Skocz do zawartości

(KONKURS) Jakość ma znaczenie by Patine & Multirenowacja


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

      Jest to pierwszy mój wpis na tym forum, ponieważ o większości rzeczy na temat których toczą się tutaj dyskusje mogę tylko pomarzyć. Jednak z powodu konkursu postanowiłem spróbować swoich sił i być może uda mi się dołączyć na klubu posiadaczy porządnych butów, które posłużyły by mi więcej niż 3 sezony, a przy tym dobrze później wyglądały. 

       Myśląc o pracy konkursowej postawiłem na pracę plastyczną, bo zwyczajnie lepiej się w tym temacie czuję.

Dawniej jakość kojarzyła się jednoznacznie z długowiecznością. Produkty dobre jakościowo, jak słynne szwajcarskie zegarki, wieczne pióra czy nawet futra, odzież skórzana i biżuteria często przechodziły z pokolenia na pokolenie, służąc kolejnym osobom w rodzinie. Buty jednak nigdy nie należały przekazywanych rzeczy, czy to z racji ich unikalnego zazwyczaj dla każdego domownika rozmiaru czy też po prostu z faktu ich szybszego zużywania. Mi osobiście jakość w ujęciu butów kojarzy się z produktem, który raczej na pewno nie będzie aż tak długowieczny jak te wyżej wymienione ale na pewno "swoje" w dobrej kondycji wysłuży. Moje najstarsze buty skórzane, wsuwane półbuty z sieciówki, za które dałem trochę ponad 200 zł służą mi już 6 wiosen. Oczywiście przeszły w między czasie podbijanie podeszwy, a sama skóra nie wygląda już tak ładnie jak w pierwszym roku ale na szybkiej wyjście z domu na zakupy są idealne. Poza nimi mam jeszcze 3 pary półbutów z Lasockiego, z których najstarsze mają 4 albo 5 lat, a najmłodsze 2. W sumie nie są to jakieś luksusowe buty, najbardziej widać to na wykończeniu detali w moich ulubionych modelach. Jedne z nich to takie podrabiane "pełne brogsy", a drugie to "pół-brogsy", gdzie na ażurowych noskach widać różnicę w stosunku do droższych modeli. No i oczywiście podeszwa, niewymienialna, oraz sama jakość skóry to niebo a ziemia w porównaniu do modeli chociażby Yanko, czy butów z pracowni Kielmana,

w zasadzie nawet nie da się tego porównać. No ale nie każdy może sobie na takie buty pozwolić. 

       Wracając do tematu konkursu - w mojej pracy postanowiłem nawiązać do symbolicznego ukazania podróży przez życie człowieka i towarzyszących mu w najważniejszych momentach butów, które mimo całych zawirowań pozostają te same, bo przecież jakość uzależnia, a dobre buty, kupione w jednej firmie, często same "kupują" dla tej firmy nowego klienta na całe życie. W serii obrazów z mojej pracy chciałem ukazać narodziny, co symbolizuje kołyska. Następnie dorastanie czyli matura, pierwszy samochód, ślub i w końcu własne dziecko. Później już spokojna starość z laską oraz sam koniec drogi przez którą wiernie służył ten same model butów. Marzą mi się takie brogsy jak na zdjęciu, w ciemnym brązie bo za czarnymi butami naprawdę nie przepadam. Albo bordowe, jak buty z lat dwudziestych. Klasyczne modele, chyba najbardziej ponadczasowe buty. 

Oto moja praca:

LeDVwwg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzucę jedną propozycję od siebie, a mianowicie w nazwach butów odwołam się do nazw polskich rzek :)

 

1. Rega

2. Wilga

3. Bug

4. Sanka

5. Liwa

6. Nida

7. Prosna

8. Bzura

9. Ner

10. Ina

 

Wybrałem nazwy, które są nieźle wymawialne w innych językach, krótkie, a także nie doczekały się zwyczajowych tłumaczeń tak jak Wisła-Vistula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jak na razie w znakomitej większości przedstawiane są prace odnośnie punktu drugiego, dlatego też pozwoliłem sobie wyjść na przeciw i przygotować grafikę. 

