Skocz do zawartości

(KONKURS) Jakość ma znaczenie by Patine & Multirenowacja


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Natychmiast miałem skojarzenie geograficzne, mam nadzieję że współforumowicz powyżej nie będzie miał mi tego za złe :)

 

Niemniej, zamiast uderzyć w kierunku miast polskich przywołam kilka europejskich (z jednym wyjątkiem). Posunę się do stwierdzenia że nie mamy się czego wstydzić i nie odstajemy wcale od zachodu, stąd też zróżnicowane narodowościowo nazwy pozwolą organizatorowi łatwiej podbić gusta nie tylko naszego klienta kiedy już przyjdzie pora na ekspansję :) Nazwy znane i łatwe do przetłumaczenia w razie chęci podbijania rynków obcych. Jako że ilośc zgłoszeń dowolna pozwolę sobie wstawić na razie dwa zgłoszenia z numeru dwa, a w późniejszym terminie wyedytować i dodać zdjęcie (a jeśli forum na edycję nie pozwoli - w nowym poście)

 

Europejskie stolice (wybór czysto subiektywny):

1. Rzym
2. Wiedeń
3. Madryt
4. Paryż
5. Londyn
6. Warszawa
7. Kopenhaga
8. Amsterdam
9. Bukareszt
10. Praga

 

 

A jako że nie samą władzą człowiek żyje pomyślałem też o propozycji myślicielskiej. Uniwersytety z długą historią - jednak postarałem się zaprezentować tylko jednego kandydata z każdego państwa europejskiego... i jednego nieeuropejskiego :) Stąd też z całą pewnością znalazłyby się miasta uniwersyteckie starsze od niektórych z podanych. Ba, nazwy dobrano by klient z naszego kręgu kulturowego nie potrzebował posiłkować się atlasem geograficznym!

1. Kair
2. Bolonia
3. Paryż
4. Oksford (koniecznie do... oxfordów ;) ) / Cambridge (by nie wprowadzać zamieszania - ale świadomy konsument typy butów zna)
5. Salamanka
6. Praga
7. Kraków
8. Wiedeń
9. Pecz
10. Erfurt

 

 

Z kolei skojarzenia wybitnie polskie... wielcy pisarze! Uznani i znani, niosący kaganek polskości w wyrafinowanym wydaniu dla dżentelmena na poziomie. Nie twierdzę że każdy powinien cytować dzieła, ale z całą pewnością nazwiska powszechnie znane i z pozytywnymi konotacjami. Czy ograniczyć się tylko do nazwisk czy nie - pozostawię już wybierającym. Osobiście uważam że w króciutkim rysie przy opisie buta wypada wspomnieć z imienia i nazwiska, za nazwę modelu (np. przy zdjęciu na stronie ze wszystkimi produktami) przyjąć samo nazwisko.
1. (Julian) Tuwim

2. (Adam) Mickiewicz

3. (Juliusz) Słowacki

4. (Cyprian Kamil) Norwid

5. (Tadeusz) Peiper

6. (Henryk) Sienkiewicz

7. (Eliza) Orzeszkowa

8. (Leopold) Staff

9. (Bolesław) Prus

10. (Bruno) Jasieński (autora Buta w Butonierce zabraknąć nie może!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się połączyć mitologie grecką z polską silną i pierwotną nutą. Hermes, boski posłaniec miał chyba najlepsze buty w historii – skrzydlate. Nawiązując do tego, oraz do faktu posiadania przez Rzeczpospolitą dumnego ptaka w godle, a zarazem będąc fanem polskiej przyrody, zdecydowałem się uderzyć w ptasią nutę.

