Jump to content
Guest sancho

Forumowa poradnia stylistyczna

Recommended Posts

Spodnie są zbyt wąskie u dołu nogawki, przez co zatrzymują się na bucie zamiast swobodnie opaść.

Albo zbyt długie przy tej szerokości nogawki. Przy węższych nogawkach zawsze wykańczam je na skos: tył ok. cm dłuższy od przodu.

Dzięki za opinie.

A po czym rozpoznajesz, że garnitur jest zbyt mały?

Jeżeli chodzi o spodnie to niby jest wykończony na skos, ale przez mankiety ten skos jest dość mały. Pytanie czy skrócenie tych spodni ma sens?

Po tym jak się układa z tylu (za wąski w talii) i po proporcjach (marynarka jest za krótka, rękawy też). Spróbowałbym rozmiar większy.

W dniu 21.01.2013 o 22:06, Adam Granville napisał:

Tu nie chodzi o rozwiązywanie zagadnień z zakresu wytrzymałości materiałów typu, który sposób przyszycia jest mocniejszy (kąt opasania, współczynnik tarcia itd.), tylko o kwestię kulturową.

Tradycyjnym guzikiem stosowanym w damskiej odzieży jest guzik dwudziurkowy, a męskim czterodziurkowy przyszyty na krzyź, z historycznych powodów, które opisałem w poprzednim poście.

Jeśli kobieta decyduje się na guzik czterodziurkowy, to jest to decyzja podobna do wyboru spodnium (czyli czegoś w gruncie rzeczy męskiego - marynarka plus spodnie).

Żeby jednak zaznaczyć, że nadal jest kobietą, a nie kimś przebranym za mężczyznę, ma w takim spodnium zawsze marynarkę zapinaną na damską stronę.

Podobna sytuacja jest z guzikiem. Wybiera guzik czterodziurkowy, czyli w zasadzie męski guzik, ale żeby zaznaczyć, że nadal jest kobietą, przyszywa go dwa razy po dwie dziurki, w damski sposób.

Pewno, że to drobiazgi, ale ubiór to skomplikowany system sygnałów. Wiele z nich działa w podświadomy sposób. Proszę sobie wyobrazić dwie identyczne marynarki, jedna z guzikami na krzyż, a druga z guzikami przyszytymi równolegle. Która jest bardziej męska?

W RTW na takie rzeczy nie zwracają uwagi, bo produkt jest przeznaczony dla szerokich mas, które takich niuansów nie łapią i w dodatku nie trzeba przestawiać guzikarki, choć większość guzikarek wyposażonych jest zarówno w funkcję przyszywania równoległego, jak i na krzyż, a nawet przyszywania guzików z trzema dziurkami.

Bardzo nurtuje mnie kwestia przyszywania guzików. Powyższa opowieść z Pana książki jest bardzo ciekawa ale czy jest zgodna ze stanem faktycznym i tradycją? Jestem ciekaw czy jest jakieś piśmiennictwo na ten temat, czy całość bazuje jedynie na anegdocie?

W książce: Roberto Caberera Classic Tailoring Techniques: A Construction Guide For Women's Wear (F.I.T. Collection) na stronie 176 zademonstrowane jest przyszywanie guzików w sposób równoległy.

Podobnie w ksiązce: H. Wischmeyera "Technologia krawiectwa męskiego"  również przedstawiony jest sposób przyszycia równoległego.

https://forum.butwbutonierce.pl/uploads/monthly_2017_08/IMG_1633.thumb.JPG.2a75f89a1612ca9b7c2a3789088979de.JPG

I może w mniej fachowej: Brett and Kate McKay The Art of Manliness: Classic Skills and Manners for the Modern Man - sposób równoległy.

https://content.artofmanliness.com/uploads/2017/09/Sew-Button-2.jpg

W garniturze z pracownia krawieckiej Zaremby przyszyto mi guziki na krzyż

W garniturze od Zack Roman przyszyto guziki na krzyż

W garniturze od Macaroni Tomato guziki przyszyto równolegle

Wieloletni mistrz krawiectwa, z którym ostatnio rozmawiałem twierdzi, że powinny być przyszywane równolegle.

Czy ten detal ma rzeczywiście znaczenie czy jest tylko kwestią stylu?

realmenrealstyle.com/wp-content/uploads/2017/04/thread-styles-01.jpg

Cześć,

Jestem w trakcie kompletowania ubioru na własny ślub. W dniu dzisiejszym otrzymałem garnitur z Vistuli - Serge T Lantier z wełny 130s który udało mi się kupić za 560zł. Wydaje mi się, że leży dobrze, ale znawcą nie jestem. Czy mógłby ktoś rzucić eksperckim okiem i powiedzieć czy dobrze to wygląda i ewentualnie co jest do poprawy?

Co do reszty ubioru to proszę nie zwracać uwagi, docelowo koszula będzie z kołnierzem kent lub półwłoskim, buty czarne Oxfordy, a mucha wiązana. Rozważam również białe szelki z mory Albert Thurston oraz kamizelkę w kratę Prince of Wales.

Za każdą opinię będę wdzięczny.

Pozdrawiam, Artur

garnitur.thumb.jpg.6a8261da5b701463d45e76232c784c6b.jpg

Garnitur leży przyzwoicie. Sprawdź, czy spodnie nie są zbyt wąskie (trzeba usiąść, zrobić przysiad, tylko delikatnie).

Długości marynarki nie potrafię ocenić po zdjęciach, sądząc po dłoniach i typowych proporcjach, może być zbyt krótka.

Natomiast nie podobają mi się ramiona, typowe dla Vistuli, czyli mocno wypełnione, zbyt szerokie (wklęsłość poniżej ramienia). Czy da się z tym coś zrobić - raczej nie, tzn. jest to temat dla zaawansowanych.

Nadmiary na plecach do oceny przez krawca.

• Like 1

A moim zadniem marynarka ma dobrą długość, co wnoszę po zdjęciu od tyłu (zakrywa przyzwoicie pośladki), a wysokość guzika może nie jest wzorcowa, ale jest w normie.

• Like 1

Moim zdaniem, jak za takie pieniądze, to efekt jest bardzo dobry. Spróbuj wykonać kilka podstawowych ruchów tanecznych, żeby zobaczyć jak garnitur (przede wszystkim spodnie) zachowuje się w ruchu.

Nad kamizelką dobrze bym się zastanowił. Może kosztować tyle, co cały garnitur, a nie wiadomo czy będzie w ogóle widoczna. Jeśli spodnie nie mają wszytych guzików pod szelki, to też bym z nich raczej zrezygnował. Przy tym kroju spodni raczej nie będą podnosiły komfortu.

• Like 1

Dziękuję za opinie. Długość wydaje mi się,  że jest OK - jest do stawu kciuka. Co do guzika to jest rzeczywiście około 2cm powyżej talii. Jest to niedociągnięcie, ale jak napisał pablocito chyba jest to w normie :D 

Sprawdziłem też jak garnitur zachowuje się w ruchu i nie zauważyłem niekorzystnych zjawisk na materiale.

Mimo drobnym mankamentów myślę, że zdecyduję się zatrzymać garnitur, acz mam jeszcze kilkanaście dni na zastanowienie. Około miesiąca przed ceremonią zabiorę go jeszcze do krawca porozmawiać co można by poprawić i poszerzyć spodnie w pasie.

• Like 2