 

Chcieliście, aby motywem przewodnim była jakość. Moja koncepcja to imitacja szkicu (sam szkicuję, ale nie na takim poziomie, aby móc wykonać pracę odręcznie), który ma zachwycać prostotą barw i dynamiczną kompozycją.

Uważam, że najwyższą jakość prezentuje sztuka i dlatego do szeroko pojętej sztuki chciałem się odnieść. Grafika prezentuje ją wielowymiarowo- począwszy od rzeźby i motywu architektonicznego w tle, przez ręcznie szyte buty, które, mam nadzieję, że się ze mną zgodzicie, są użytkowymi dziełami sztuki, aż po kosmetyki Saphira, które dla naszej społeczności są czymś w rodzaju farb dla artysty.   

Uwagę przyciąga wkomponowane logo producenta oraz nienachalny, elegancki slogan. 

 

Żałuję bardzo, że nie mogłem na zdjęciu zaprezentować butów z Waszej oferty, ale póki co nie jest mi dane ich posiadanie (zapewniam natomiast, że te z zdjęcia, bo w istocie moja praca to mocno przerobione zdjęcie, jakością nie odbiegają od Yanko :) ). 

post-4478-0-08766400-1435064850_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję nazwy wg. kształtów i rozmiarów cygar. Dodatkowo można użyć nazw kolorów owijek cygrowych jak niżej: Oscuro, Maduro, Colorado, Maduro, Colorado, Colorado Claro, Claro, Double Claro.

 

Takie nawiązanie do Waszej dotychczasowej oferty obuwniczej ;-).

 

 

Wholecut - Torpedo

Oxford cap toe - Churchill

Oxford full brouges - Perfecto

Oxford half brogues - Corona

Derby long wing brogues - Lancero

Derby - Presidente

Monk single strap - Panatela

Monk double strap - Culebra

Loafers - Pajero

Boots - Robusto

 

 

 

Cigar_Sizes_Shapes_Colours_High_Res.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Mieliśmy z jednym Kolegą z Forum to samo skojarzenie; myślę, że będzie oczywiste dla wszystkich. Kolega wolałby pozostać anonimowy, toteż ja w Jego i swoim imieniu wysyłam zgłoszenie łączone. Jeśli coś wygramy (w co wątpimy), przekażemy nagrodę na cele charytatywne, albo będziemy pożyczać sobie buty, bo mamy ten sam rozmiar - jeszcze nie zdecydowaliśmy. Oto zgłoszenie:

1. Bolek

2. Lolek

3. Matołek

4. Rumcajs

5. Żwirek

6. Muchomorek

7. Reksio

8. Pankracy

9. Kajko

10. Kokosz

A teraz legenda: Bolek i Lolek to nowość w ofercie Patine: sandały - wersja unijna classic oraz lokalna ze skarpetami Pantherella w kolorze cielistym w zestawie (nota bene, są takie w świetnej cenie w TKMaxx). Matołek to chukka na szerokim kopycie. Rumcajs to oczywiście trzewiki. Żwirek i Muchomorek chadzali po lesie boso, ale teraz kleszcze, więc proponuję miękkie mokasyny. Reksio to ulubiony kapeć do międolenia zębami, inaczej zwany laczkiem (co, musi być tylko Kubota w Polsce?). Pankracy to piątek, więc casualowe loafersy. I w końcu Kajko i Kokosz, niestrudzeni wojowie, uosabiający polski duch walki - a więc coś rdzennego, najbardziej klasycznego i obowiązkowego, a zatem oksfordy, inaczej zwane wiedenkami (Sobieski, te sprawy).

Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia. Czechowiczem (a ściślej Pawlikiem) na koniec nie polecę, bo mi mod wytnie (o ile jest na sali mod tak stary, by to pamiętał).

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze zgłoszenie niezależne, moje własne. Jedziemy.