 

Pozwoliłem sobie jednocześnie wyobrazić sobie, jakie 10 modeli butów zaoferowalibyście – wybrałem przede wszystkim klasykę. Starałem się również uzasadnić wybór danego skrzydlatego zwierzaka do modelu buta. I tak moje propozycje to:

 

1.       Czarne oksfordy – ORZEŁ, król wśród obuwia

2.       Brązowe oksfordy – JASTRZĄB, nieco mniej królewski i bardziej pospolity od orła

3.       Derby Brogues – ŻURAW, ze względu na swoje bagienne pochodzenie

4.       Czarne monki z gładkiej skóry – GŁUSZEC, ptak nieco szalony i jednocześnie samotnik (nawiązanie do mnichów)

5.       Trzewiki – PUSZCZYK, bo buty ciepłe i masywne

6.       Czarne lotniki wiedenki – KRUK, czarne i połyskliwe, z błyskiem inteligencji

7.       Brązowe split toe derby – DUDEK, ze względu na wyróżniający się czubek i brązową barwę

8.       Loafersy –  BAŻANT, bo buty wyróżniające się, kojarzące się z ciepłym klimatem i jednocześnie często mające chwosty, kojarzące się z kogutami, a przez to dzikim bażantem

9.       Dowolny model butów ze skóry Cordovan – DROP, niegdyś najcięższy i najpotężniejszy polski ptak, w nawiązaniu do grubości tego typu skóry

10.     Dowolny model butów, patynowany na oryginalną barwę – ZIMORODEK, barwne i wyróżniające się

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja wiąże się z bardziej osobistym podejściem do obuwia, czyli... nadaniem im imion. Oczywiście buty męskie, więc również imiona dla panów, choć po wprowadzeniu linii dla kobiet pojawią się także duże możliwości nadawania im pięknych imion żeńskich. Starałem się wybrać imiona raczej tradycyjne, ale nie sięgałem do zamierzchłej przeszłości średniowiecznej czy sarmackiej. A więc po kolei:

1. Aleksander

2. Adam

3. Artur

4. Franciszek

5. Fryderyk

6. Jan

7. Jakub

8. Juliusz

9. Maksymilian

10. Tadeusz

W sposób niezamierzony przywołałem kilka imion najbardziej znanych polskich poetów, ale dodaje to jeszcze charakteru.:)

No i pojawią się ciekawe możliwości mówienia o butach np. "Moje Franciszki".:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie do tematu numer dwa.

 

Ponieważ jesteście polską firmą, pierwsze moje skojarzenie było takie, by dać propozycje nazw związane z naszym krajem (np. bohaterowie Trylogii). Jednak odrzuciłem ten pomysł z dwóch powodów - po pierwsze jeżeli kiedyś zamierzacie buty oferować także za granicą, to trudne do wymówienia i niezrozumiałe nazwy nie są dobrym pomysłem, a po drugie (i to chyba ważniejsze) wydaje mi się, że skoro buty nie są made in Poland, to podkreślanie polskości w nazwie byłoby po prostu nie fair wobec klienta.

 

To co proponuję, to nazwiska kompozytorów. Uzasadnienie: Tak zwana muzyka poważna jednoznacznie kojarzy się z elegancją, a filharmonie to w dzisiejszych czasach jedne z niewielu miejsc, gdzie nadal dominują garnitury i eleganckie buty. Poza tym nazwiska te są powszechnie znane i budzą dobre skojarzenia również za granicą. Pozwoliłem sobie oprócz suchej listy nazwisk również zaproponować modele butów, z którymi mi się kojarzą i uzasadnienie:

 

1. Bach - czarne captoe oxford

2. Beethoven  - brązowe captoe oxford

3. Mozart - koniakowe captoe oxford

4. Paganini - czarne full brogues

5. Liszt - brązowe full brogues

6. Czajkowski - czarne lotniki z ażurowaniem

7. Chopin - bordowe lotniki z ażurowaniem

8. Vivaldi - trzewiki

9. Schubert - brązowe double monks

10. Gershwin - spectator shoes

 

Ad. 1-3

Na początek klasyka klasyki, tak jak oksfordy z nakładanym noskiem to buty od których większość z nas zaczynała przygodę z eleganckim obuwiem, tak też od tej trójki na ogół zaczyna się podróż w świat muzyki poważnej. Przy czym Bach wydaje mi się najpoważniejszy, a Mozart najlżejszy - stąd taki a nie inny dobór kolorów.

