Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym skompletowac zestaw do pielegnacji butow - do tej pory zazwyczaj obuwie licowe oddawalem specjalistom (dzieki Wielki Shoe), ale ze wzgledu na rozrastajaca sie kolekcje wypadaloby sie zadbac o buty w domowym zaciszu. Korzystajac ze znizki 25% na multirenowacja, planowalem wszystko skompletowac u nich. Czy mozecie mi pomoc, ze dobrze mysle?

Kosmetyki maja byc wzglednie uniwersalne i sluzyc do pielegnacji 3 glownych typow obuwia: 1. Oxfordy Yanko w kolorze cambridhe marron 2. czarne wiedenki Berwick 3. obuwie zamwszowe

Planowalem zamowic nastepujace produkty. Czego brakuje, co nie bedzie potrzebne?

1. SAPHIR BDC Renomat 100ml vs TARRAGO Universal Cleaner 125ml (ktory wybrac? jaka jest roznica?)

2. SAPHIR MDOR Creme Renovateur 75ml

3. 2x SAPHIR Creme Pommadier 75ml - 1 czarny i 1 sredni braz (czy wystarczy mi BDC Saphir? warto doplacac do MDOR?)

4. Zamsz - SAPHIR BDC Suede Nubuck Cleaner Omnidaim 100ml

5. Zamsz - SAPHIR MDOR Suede Renovator 250ml BEZBARWNY

Czy do wykonczenia pielegnacji skor licowych i osiagniecia ladnego polysku potrzebuje tez Saphir Pate de Lux albo Saphir Mirror Gloss? Szczotek do obuwia powyzej nie dodawalem - ma kilka podstawowych, wiec chyba obejdzie sie bez zamawiania "szafirowych" :)

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się ze wszystkimi przywitać, jest to mój pierwszy post na tym forum. 

Mam kilka pytań. Zakupiłem takie oto buty, ale nie wiem do końca czy to nubuk, czy skóra licowa. Wydaje mi się że to licówka. 

https://www.olx.pl/oferta/buty-zimowe-new-balance-jesien-zima-2018-h754llb-r-40-49-CID87-IDvHbpM.html

Buty będą używane na mieście i chciałbym je zaimpregnować. Nie wiem co byłoby lepsze:  jakiś mink oil, balsamy, kremy? Środki do pielęgnacji wolałbym w wersji budżetowej  ale na bazie składników naturalnych. Ceny z Saphir'u to lekkie przegięcie, więc Terrago, Palc?  

Wcześniej używałem balsamu z Palc'a i chciałbym spróbować czegoś innego. Czym kremy z pigmentem różnią się od takiego mink oil oprócz że zawierają kolor? Czy buty po kremie są także matowe tak jak po mink oli, jak z ochroną przed wodą, trwałością? Kupiłem ostatnio tłuszcz z norek Kaps'a, raz natłuściłem na starą  warstwę balsamu, ale kiedy dowiedziałem się że to syntetyk, odpuściłem kolejne buty. 

Jak odżywiać i impregnować buty z zamszu? Czy odbywa się to podobnie jak nubuk? Na portalach  outdoorowych  z kolei nubuk traktuje się tak samo jak licówkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem się w sklepie, powiedzieli mi że to skóra licowa która się nie błyszczy, podobnie na infolinii. Ale sami wiecie jak kompetentni ludzie  pracują teraz w sklepach, czy "specjaliści ds. danych technicznych produktów" które sprzedają. 😭 Myślę, że potraktuje je jak skórę licową, zresztą wolałbym aby to była licówka. 

Ale nie mogę znaleźć czym różnią się kremy z kolorem od np. min oil pod względem ochrony przed wodą, odżywiania itp?

Rozumiem że do zamszu nie ma czegoś odżywczego, tylko protectory i ochrona przed wodą? Protectory  np. Terrago  to już syntetyki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blondas napisał:

Są do zamszu preparaty w płynie z barwnikiem, m.in. Tarrago, na ile dodatkowo odżywiają skórę to pewnie wiedzą chłopaki z Patine.

Dzięki za info. Znasz dokładnie ich nazwę? 