1. trelinki - jak wiadomo, trelinek nie idzie dostać w polskich sklepach, a więc oczywiście czarne oksfordy; najlepiej do trzystu złotych, ale to już Daniel&Daniel zdecydują.

2. Alternatywy - jak przeczytałem w internetach, monki są alternatywą dla poważniejszych oksfordów.

3. Mamoń - Mamoniowi podobają się tylko te buty, które już widział, a zatem zwykłe derby w kolorze średni brąz.

4. 777 - tyle wynosiła wypłata Adasia Miauczyńskiego i tyle te buty powinny kosztować (model według uznania producenta).

5. motyla noga - smukła i delikatna, w sam raz na mokasyny.

6. Sofronow - buty dla domorosłego filozofa, może lotniki?

7. Grucha - do różowego sweterka podchodzące będzie cuś jakby bardziej dandy, tassel loafers?

8. Lusia - posag Lusi to musi być coś cennego, może trzewiki z cordovanu? Brawo Jasiu!

9. Siara - penny loafers i wszystko jasne.

10. Łubu dubu - dla trenera drugiej klasy Jarząbka praktyczne i wygodne obuwie sportowe całoroczne, czyli sneakers - nosiłbym!

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były już wymienianki różnych innych dziedzin, czas na klasykę kina :) Zestawienia dobierane bardziej na zasadzie skojarzeń niż tego, co faktycznie bohaterowie nosili w filmach.

 

1. Brogsy - Finch

2. Monki - Hemmings

3. Oxfordy - Blaine/Bond

4. Boat shoes - Zorba

5. Loafersy - Corleone

6. Lotniki - Kane

7. Desert boots - Lawrence

8. Ogólnie zamszaki - Zelig

9. Spectatory - Gatsby

10. Trzewiki - Żywago

11. Sneakersy - Gump

12. Split toe - Callahan

13. W razie czego - Glany - oczywiście model Alex albo poważniej, po nazwisku, DeLarge :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierając nazwy nie kierowałem się żadna myślą przewodnią w rodzaju nazw podgatunków koszatniczki, albo imiona straconych królowych angielskich, tylko mniej, lub bardziej luźnymi skojarzeniami, jakie poszczególne rodzaje butów wywołały u mnie. Wybrałem 10, które wydały mi się najciekawszymi, stąd kolekcja trochę specyficzna.

Zamoyski. Klasyczne oxfordy z nakładanymi noskami, bez zdobień. Najpopularniejsze nazwy tych butów to oxfordy, lub wiedenki. Rzadziej spotyka się francuską nazwę Richelieu. No cóż, ma Francja swego kardynała, Polacy „nie gęsi” i też mają paru historycznych mężów stanu. Wybrałem Zamoyskiego, jako najbardziej znanego, a i nazwisko łatwe do przeczytania dla innostrańców, choć sam z kanclerzy wyżej cenię Łaskiego, a z polityków Rzeczpospolitej an masse najbardziej Mikołaja Sienickiego

Rey. Oxfordy half brogsy. Z cytatu, który umieściłem powyżej łacno wywieść, że nie o hiszpańskie słowo oznaczające króla mi chodzi, lecz starszy zapis nazwiska Mistrza Mikołaja.

Kwinto. Oksfordy spectatory. Inna popularna nazwa spektatorów to buty Al Capone. W Polsce nie mamy tak znanych gangsterów z dawnych lat, a współcześni nie zasługują na takowe uwiecznienie, ergo padło na bohatera znakomitych filmów Machulskiego. W ramach promocji można dołączyć chodaki więzienne Kramer.

Apasz. Derby spectatory. Kolejne spectatory i kolejna nazwa z „półświatka”.  

Adria. Derby brogsy. Derby czyli od razu skojarzenie z jazda konną, jak konie, to kawaleria, jak kawaleria to szwoleżerowie, jak szwoleżerowie to Wieniawa.  No ale generał (czy jak sam mawiał były pułkownik) to pasuje raczej do oficerek niż cywilnego obuwia (choć i po cywilnemu zdarzało mu się występować, czy to kiedy ambasadorował, czy kiedy wezwany do raportu przez Piłsudskiego za kolejny eksces stawił się w cywilkach, tłumacząc, że generał w mundurze nie może dostać w mordę, a on zasłużył). Najbliższe zaś cywilne skojarzenie, to słynna warszawska restauracja Adria, lokal który był miejscem wielu wyczynów Wieniawy.