Ad. 4-5

Niezwykle trudna technicznie i pełna ozdobników muzyka tych dwóch kompozytorów kojarzy mi się z misternymi zdobieniami na butach typu brogues.

Ad.6-7

Lotniki wydają mi się bardzo romantyczne. A co dopiero z ładnym medalionem (jak np. AS Scott).

Ad. 8

Skoro buty na cztery pory roku, to kto inny mógłby się tu znajdować ;)

Ad. 9

Bez specjalnego uzasadnienia - tak mi się po prostu kojarzy. 

Ad. 10

Buty popularne w latach 20 ubiegłego wieku, to i kompozytor kojarzący się z tamtym okresem

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Bach - czarne captoe oxford

2. Beethoven  - brązowe captoe oxford

3. Mozart - koniakowe captoe oxford

4. Paganini - czarne full brogues

5. Liszt - brązowe full brogues

6. Czajkowski - czarne lotniki z ażurowaniem

7. Chopin - bordowe lotniki z ażurowaniem

8. Vivaldi - trzewiki

9. Schubert - brązowe double monks

10. Gershwin - spectator shoes

Barker był pierwszy.

http://www.barker-shoes.co.uk/shop/collections/anniversary-collection

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nie wiedziałem, dziękuję za zwrócenie uwagi. Aczkolwiek powtarzają się dwa z podanych przeze mnie 10 nazwisk, a i np. pomysły z miastami nie są nowe ( choćby Sanders, czy Crownhill). Jeżeli jednak organizator/moderatorzy uznają że z wymienionego przez kolegę NieMy powodu mój post nie nadaje się do konkursu, to proszę o jego usunięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, odnośnie konkursu moje zgłoszenie dotyczy tematu nr 2. Tworząc polską markę obuwniczą wypłynęliście na szerokie wody. Mam nadzieję, że będą Was niosły mocne prądy a wiatru w żaglach nigdy nie zabraknie.

Wybrałem dla Was terminy żeglarskie, które mam nadzieję będą nieść w świat Patynki szczęśliwie do każdego portu. Nie przypisuję tutaj żadnych odnośników (prócz czarnych oksfordów bo dla Ankera nie widzę lepszego wyboru spośród poniższych:). Jeśli zdecydujecie się na którąś z nazw sami najlepiej je dopasujecie.

Anker - niech solidną kotwicą kolekcji będą czarne wiedenki;

Trosa 

Shtyca 

Oring 

Klar 

Helm 

Fender

Drebel 

Gording 

Reling

Pozdrawiam :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie do tematu nr 2.
Nazwy, które proponuję, to moje luźne skojarzenia z danym rodzajem męskich butów. Do przygotowania poniższej infografiki i opisu modeli, wykorzystałem fotografie i teksty ze strony patine.pl

buty_patine.jpg

PATINE MODEL "BODO"
Klasyczne Oxfordy z nakładanym noskiem, zwane wiedenkami to najbardziej elegancki rodzaj obuwia dla mężczyzny. Mimo to są bardzo uniwersalne - sprawdzą się jako męskie buty ślubne, ale doskonale spełnią się również w roli obuwia na wieczorne wyjścia, spotkania biznesowe, jak i na co dzień do pracy wymagającej eleganckiego ubioru. Nazwa modelu nawiązuje do pseudonimu scenicznego najbardziej popularnego i uwielbianego, a zarazem najbardziej stylowego aktora dwudziestolecia międzywojennego - Eugeniusza Bodo.

PATINE MODEL "LEOPOLD"
Model, który stylistycznie odbiega nieco od najbardziej formalnych wiedenek. Ażurowe wykończenie i medalion dodaje tym butom dandyzmu. Doskonały wybór do garniturów roboczych i zestawów koordynowanych dla osób chcących wyróżniać się z tłumu. Nazwa modelu nawiązuje do imienia polskiego pisarza, krytyka muzycznego i czołowego dandysa powojennej Warszawy - Leopolda Tyrmanda.

