Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

szukam porady w sprawie "odkażania" butów po poprzednim właścicielu. Kupiłem na ebayu bardzo fajne meerminy, miały być jak nowe, okazały się lekko używane. Nie są zajechane, nic z tych rzeczy, ale wolałbym je czymś przeczyścić od środka. Polecacie coś? Słyszałem, że niektórzy używają do tego celu alkoholu, ale czy to nie zepsuje skóry? 

 

Będę wdzięczny za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Manolete napisał:

Panowie,

szukam porady w sprawie "odkażania" butów po poprzednim właścicielu. Kupiłem na ebayu bardzo fajne meerminy, miały być jak nowe, okazały się lekko używane. Nie są zajechane, nic z tych rzeczy, ale wolałbym je czymś przeczyścić od środka. Polecacie coś? Słyszałem, że niektórzy używają do tego celu alkoholu, ale czy to nie zepsuje skóry? 

 

Będę wdzięczny za odpowiedź

Nie wiem co wydaje Ci się satysfakcjonujące, do wyboru masz parę opcji:

- terpentyna - poszukaj firm zajmujacych się dezynsekcja, powinna gdzieś być usługa sterylizacji butów terpentyna. Możesz to zrobić tez sam.

- ozonowanie - w niektórych serwisach mistrzowskich (np. na metrze Ratusz Arsenał) są maja takie maszyny wygladajace jak mikrofalówki. Po 10 minutach ozonowania masz zdezynfekowane ( i trochę śmierdzące) buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Steppenwolf napisał:

Nie wiem co wydaje Ci się satysfakcjonujące, do wyboru masz parę opcji:

- terpentyna - poszukaj firm zajmujacych się dezynsekcja, powinna gdzieś być usługa sterylizacji butów terpentyna. Możesz to zrobić tez sam.

- ozonowanie - w niektórych serwisach mistrzowskich (np. na metrze Ratusz Arsenał) są maja takie maszyny wygladajace jak mikrofalówki. Po 10 minutach ozonowania masz zdezynfekowane ( i trochę śmierdzące) buty.

A co do alkoholu - czy jak Tobie na skórę wyleje się wódka to masz blizny albo poparzenia? :) Nic nie powinno się stać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Manolete Poszukaj na forum, był temat dot. bodajże odkażania butów. Były posty o możliwości wykorzystania wacika nasączonego formaliną jako środka grzybobójczego. Wacik, 10-11% roztwór formaliny, do buta, buty do torebki foliowej, szczelnie zawiązać i na zewnątrz. Po 24h otworzyć, wyjąć, wietrzyć parę dni. Przy czym, raz - nie testowałem tego nigdy, dwa - w tym samym temacie były wątpliwości nt. bezpieczeństwa metody dla zdrowia.

Poza tym na pewno niektórzy szewcy (w tym @szewc24.pl na swojej stronie) wspominają o użyciu specjalnej maszyny, działającej bodajże na zasadzie ozonowania i jonów srebra. Też nie korzystałem :D ale czytałem

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw podstawowy to pasta i wosk, o ile pastę znalazłem bez problemu:

http://allegro.pl/pasta-krem-do-skor-50ml-shoe-cream-tarrago-93-kol-i5325822905.html

to wosku nie mogę. Czy czubek i piętę mam smarować bezbarwnym dubbinem lub mink oilem, jak ze strony

http://tarrago.pl/katalog/classic/index.php ? A może całą powierzchnię butów tym przejechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właściwie zacząłem zastanawiać.

Dotychczas ponakremowaniu obuwia dawałem jedną cienką warstwę wosku po całości dla ochrony. Potem już tylko w wybranych miejscach.

Ostatnimi czasy zacząłem z tego rezygnować, tj. wosk idzie tylko na czubek i pietę (dla połysku). Samą pielęgnację skóry kończę na kremie. Prawdę mówiąc, poza lekko lepszym walorem estetycznym (but jest bardziej matowy, stąd połysk na czubku mocniej się wyróżnia), nie widzę żadnej specjalnej róznicy. Zastanawiam się, którą czy już na stale nie iść tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak robię odkąd zauważyłem, że pasta nakładana na częściach cholewki które "pracują" z biegiem czasu się nieestetycznie wykrusza. Pastę stosuje na czubek, piętę i częściowo na boki. Być może się mylę, ale wydaje mi się, że pasta oprócz walorów estetycznych (połysk) dodatkowo zabezpiecza skórę przed obiciami i otarciami (co przydaje się właśnie na czubku i pięcie). Do samego odżywienia skóry powinien wystarczyć krem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.03.2017 o 11:51, Manolete napisał:

Zestaw podstawowy to pasta i wosk, o ile pastę znalazłem bez problemu:

http://allegro.pl/pasta-krem-do-skor-50ml-shoe-cream-tarrago-93-kol-i5325822905.html

to wosku nie mogę. Czy czubek i piętę mam smarować bezbarwnym dubbinem lub mink oilem, jak ze strony

http://tarrago.pl/katalog/classic/index.php ? A może całą powierzchnię butów tym przejechać?

