Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, renowacja obuwia napisał:

Nie chodzi tylko o zapach butów, ale o podstawową higienę. Do ozonowania powinno oddawać się wszystkie buty np. po "sezonie" zanim odstawimy je do szafy. Co da rotacja butów? Tylko tyle, że w wolniejszym stopniu bakterie będą się gromadzić. Czyszczenie obuwia od środka, wymiana wkładek nie zastąpi całkowitego pozbycia się bakterii z wnętrza obuwia.

Żadne bakterie ani grzyby się nie rozwiną w suchych butach. Buty będą suche jeśli po dniu używania odpoczną na prawidłach. 100% zgoda z @mayor, używając dwie pary na zmianę nie powinno nic złego się stać. Mam trzewiki używane niemal bez przerwy przez dwie zimy, ale odkładane codziennie na prawidła i wciąż pachną w środku surową skórą.

@renowacja obuwia jeśli reklamujesz swoją usługę to zrób to otwarcie, nie cierpię wymyślania teorii nie z tej ziemi o konieczności ozonowania wszystkiego z czym się stykamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kamil1987 napisał:

Żadne bakterie ani grzyby się nie rozwiną w suchych butach. Buty będą suche jeśli po dniu używania odpoczną na prawidłach. 100% zgoda z @mayor, używając dwie pary na zmianę nie powinno nic złego się stać. Mam trzewiki używane niemal bez przerwy przez dwie zimy, ale odkładane codziennie na prawidła i wciąż pachną w środku surową skórą.

@renowacja obuwia jeśli reklamujesz swoją usługę to zrób to otwarcie, nie cierpię wymyślania teorii nie z tej ziemi o konieczności ozonowania wszystkiego z czym się stykamy.

Forum służy do tego, aby wypowiedzieć swoją opinię i ja tak zrobiłam. Odnoszę wrażenie, że czytanie ze zrozumieniem stanowi problem, gdyż napisałam oddać np. po sezonie nie sugerowałam dezynfekcji butów po każdorazowym użytkowaniu jak wydaje mi się, że Panowie mylnie to odebrali. Nadal uważam, że sezonowa dezynfekcja chociażby profilaktycznie jest bardzo wskazana. Uważam również, że w żadnej przeze mnie napisanej odpowiedzi nie było chociażby cienia wzmianki, że tak owe usługi wykonuję i zapraszam do skorzystania, tak więc Szanowny Panie @Kamil1987 proszę darować sobie tę niepotrzebną uszczypliwość :) Cieszy mnie również, że Panowie żyją w zgodzie z naturą. Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, renowacja obuwia napisał:

Forum służy do tego, aby wypowiedzieć swoją opinię i ja tak zrobiłam. Odnoszę wrażenie, że czytanie ze zrozumieniem stanowi problem, gdyż napisałam oddać np. po sezonie nie sugerowałam dezynfekcji butów po każdorazowym użytkowaniu jak wydaje mi się, że Panowie mylnie to odebrali. Nadal uważam, że sezonowa dezynfekcja chociażby profilaktycznie jest bardzo wskazana. 

Nie napisała Pani swojej wypowiedzi w formie opinii, a w formie kategorycznego stwierdzenia "do ozonowania powinno się oddawać wszystkie buty". Czy jest Pani lekarzem lub może przytoczyć jakiekolwiek badania wskazujące na korzystny wpływ polecanych przez Panią zabiegów na zdrowie użytkowników butów? Jeżeli nie, to skąd bierze się Pani przekonanie, że zabieg ozonowania butów "co sezon" jest właściwie niezbędny?

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Zajac Poziomka napisał:

Nie napisała Pani swojej wypowiedzi w formie opinii, a w formie kategorycznego stwierdzenia "do ozonowania powinno się oddawać wszystkie buty". Czy jest Pani lekarzem lub może przytoczyć jakiekolwiek badania wskazujące na korzystny wpływ polecanych przez Panią zabiegów na zdrowie użytkowników butów? Jeżeli nie, to skąd bierze się Pani przekonanie, że zabieg ozonowania butów "co sezon" jest właściwie niezbędny?