PATINE MODEL "303"
Piękne w swojej prostocie lotniki to propozycja dla wszystkich ceniących dynamizm połączony z minimalizmem w butach. Doskonałe zarówno na wieczorne, oficjalne wyjścia do opery, jak i odpowiednio wkomponowane, pozwolą wykorzystać się w codziennym, nieoficjalnym stroju. Dobrze prezentują się przy półformalnych zestawach, jak i przy bardziej swobodnych stylizacjach. Buty ogólnego rażenia dla osób ceniących styl i elegancję na każdym kroku. Nazwa modelu nawiązuje do nazwy polskiego dywizjonu lotniczego, który w czasie II wojny światowej zasłynął podczas Bitwy o Anglię - Dywizjonu 303.

PATINE MODEL "EDWARD VIII"
Klasyczne Brogsy z ażurkami i dekoracyjnymi zdobieniami to niezastąpiony model przy mniej formalnych okazjach (casual, smart casual) i garniturach dziennych, co czyni z nich pozycję przez wielu uznawaną za najbardziej uniwersalną. Idealne do flaneli, tweedu i spodni z bawełnianych tkanin, a także jeansów i chinosów. Nazwa modelu nawiązuje do osoby, która odegrała dużą rolę w popularyzacji tego rodzaju butów - księcia Walii, a późniejszego króla Wielkiej Brytanii Edwarda VIII.

PATINE MODEL "PŁAWNO"
Klasyczne Brogsy z ażurkami, dekoracyjnymi zdobieniami i otwartą przyszwą to niezastąpiony model przy mniej formalnych okazjach. Idealne do flaneli, tweedu, spodni z bawełnianych tkanin, jeansów i chinosów.  Przez długi czas obuwie tego typu traktowane było jako buty na wieś. Nazwa modelu nawiązuje do nazwy niewielkiej polskiej wsi w województwie łódzkim, w której pod koniec XIX wieku odbywały się wyścigi konne, na które zjeżdzali się gentlemani z całego Królestwa Polskiego.

PATINE MODEL "BANKIER"
Charakterystyczna otwarta przyszwa sprawdza się zarówno w stroju formalnym, jak i codziennym. Komfort użytkowania tego typu butów, to coś czego nie sposób przecenić. Niezastąpione przy mniej formalnych okazjach oraz garniturach dziennych, a nawet zestawach biznesowych, co czyni z nich pozycję przez wielu uznawaną za najbardziej uniwersalną. Nazwa nawiązuje do zawodu, którego przedstawiciele z pewnością docenią zalety tego typu butów w codziennej pracy.

PATINE MODEL "BIELANY I"
Monki to genialne buty w swoim kształcie, sprawdzające się w smart casualu oraz w zestawie koordynowanym. Doskonałe dopasowanie i wygodna klamra, która nigdy się sama nie "rozwiąże" to kolejne argumenty, którym trudno się oprzeć. Określenie monki wywodzi się od francuskich mnichów/zakonników, którzy jako pierwsi nosili takie buty już w epoce Renesansu. Nazwa nawiązuje do zawodu, którego przedstawiciele z pewnością docenią zalety tego typu butów w codziennej pracy. Nazwa modelu nawiązuje do nazwy dzielnic Krakowa i Warszawy, w których w okresie Renesansu swoje klasztory wybudowali kameduli. Numer przy nazwie, określa ilość klamerek.

PATINE MODEL "BIELANY II"
Monki to genialne buty w swoim kształcie, sprawdzające się w smart casualu oraz w zestawie koordynowanym. Doskonałe dopasowanie i wygodne klamry, które nigdy się same nie "rozwiążą" to kolejne argumenty, którym trudno się oprzeć. Określenie monki wywodzi się od francuskich mnichów/zakonników, którzy jako pierwsi nosili takie buty już w epoce Renesansu. Nazwa nawiązuje do zawodu, którego przedstawiciele z pewnością docenią zalety tego typu butów w codziennej pracy. Nazwa modelu nawiązuje do nazwy dzielnic Krakowa i Warszawy, w których w okresie Renesansu swoje klasztory wybudowali kameduli. Numer przy nazwie, określa ilość klamerek.