Tak jak Aron Ci napisał tłuszcz sobie daruj, a jak chcesz wydać już parę złotych więcej to zainwestuj w 

https://multirenowacja.pl/pasta-do-butow-wosk-saphir-medaille-d-or-50ml.html

zamiast w pastę Tarrago. Starczy Ci na lata, a różnica kolosalna.

46 minut temu, BrotherM napisał:

Tak się właściwie zacząłem zastanawiać.

Dotychczas ponakremowaniu obuwia dawałem jedną cienką warstwę wosku po całości dla ochrony. Potem już tylko w wybranych miejscach.

Ostatnimi czasy zacząłem z tego rezygnować, tj. wosk idzie tylko na czubek i pietę (dla połysku). Samą pielęgnację skóry kończę na kremie. Prawdę mówiąc, poza lekko lepszym walorem estetycznym (but jest bardziej matowy, stąd połysk na czubku mocniej się wyróżnia), nie widzę żadnej specjalnej róznicy. Zastanawiam się, którą czy już na stale nie iść tą drogą.

Eee szkoda pasty :) Jedna warstwa nic nie da do ochrony, a jak sam zauważyłeś, po samym kremie cholewka jest ładniejsza, bym powiedział - bardziej "mięsista". Taka jak powinna być.

Na pięty, jak jesteś leniwy :) to proponuje krem, a później samego Mirror Glaze :) Efekty super, a ile mniej "machania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy mi na połysku, na cholewkę daję dwie grube warstwy wosku (po kremie, jedna po drugiej), daję zaschnąć i poleruję szmatką (czasem z odrobiną wody). Jakaś dodatkowa ochrona się tworzy, a efekt zdecydowanie lepszy niż po samym kremie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@White Haven

No właśnie, czyli nie tylko ja mam takie spostrzeżenia. Inna sprawa, na ile te woski zabezpieczają, po niektórych otarciach zaczynam mieć w tej kwestii wątpliwości.

 

@bodzixon

To prawda, szkoda pasty. Oraz czasu, bo to też trochę trwa.

A jak komuś zależy na połysk to w sumie krem z Saphira załatwia sprawę, wystarczy wypolerować.

A i zdecydowałem się przesiąść z kremów i pasty Tarrago na Saphira. Trochę drożej, ale faktycznie różnica widoczna, przede wszystkim przy robieniu lustra. Dwie warstwy stykną.

Chociaż czasem sam sobie zadaję pytanie, po co to woskować, jak mi potem ktoś depnie w tramwaju i smugi są. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BrotherM napisał:

 

A i zdecydowałem się przesiąść z kremów i pasty Tarrago na Saphira. Trochę drożej, ale faktycznie różnica widoczna, przede wszystkim przy robieniu lustra. Dwie warstwy stykną.

Chociaż czasem sam sobie zadaję pytanie, po co to woskować, jak mi potem ktoś depnie w tramwaju i smugi są. :/

Ale Saphira BDC, czy M'Dor? ;)

Dzięki woskowaniu jest wysoka szansa, że jak kiedyś depnie Cię blondyna obcasem to naruszy wosk, a nie lico :) 

EDIT Tak z innej beczki, ostatnio na multirenowacji odkryłem fajną rzecz:

https://multirenowacja.pl/tarrago-heel-sole-restorer-35ml.html

Woskowania u szewca nie zastąpi, ale w codziennej pielęgnacji spisuje się naprawdę super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, BrotherM napisał:

@bodzixon

M'Dor. A co będę oszczędzać, od razu poszedłem po najwyższą linię! :D

Może jeszcze kiedyś ten wosk high gloss wypróbuję, o ile to coś jest w stanie wnieść do M'Dora.

Słusznie. Rozdaję znajomym teraz kremy BDC, by "zracjonalizować" zakup M'Dor :D

Mirror gloss jest genialny! Bierz nie pożałujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Japończyków i dbania o buty taka ciekawostka: wielu z nich wrzuca na Instagrama zdjęcia butów z naprawdę wysokiej półki (Weston, EG, Lobb) na których widać lustro robione... zwykłą pastą Kiwi. Czasem się zastanawiam, czy naprawdę potrzebuję tych wszystkich drogich kosmetyków do butów :)  Kilka przykładów:

IMG_7612.thumb.PNG.fad412113244fed3937e4744dc5292d7.PNG

IMG_7613.thumb.PNG.7c346d645af12bc79063ac5dc6d48544.PNG

IMG_7615.thumb.PNG.8c3d2167cb5ebfc5e96282762e339e4b.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.