stwierdzić czy w moich jest olejowana, czy nie ale na pewno jest bardzo mięsista i świetnej jakości. Nie widzę też różnic pomiędzy wyglądem moich butów, a wyglądem ze zdjęć w obrazkach googla - stąd jak już pisałem wyżej wydaje mi się mało prawdopodobne, że C&J produkuje na polski rynek specjalną odmianę Tetbury z innej skóry, podejrzewam raczej że para wystawowa była po prostu mocno przesuszona. Ciekawi mnie też kolor butów eye-lipa - bardzo mi się podoba, a jak oglądam Tetbury w grafikach googla nie widzę za bardzo zdjęć w podobnym kolorze. To jakaś starsza wersja?

 

edycja: Nie doczytałem, że w rzeczywistości są ciemniejsze niż na zdjęciu z lampą. W kolorze ciemnobrązowym, ale nie wpadającym w burgund jest sporo zdjęć w internecie, kolor również bardzo ładny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem również to porównanie, kiedy kupowałem zamszowe chukka i pod jego wpływem kupiłem zamszowe Pimlico. Ale później zobaczyłem w sklepie Tetbury i uważam, że na żywo wyglądają o wiele lepiej niż na tych zdjęciach - chociaż faktycznie są wydłużone. Trochę żałuję zakupu Pimlico, mimo że są to całkiem ładne buty. Poniżej kilka moich zdjęć porównawczych, niestety w słabej jakości - w sztucznym świetle i robione telefonem.

 

post-5706-0-68999000-1449596449_thumb.jppost-5706-0-21276900-1449596450_thumb.jp

post-5706-0-71614500-1449596450_thumb.jppost-5706-0-26785100-1449596451_thumb.jp

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tymczasem według opinii ze styleforum, czy Shoe Snoba Carmina robi lepsze buty w niższej cenie.

 

Moim zdaniem jest w tym tylko pół prawdy. Carmina robi buty na nowocześniejszych kopytach i dla niektórych to ogromna zaleta, ale na pewno nie robi lepszych butów. 

Skóry, przynajmniej w standardzie, mają zbliżone do Yanko. Powierzchnia lica jest oczywiście najwyższej jakości, ale nie są tak mięsiste i miękkie jak w C&J.

 

BTW Obejrzałem Tetbury w Bergu, o których pisał eye_lip i myślę, że te buty są po prostu strasznie przesuszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też odniosłem takie wrażenie, kiedy oglądałem buty obu firm (piszę o skórach licowych,  zamsz w butach Carmina zrobił na mnie kolosalne wrażenie). Ale piszę to tylko na podstawie butów, które oglądałem w sklepach. Nie mam np. pojęcia jak się te buty starzeją. Na styleforum można przeczytać np. takie opinie

 

 

And, as far as the leather is concerned, the Carminas I have use better leather than The C&J's I've owned (Belgrave, Finsbury, Hallam, Connaught, etc.). The [darker colored leather] C&Js seem to creak deeply whereas the Carminas I own crease like my EGs.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem kilka par C&J w Emanuel Berg i... nie wyglądały za ciekawie. Skóra przesuszona, porysowana - kiepską wizytówkę robią firmie, a kiedy jeszcze klient spojrzy na metkę z ceną...

 

Poza tym, "zmacałem" skórę zamszową i sprawiała w dotyku wrażenie szorstkiej i twardej. Nieporównywalnie lepszy zamsz mam w moich Cheaneyach. Kopyta za to świetnie wyglądają na żywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.