PATINE MODEL "HUBERTUS"
Trzewiki brogue to jesienno-zimowe obuwie wyróżniające się przepięknymi kształtami i praktycznymi rozwiązaniami technologicznymi. Sprawdzi się w smart casualu oraz w zestawie koordynowanym. Jest to pozycja obowiązkowa dla prawdziwego miłośnika dobrego obuwia, który nie chce rezygnować z klasycznej elegancji w mokre i chłodne dni.  Przez długi czas obuwie tego typu traktowane było jako buty na wieś i na polowania. Nazwa modelu nawiązuje do imienia patrona miłośników myślistwa - św. Huberta.

PATINE MODEL "JANEK"
Sztyblety to klasyczne buty za kostkę, pierwotnie używane w jeździectwie a obecnie bardzo popularne w modzie codziennej. Sprawdzi się w smart casualu oraz w zestawie koordynowanym. Jest to pozycja obowiązkowa dla prawdziwego miłośnika dobrego obuwia, który nie chce rezygnować z klasycznej elegancji w mokre i chłodne dni. Nazwa nawiązuje do imienia polskiego jeźdźca i trenera jeździectwa, mistrza olimpijskiego z 1980 roku - Jana Kowalczyka.

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pkt 2.

 

 

Załóżmy, że w bliżej nieokreślonej przyszłości uda nam się stworzyć kolekcję butów "Patine" 

 

Napiszcie jaki będzie zasięg marki, grupa docelowa, jak mają być kojarzone buty (włoskie, angielskie, hiszpańskie, polskie?), itp. A na pewno dostaniecie znacznie bardziej wartościowe odpowiedzi od forumowiczów. Bez takiego "briefu", cieżko będzie trafić na oślep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pkt 2.

 

Napiszcie jaki będzie zasięg marki, grupa docelowa, jak mają być kojarzone buty (włoskie, angielskie, hiszpańskie, polskie?), itp. A na pewno dostaniecie znacznie bardziej wartościowe odpowiedzi od forumowiczów. Bez takiego "briefu", cieżko będzie trafić na oślep.

 

 

  1. Pamiętajmy, że to tylko zabawa [...]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cergi, dnia 18 Cze 2015 - 23:35, napisał:

snapback.png

Odnośnie pkt 2.

 

Napiszcie jaki będzie zasięg marki, grupa docelowa, jak mają być kojarzone buty (włoskie, angielskie, hiszpańskie, polskie?), itp. A na pewno dostaniecie znacznie bardziej wartościowe odpowiedzi od forumowiczów. Bez takiego "briefu", cieżko będzie trafić na oślep.

 

 

saphir.pl, dnia 18 Cze 2015 - 15:15, napisał:snapback.png

  1. Pamiętajmy, że to tylko zabawa [...]

 

Tak, wiem. Przeczytałem i zamierzam się bawić. Uważam jednak, że warto wiedzieć "gdzie jest ciuciubabka". Fajniej się bawić w rzucanie do celu, zamiast w rzucanie.

Przepraszam za offtop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie numer dwa. 

 

  Moja propozycja nazw dla 10 modeli. Tak to widzę:

 

1. model "Hargin"

2. model "Whitesnake"

3. model "Styleman"

4. model "Maciato"

5. model "Parmigiano"

6. model "Arsen"

7. model "Koval"

8. model "Velahrn"

9. model "Bażant"

10. model "Dark" - jak by inaczej ;)

     Wiadomo o co chodzi, nicki Forumowiczów. Aktywnych, o zacnym stażu, z konkretną wiedzą i doświadczeniem w tematach wiadomych ;)  Tak jakoś pomyślałem, że skoro jesteście tu od początku (organizator), a środowisko Forumowiczów jest istotnym partnerem w waszej działalności, to mógłby to być taki fajny ukłon, gest, ale też odwołanie się do tego Środowiska, jego siły oddziaływania, mocy sprawczej w kreowaniu wizerunku faceta. Innymi słowy taka kolekcja miała by z marszu swoich ojców chrzestnych ;) Zarówno indywidualnych, jak i jednego, potężnego, zbiorowego. 