Forma wypowiedzi w tekście pisanym może być różnie interpretowana przez każdego człowieka ja uważam, iż nadal jest to opinia. Świadczyć o tym może jak Pan już zauważył przytaczając moje słowa (DO OZONOWANIA POWINNO SIĘ ODDAWAĆ WSZYSTKIE BUTY). Pisząc to zdanie w formie do ozonowania NALEŻY oddawać wszystkie buty faktycznie kładłabym nacisk na kategoryczne poddanie butów temu zabiegowi, lecz tego nie zrobiłam. Idąc dalej z Pańskim zapytaniem czy jestem lekarzem lub czy mogę przytoczyć jakiekolwiek badania wskazujące na pozytywny wpływ zabiegu dezynfekcji obuwia na zdrowie człowieka, uważam, że zagalopował się Pan ciut za głęboko w wątek szukając już dziury w całym. Pisałam o higienie obuwia i ten temat się do tego odnosi. Jeśli jest Pan ciekaw faktycznych wpływów ozonowania obuwia na zdrowie użytkownika to proponuję założyć osobny temat na forum, chętnie się w niego zagłębie. Napisałam również, że sezonowa dezynfekcja chociażby PROFILAKTYCZNIE jest bardzo WSKAZANA co nadal wedle mojej opinii jest opinią, a nie kategorycznym stwierdzeniem, iż ten zabieg jest "właściwie niezbędny" :) Pozdrawiam serdecznie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, renowacja obuwia napisał:

Nie chodzi tylko o zapach butów, ale o podstawową higienę. Do ozonowania powinno oddawać się wszystkie buty np. po "sezonie" zanim odstawimy je do szafy. Co da rotacja butów? 

No cóż rzeczywiście wychodzi na to ,że jestem z podstawową higieną na bakier. Nigdy nie oddawałem butów do ozonowania, a mam buty ,które używam od kilkunastu sezonów.,Mało tego muszę się przyznać ,że lubię zapach butów z cordovanu i obawiam się ,że zabieg ozonowania pozbawił by buty tego aromatu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zajac Poziomka napisał:

 Czy jest Pani lekarzem lub może przytoczyć jakiekolwiek badania wskazujące na korzystny wpływ polecanych przez Panią zabiegów na zdrowie użytkowników butów?

O ile stwierdzenie, że "jest to podstawowa higiena" jest oczywiście bez sensu (podstawowa higiena  to rzeczy typu "mycie rąk po skorzystaniu z toalety") o tyle badania naukowe na temat skuteczności ozonowania butów akurat istnieją:

Sanitization of contaminated footwear from onychomycosis patients using ozone gas: a novel adjunct therapy for treating onychomycosis and tinea pedis?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23815956

Swoja drogą, czy odrobinkę nie trąci hipokryzją oburzanie się na profilaktyczne ozonowania butów, bo  "przecież żadne baterie się nie rozwiną" i jednoczesne nakładanie straszliwej anatemy na handel używanymi butami? ;-)

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dziko napisał:

O ile stwierdzenie, że "jest to podstawowa higiena" jest oczywiście bez sensu (podstawowa higiena  to rzeczy typu "mycie rąk po skorzystaniu z toalety") o tyle badania naukowe na temat skuteczności ozonowania butów akurat istnieją:

Sanitization of contaminated footwear from onychomycosis patients using ozone gas: a novel adjunct therapy for treating onychomycosis and tinea pedis?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23815956

Swoja drogą, czy odrobinkę nie trąci hipokryzją oburzanie się na profilaktyczne ozonowania butów, bo  "przecież żadne baterie się nie rozwiną" i jednoczesne nakładanie straszliwej anatemy na handel używanymi butami? ;-)

Temat tyczył się higieny butów Pan spojrzał na higienę pod względem ogólnym. :) W moim odczuciu jest to właśnie podstawowa higiena obuwia. Pan  @mayor napisał, że ozonowanie pozbawiłoby jego buty aromatu, który tak lubi. Fakt, ozonowanie pozbawiłoby buty wszelakich zapachów, ale od czego są wyżej wymienione prawidła i zapachy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dziko napisał:

O ile stwierdzenie, że "jest to podstawowa higiena" jest oczywiście bez sensu (podstawowa higiena  to rzeczy typu "mycie rąk po skorzystaniu z toalety") o tyle badania naukowe na temat skuteczności ozonowania butów akurat istnieją:

No ale chyba nikt nie kwestionuje aktywności przeciwbakteryjnej ozonu ?? Poddana w wątpliwość została "konieczność" ozonowania obuwia co sezon. Nigdy się z tym szczerze mówiąc nie spotkałem i mając n>1 butów w rotacji i odpowiednio o nie dbając (prawidła, sucha szafa itd.) nigdy nie odczuwałem jakiejkolwiek potrzeby usuwania nieprzyjemnych zapachów, bo takowych nie było. Może ktoś kto ma przewlekle zakażenia grzybicze, albo wydziela nadnaturalne ilości potu... ?

