Jump to content
p_b

Camiceria Olga Milano

Recommended Posts

Z tego co tutaj jest napisane wynika, że koszule T&A są dostosowane wymiarowo do kurczenia się materiału po praniu, ale również że że samo kurczenie po kilku pierwszych praniach jest normalną cechą bawełny wysokiej jakości.

12 godzin temu, blekit napisał:

Z tego co tutaj jest napisane wynika, że koszule T&A są dostosowane wymiarowo do kurczenia się materiału po praniu, ale również że że samo kurczenie po kilku pierwszych praniach jest normalną cechą bawełny wysokiej jakości.

Dwa razy prawda. Kurczenie jest ogólnie normalną cechą bawełny, większość producentów podaje wykurcz do 1,5%, zwykle odbywa się on na etapie pierwszych 3/5 prań. Zależy to też od grubości i splotu materiału.

• Like 1
  • Upvote 1

Też uważam że to normalne, dlatego ze zdziwieniem przeczytałem to co piszą @Velahrn i @Servetch o tym, że koszule od niektórych producentów w ogóle nie zbiegają się w praniu i mają od razu takie parametry jak zadeklarowane w tabeli rozmiarów.

• Upvote 1

Bo pomiędzy 1.5% a zmianą dopasowania koszuli po 3 praniach jest chyba różnica. Ja miałem nie tak dawno przygodę z koszulą, która po pierwszym praniu w pralni zbiegła się tak, że z lekko luźnej stała się dużo za mała.

3 minuty temu, Stormont napisał:

Bo pomiędzy 1.5% a zmianą dopasowania koszuli po 3 praniach jest chyba różnica.

Dlaczego? Jeśli materiał kurczy się o 1.5% w ciągu trzech pierwszych prań to nie ma różnicy. W Twoim przypadku zmienną jest też pralnia, nie wiadomo co tam się zadziało.

Nie lepiej wyluzować z tym dopasowaniem wymiarów? Chyba nie na tym polega szycie miarowe, żeby uszyć jak najbardziej obcisły kostium.

Mam wrażenie, że podczas kwarantanny, wszystkie moje koszule się zbiegły i to bez wychodzenia z szafy. :) Pogodziłem się jednak, że etap prokreakcji jako nadrzędnego celu w życiu mam już za sobą i cieszę się wygodą.

• Like 1
  • Upvote 1

Godzinę temu, Żorż Ponimirski napisał:

Dlaczego? Jeśli materiał kurczy się o 1.5% w ciągu trzech pierwszych prań to nie ma różnicy. W Twoim przypadku zmienną jest też pralnia, nie wiadomo co tam się zadziało.

Jak to? No 1.5% to jest chyba kosmetyka, a nie zamiana koszuli za dużej na dopasowaną i dopasowanej na za małą. Jeśli chodzi o pralnię, to tak - przyjmuję, że to wina pralni.

1 minutę temu, Whitesnake napisał:

Nie lepiej wyluzować z tym dopasowaniem wymiarów? Chyba nie na tym polega szycie miarowe, żeby uszyć jak najbardziej obcisły kostium.

Mam wrażenie, że podczas kwarantanny, wszystkie moje koszule się zbiegły i to bez wychodzenia z szafy. :) Pogodziłem się jednak, że etap prokreakcji jako nadrzędnego celu w życiu mam już za sobą i cieszę się wygodą.

Jeśli o mnie chodzi to wolę koszule luźnawe, ale nie za luźne, dlatego tym większa jest moja irytacja.

Wiesz @Stormont 1,5% niby nie dużo, ale przy obwodzie koszuli w klatce ok 116cm (standardowe 41), to jest prawie 2cm, a to już dość wyraźna różnica. 

Zwykle materiał nie zbiega się aż tyle, ale w skrajnych wypadkach to będzie różnica między mocno dopasowaną, a za za ciasną. 

Dlatego ja z uporem maniaka powtarzam przy szyciu, żeby nie przesadzać z dopasowaniem i zostawiać sensowne luzy tu i ówdzie (szczególnie plecy, okolice pach, bicepsy). Nawet jak się materiał nie zbiegnie, to jest po prostu wygodniej użytkować taką koszulę. 

• Upvote 2

@Meander,

to ciekawe co piszesz; a powiesz może na czy polega termin 'forumowe dopasowanie' , który sam wymyśliłeś,  i co o nim myślisz? :P

W dniu 17.06.2020 o 19:28, Meander napisał:

Dlatego ja z uporem maniaka powtarzam przy szyciu, żeby nie przesadzać z dopasowaniem i zostawiać sensowne luzy tu i ówdzie (szczególnie plecy, okolice pach, bicepsy). Nawet jak się materiał nie zbiegnie, to jest po prostu wygodniej użytkować taką koszulę.

Teraz mi to mówisz!

Każdy szuka rozsądnego kompromisu pomiędzy dopasowaniem i wygodą, to jasne, ale ja siebie umiejscowiłbym w obozie "dopasowanie". Zresztą to zależy od okoliczności - jeśli szykuje mi się dzień ciężkiej pracy bez spotkań i wizyt, wybieram rzeczy luźniejsze, w przeciwnym wypadku stawiam na prezencję.

3 godziny temu, Stormont napisał:

Teraz mi to mówisz!

Mówiłem Ci również przy zbieraniu miary ;) Natomiast w Twoim wypadku to nie jest kwestia standardowo możliwego zbiegu, a jakiegoś problemu w pralni/z praniem :(

2 godziny temu, Meander napisał:

Mówiłem Ci również przy zbieraniu miary ;) Natomiast w Twoim wypadku to nie jest kwestia standardowo możliwego zbiegu, a jakiegoś problemu w pralni/z praniem :(

No, jestem ciekaw, co tam się zadziało. Akurat te nowe koszule od Was założę pierwszy raz, a oddam do innej pralni, będę mądrzejszy.

• Like 1