    A przy tym uważam, że te nazwy po prostu świetnie brzmią.

    Mam nadzieję, że tym pomysłem żaden z w/w Kolegów nie poczuje się urażony.

   Ja tam akurat chciałbym wiedzieć, że porządne buty mają nazwę zaczerpniętą z mojego nicka ;)

     Oczywiście nie sposób przypisać nazwy do konkretnych modeli butów. Ale skoro to i tak na luzie, to myślę, że niezła zabawa byłaby gdyby tak pozwolić Kolegom poprzypisywać, kto jaki model powinien "reprezentować".

     Pozdrawiam.

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. model "Hargin"

2. model "Whitesnake"

3. model "Styleman"

4. model "Maciato"

5. model "Parmigiano"

6. model "Arsen"

7. model "Koval"

8. model "Velahrn"

9. model "Bażant"

10. model "Dark" - jak by inaczej ;)

 

Po cienkim stąpasz lodzie. Gdzie XKozioł ja się pytam? :shock:

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NieMy - nie pytaj się gdzie, tylko za kogo :)

 

- "plusuję" wyłącznie z uznania dla kolegów, w których zaszczytnym gronie zostałem umieszczony. Jednak osobiście nie czuję się "godny", bo z miejsca wymieniłbym kilku forumowiczów, których wiedza i doświadczenie stoi na zdecydowanie wyższym poziomie. Nie jest to liczone liczbą postów czy "lajków" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cienkim stąpasz lodzie. Gdzie XKozioł ja się pytam? :shock:

Jak lubię i cenię Michała, nie kupiłbym butów o nazwie xkoziol.

Nie nam tu oceniać zgłoszenia, ale pozwolę sobie zwrócić uwagę, że tego typu nomenklatura praktycznie zawężałaby klientelę patine.pl do sześciu tysięcy forumowiczów BwB - nie wiem czy kogoś z ulicy przyciągnęłaby nazwa modelu Hagrin (choć Kolegę także cenię, a czy lubię to jeszcze nie wiem, bo się nie poznaliśmy;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lubo69 - tak analizując na spokojnie, to pomysł sam w sobie nie jest głupi (btw. H A R G I N - nie Hagrin - stąd obawa o popyt :P). 

 

Seria butów firmowana największym w Polsce towarzystwem wspierającym idee męskiej elegancji byłaby bardzo wiarygodna. Spójrz na sukces Velasca, która zrobiła limitowaną serię firmowaną przez Bespoke Dude's i sprzedała się na pniu (teraz wchodzi do sklepu wznowienie). Marketingowo jest to niezły pomysł, a nazwa poszczególnych modeli ma wyłącznie charakter wtórny - bardziej jako ukłon dla BwB, niż jako potencjał do przyciągnięcia klienta. Jeśli podoba Ci się but w danym kolorze czy fasonie, to zwracasz uwagę czy on się nazywa np. "Poznań" czy "Hargin"? Dla mnie to bez znaczenia, choć znam takich, którzy mieliby dodatkowy opór z uwagi na animozje sportowe (w drugim przypadku być może i personalne). Jeśli każdy z modeli byłby wsparty przez poszczególnych forumowiczów, łącznie z sesją, przybliżeniem osoby etc. to opowieść stałaby się spójna i racjonalna (niektórych z kolegów nie trzeba już przedstawiać :) ). Stowarzyszenie też mogłoby zyskać na tym układzie. 

 

Zatem w mojej ocenie, pomysł wart rozważenia (być może nie padnie lepszy), ale wybór "ambasadorów" powinien być poparty głębszą analizą :) 

 

A model xkozła musiałby mieć specjalne kopyto, które bez względu na stopień dopasowania, piło by użytkownika bezwzględnie :) 

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.