W kwestii ogólnej higieny, to niedawno ktoś postulował czyszczenie wnętrza butów benzyną ekstrakcyjną, teraz ozon, może pójdźmy dalej i zalewajmy bielinką, w końcu tak się czyści baseny...

@renowacja obuwia zapytam z ciekawości, jak wygląda proces ozonowania obuwia ? Zakładam, ze nie wprowadza się gazu do wnętrza obuwia, tylko wkłada się buty do jakiejś komory gazowej, jak w takim razie wygląda oddziaływanie ozonu (reaktywna forma tlenu) ze skórą buta ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziko dzięki, zerknę na linka jak będę miał dostęp do komputera. Ale sądząc z tytułu badań mowa jest o skuteczności odkażania „contaminated footwear”, a nie o prewencyjnym ozonowaniu. Kupowanie używanych  butów jest o tyle ryzykowne, że często nie wiesz kto i w jakich warunkach używał wcześniej butów. Wtedy prewencyjne ozonowanie oczywiście może być wskazane. Natomiast nie wiem po co miałbym to robić w moich butach i to w dodatku co sezon.

Chętnie bym poznał jakiekolwiek  racjonalne przesłanki uzasadniające takie rekomendacje. Pytalem o badania dotyczące wpływu takiego postępowania (ozonowanie co sezon) na zdrowie, natomiast nie o badania dotyczące skuteczności ozonowania. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2018 o 16:47, Kamil1987 napisał:

No ale chyba nikt nie kwestionuje aktywności przeciwbakteryjnej ozonu ?? Poddana w wątpliwość została "konieczność" ozonowania obuwia co sezon. Nigdy się z tym szczerze mówiąc nie spotkałem i mając n>1 butów w rotacji i odpowiednio o nie dbając (prawidła, sucha szafa itd.) nigdy nie odczuwałem jakiejkolwiek potrzeby usuwania nieprzyjemnych zapachów, bo takowych nie było. Może ktoś kto ma przewlekle zakażenia grzybicze, albo wydziela nadnaturalne ilości potu... ?

W kwestii ogólnej higieny, to niedawno ktoś postulował czyszczenie wnętrza butów benzyną ekstrakcyjną, teraz ozon, może pójdźmy dalej i zalewajmy bielinką, w końcu tak się czyści baseny...

@renowacja obuwia zapytam z ciekawości, jak wygląda proces ozonowania obuwia ? Zakładam, ze nie wprowadza się gazu do wnętrza obuwia, tylko wkłada się buty do jakiejś komory gazowej, jak w takim razie wygląda oddziaływanie ozonu (reaktywna forma tlenu) ze skórą buta ? 

 

Dobry wieczór nie jest to maszyna wygląd jak mikrofala pewnie nie korzystałeś ja tak i polecam po każdym sezonie buty ozonuje

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2018 o 14:30, renowacja obuwia napisał:

Pisząc to zdanie w formie do ozonowania NALEŻY oddawać wszystkie buty faktycznie kładłabym nacisk na kategoryczne poddanie butów temu zabiegowi, lecz tego nie zrobiłam. 

 

Myślę, że prawda leży jak zwykle po środku. Z punku widzenia użytkownika, który nigdy nie korzystał z ozonowania, sens ma to ograniczony, a z punktu widzenia kogoś świadczacego taką usługę, warto to robić nawet dwa razy w sezonie. Sprawa z natury rzeczy, do rozważenia we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, moja piękniejsza połowa ma buty w dość niepraktycznym kolorze (zdjęcie poniżej). Jakim środkiem je potraktować, aby wyczyścić, ale przy okazji nie zrujnować studenckiego portfela? Szampon np. z Terrago do skór i tekstyliów się nada?
 

 

IMG_20180527_121910.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam,

proszę o poradę:
mam oxfordy Shoepassion nr 545 w kolorze czerwony brąz. Buty po zakupie zostały potraktowane Saphir Renovateur Mdor oraz Pommadierem BDC w kolorze skóry. Dziś musiałem przebiec kilkadziesiąt metrów w dość ostrym deszczu i na butach pojawily się jasne, nieestetyczne zacieki (plamki). Czym to cholerstwo usunąć?