Pirx. Lotniki.  Polska nazwa znacznie odbiega od angielskiej, czyli de facto międzynarodowej, ale też i wywołuje skojarzenia, z których nie sposób zrezygnować, nawet jeśli nie będą one zrozumiałe dla niepolskojęzycznych. Trudno, mogli się uczyć języków. Lotnik, czyli pilot, a jak pilot, to wiadomo.

Spitfire. Lotniki z medalionem. Nazwa jednego z najsłynniejszych samolotów myśliwskich aż się prosi o wykorzystanie w lotnikach. No to się doprosiła.

Opty. Buty żeglarskie. Z butami żeglarskimi już takiego lingwistycznego problemu nie mamy. A wybór nazwy jachtu kapitana Teligi wydaje się oczywisty.

Tony. Trzewiki. Trzewiki czyli obuwie trochę bardziej „plenerowe”. A czemu Tony? Takie pytanie może postawić tylko ten, co nigdy nie pisał „Byłem tu. Tony Halik”.

Papkin. Szpilki z krokodylej skóry. Nie było mowy, że ma to być kolekcja czysto męska, a jak już panowie zaczną się uganiać za butami, to dla własnego bezpieczeństwa lepiej mieć czym przekupić partnerki. Bo co prawda w oryginale było  „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”, ale lepiej nie ryzykować sprawdzania czyja ta zguba będzie.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;-)

 

Jako, że konkurs osiąga szczyty popularności, to proponuję nazwy najwyższych szczytów polskich pasm górskich.

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najwy%C5%BCszych_szczyt%C3%B3w_w_Polsce

 

 

Nic, tylko brać i nazywać!

 

 

Dodałem sugestie technologiczne i marketingowe. (gratis!)

 

1. Kozie Czuby - To będzie wasz hit nr uno!

2. Żabi Koń - Cordovan z ekoskóry. Pielęgnuj Reptanem SAPHIR.

3. Zadni Granat - Najszlachtniejszej część skóry w kolorze Navy Blue.

4. Skrajny Granat - Deep Navy Blue...

5. Zadni Mnich -Oczywista, oczywistość: Monki!

6. Buczynowe Czuby - Wariacja modelu nr1.

7. Tępy Szczyt - We współczesnych realiach rynkowych, kwadratowe noski to element obowiązkowy oferty.

8. Szczeliniec Mały - Derby Split Toe

9. Rymarz - Buty sygnowane przez mistrza... rymarstwa. (I tak nikt nie wie kto to jest rymarz, ważne, że od skór.)

10. Kozie Żebro - Model ekstrawagancki, tylko dla koneserów.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc o Patine jako firmie mam na myśli ludzi, którzy są w tym zespole. Nie raz miałem okazję kontaktować się w różnych sprawach - zawsze otrzymałem rzetelną i sympatyczną odpowiedź. Dla mnie Patine to firma całościowa ubierająca klienta i opiekująca się nim, dla której jakość pracy własnej ma wielkie znaczenie. Stąd też pojawił się pomysł na ten krótki film, który dołączam jako pracę konkursową :)

 

  • Oceniam pozytywnie 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc o Patine jako firmie mam na myśli ludzi, którzy są w tym zespole. Nie raz miałem okazję kontaktować się w różnych sprawach - zawsze otrzymałem rzetelną i sympatyczną odpowiedź. Dla mnie Patine to firma całościowa ubierająca klienta i opiekująca się nim, dla której jakość pracy własnej ma wielkie znaczenie. Stąd też pojawił się pomysł na ten krótki film, który dołączam jako pracę konkursową :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=5UGAf_NaufE&feature=youtu.be

Literówka w cytacie Rachel Zoe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.