A różnica między mink oil a kremem z pigmentem? Do butów outdoorowych, to rozumiem że lepiej mink oil, Tucan itp. Ale kremy też może dobrze chronią przed wodą, odżywiają, a poza tym możliwe, że bardziej się błyszczy. Nie wiem tego, nie używałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy czytam te wszystkie "Fakty i Mity" na temat pielęgnacji zamszu to czasem nie wiem czy się śmiać czy płakać. Może nie jestem żadnym fachowcem od skór czy pielęgnacji obuwia tylko w miałem kilkadziesiąt par butów z zamszu i dosyć intensywnie je użytkowałem, przez co wymagały czasem pielęgnacji/czyszczenia.Moim zdaniem zamsz to skóra niemal bezobsługowa (w porównaniu do licowej) do pielęgnacji nie potrzeba żadnych środków za wyjątkiem szczotki z krepy i porządnej szczotki z gęstego krótkiego naturalnego włosia.Do czyszczenia zabrudzeń najlepszym specyfikiem jest Woolite (detergent do prania wełny i delikatnych tkanin), który można z powodzeniem zastąpić szamponem dla dzieci Baby Johnson. Jeżeli chodzi o nano spraye to zrezygnowałem z pryskania zamszaków,gdyż zauważyłem że taka protekcja zamyka pory w zamszu i pryskane buty mają gorszą cyrkulacje wilgoci.Zdarza mi się także sprzedawać używane buty na eBay i zauważyłem ,że kiedy w opisie aukcji podam info że buty nigdy nie byly traktowane nano to kupujący biją się o buty jak Trojanie z Grekami i często sam jestem zaskoczony rezultatem aukcji,.Kilka razy udało mi się sprzedać noszone zamszowe buty za ponad $400 (co dla mnie jest całkowitym absurdem) ,podejrzewam że głównie przez to że nigdy nie były pryskane nano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź z poczty, że to nubuk olejowany. Ale czy pielęgnacja takich butów musi kosztować prawie połowę ich wartości? 

Odżywianie - SAPHIR BDC Onguent Oiled Leather

Impregnacja - SAPHIR BDC Outdoor Sport

Oczywiście plus cleaner, ale to może w przyszłości. Nie ma tańszej wersji?

Czy SAPHIR BDC Outdoor Sport to odpowiednik Tucana z Terrago? 

Do zamszu otrzymałem taką odpowiedź.:

Nubuck Suede Colour, 

Suede Nubuck Renowator

Saphir BDC Sude Renovatine

2 godziny temu, mayor napisał:

Kiedy czytam te wszystkie "Fakty i Mity" na temat pielęgnacji zamszu to czasem nie wiem czy się śmiać czy płakać

Tak, masz rację. Marketing działa. Ja rozumiem dbanie o buty, ale często to spora  przesada. Trzeba wiedzieć gdzie ta granica rozsądku, tym bardziej że jeżeli chodzi o ceny kosmetyków do pielęgnacji butów z wyżej półki,  to głowa boli . Często też mogą przynieść odwrotny skutek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środków nie kupuje się przecież do 1 pary :)  Jak nubuck olejowany to bez stresu weź sobie 1-2 wybrane produkty i spokojnie wystarczy do tej pary i wielu innych. Sam ocenisz z czasem czy jest sens coś dobierać. Nie polegaj na internetowych opiniach, bo zawsze będą skrajnie różne. Poza tym skrajnie różne potrafią być oczekiwania i potrzeby ludzi. Spróbujesz i szybko wyrobisz sobie własne zdanie w temacie. A tak, będziesz odbijał się od jednej racji do drugiej i tak "wkoło Wojtek" ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, pi_senny napisał:

No nie. Renovateur ma znikome właściwości czyszczące. Tutaj Saphir Cleaning Lotion. 

Mam, używam - wyrównuje niewielkie ryski i pajączki, czyści, zmiękcza poprzednie warstwy wosku. Jest jakiś powód dla którego nie polecają używać renowatora częściej niż 3-4 razy na sezon.

Domyślam się, że Saphir cleaning lotion to +1 stopień od renowatora a -1 od renomatu w kwestii mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również posiadam, tak samo jak Lotion. Gdybym miał ustawić produkty Saphir pod względem właściwościowi czyszczących od najsłabszego, to kolejność wyglądałaby następująco.

1. Renovateur 

2. Creme Universelle

3. Cleaning Lotion

4. Renomat

Renovateur nie zdejmie Ci starych warstw, chyba że nałożysz go na papier ścierny. 

Lotion był szeroko testowany tutaj na forum. Jest cały wątek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy połysk w tych produktach: TARRAGO Dubbin Mink Oil Tucan  i SAPHIR BDC Outdoor Sport po  zastosowaniu jest podobny tzn. buty są matowe? 

Takie jeszcze pytanie. Czy do skóry gładkiej (czasami takie sformułowania można przeczytać  w zastosowaniach) można zaliczyć licową i nubuk czy tylko licową? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
On 12/15/2019 at 9:40 PM, pi_senny said:

Również posiadam, tak samo jak Lotion. Gdybym miał ustawić produkty Saphir pod względem właściwościowi czyszczących od najsłabszego, to kolejność wyglądałaby następująco.

1. Renovateur 

2. Creme Universelle

3. Cleaning Lotion

4. Renomat

Renovateur nie zdejmie Ci starych warstw, chyba że nałożysz go na papier ścierny. 

Lotion był szeroko testowany tutaj na forum. Jest cały wątek. 

A mydła do skór ktoś z Was stosuje?

https://multirenowacja.pl/saddle-soap-100ml-mydlo-do-skor.html

https://multirenowacja.pl/mydlo-do-skor-regenerujace-100ml-avel.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.