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum :)

Kupiłem niedawno brązowe brogsy z akardo https://akardo.pl/pl/p/Brazowe-Brogsy/1899, nigdy szczególnie nie dbałem o buty... i jestem zielony w temacie.

Czy ktoś mógłby pomóc mi w doborze odpowiednich kosmetyków do butów ze skóry licowej?

Poczytałem forum i myślałem żeby zakupić

1) bezbarwny krem renovateur - https://multirenowacja.pl/renowator-50ml-saphir-renovator-krem-do-skor-licowych.html

lub https://multirenowacja.pl/renowator-do-skor-licowych-gladkich-75ml-saphir-medaille-d-or.html

2) krem pommadier (niestety nie jestem pewien jaki kolor)  https://multirenowacja.pl/saphir-pommadier-50ml-krem-do-obuwia-butow.html

lub https://multirenowacja.pl/krem-do-obuwia-butow-pommadier-75ml-saphir-medaille-d-or.html

3) wosk do polerowania (tu również nie wiem jaki kolor dobrać) https://multirenowacja.pl/pasta-do-butow-wosk-50ml-puszka-saphir.html

lub https://multirenowacja.pl/pasta-do-butow-wosk-saphir-medaille-d-or-50ml.html

 

Czy oprócz pojemności te kosmetyki BDC różnią się jeszcze czymś od MDOR?

440_340_productGfx_1ce3a20e2d7bc131a8a17

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry zestaw startowy. Kosmetyki z linii Medaille d'Or są jeszcze "bogatsze" i bardziej wydajne od tych z linii BDC. Pommadier MDOR dla przykładu zawiera masło Shea. Co do doboru kolorów, najlepiej wysłać maila do supportu sklepowego z taką prośbą z załączonym własnym zdjęciem butów dobrze oddającym kolor skóry. Zdjęcia studyjne często dość mocno przekłamują kolorystycznie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, feriak napisał:

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum :)

Kupiłem niedawno brązowe brogsy z akardo https://akardo.pl/pl/p/Brazowe-Brogsy/1899, nigdy szczególnie nie dbałem o buty... i jestem zielony w temacie.

Czy ktoś mógłby pomóc mi w doborze odpowiednich kosmetyków do butów ze skóry licowej?

Poczytałem forum i myślałem żeby zakupić

1) bezbarwny krem renovateur - https://multirenowacja.pl/renowator-50ml-saphir-renovator-krem-do-skor-licowych.html

lub https://multirenowacja.pl/renowator-do-skor-licowych-gladkich-75ml-saphir-medaille-d-or.html

2) krem pommadier (niestety nie jestem pewien jaki kolor)  https://multirenowacja.pl/saphir-pommadier-50ml-krem-do-obuwia-butow.html

lub https://multirenowacja.pl/krem-do-obuwia-butow-pommadier-75ml-saphir-medaille-d-or.html

3) wosk do polerowania (tu również nie wiem jaki kolor dobrać) https://multirenowacja.pl/pasta-do-butow-wosk-50ml-puszka-saphir.html

lub https://multirenowacja.pl/pasta-do-butow-wosk-saphir-medaille-d-or-50ml.html

 

Czy oprócz pojemności te kosmetyki BDC różnią się jeszcze czymś od MDOR?

440_340_productGfx_1ce3a20e2d7bc131a8a17

 

Szkoda kasy na takie buty, wyjdzie, że więcej zapłacisz za środki niż za same buty. Kup krem i pastę za 20 zł. Twardej bydlęcej skórze jest obojętne co użyjesz, a będzie chłonąć więcej niż porządna skóra, więc musisz zużyć dużo kremu, to szkoda czegoś drogiego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, saphir.pl napisał:

Dobry zestaw startowy. Kosmetyki z linii Medaille d'Or są jeszcze "bogatsze" i bardziej wydajne od tych z linii BDC. Pommadier MDOR dla przykładu zawiera masło Shea. Co do doboru kolorów, najlepiej wysłać maila do supportu sklepowego z taką prośbą z załączonym własnym zdjęciem butów dobrze oddającym kolor skóry. Zdjęcia studyjne często dość mocno przekłamują kolorystycznie. 

 

A może po prostu wszystko w wersji bezbarwnej? byłyby bardziej uniwersalne, przy okazji do czegoś innego też by się przydały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.