Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Jakiś czas temu kupiłem w second handzie wełnianą marynarkę M&S made in England. Nie oczekuję dopasowania MTM i mam świadomość, że krój nie jest super slim, ale powiedzcie proszę czy da się w tym chodzić. Podoba mi się materiał i jestem w stanie przymknąć oko na drobne niedoskonałości. Jeśli Waszym zdaniem ujdzie, to jakie spodnie pasowałyby do szarej kraty PoW oprócz granatowej wełny? Myślałem o stonowanych kolorystycznie chinosach jak np. marsala. Czy klasyczne dżinsy bez przetarć i knit to Waszym zdaniem już zbyt daleko idącą deformalizacja dwurzędówki?

Z góry dzięki za sugestie!

20161105_113926.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak trochę zwęził talię i rękawy. IMHO można z niej łatwym sposobem zrobić bardzo dobrze leżącą marynarkę. Co do spodni, jak dla mnie, chinosy będą okej, ale powinny być jak najbardziej stonowane. Gdybyś miał np. granatową flanelową dwurzędówkę mógłbyś bardziej poszaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie da się nosić, chociaż wygląda nieco oldskulowo. Wygląda również oficjalnie (jak to określamy na forum - "formalnie"), głównie ze względu na mocno zaznaczone ramiona (poza tym patki), zatem z dżinsami nie będzie się dobrze komponować - uważam, że pasuje do spodni w kant.

Dla mnie głównym problemem byłby "mocne" ramiona - być może spróbowałbym przeróbki, Ale taka przeróbka jest albo kosztowna (dobry krawiec, pewny efekt), albo ryzykowna (sprawna krawcowa pod nazdorem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybki odzew!

@Caporegime tak mi właśnie podpowiadała intuicja, stąd też prezentacja marynarki właśnie w zestawie ze spodniami garniturowymi, gładką koszulą i jedwabnym krawatem. Byłem jednak ciekaw Waszej opinii, czy dopuszczalne będzie zestawienie jej także w inny sposób.

@mosze zgadzam się, że wypełnienie mogłoby być mniejsze. Obawiam się jednak trochę tej nietrywialnej przeróbki.

Odpowiadając w zasadzie wszystkim, jeśli chodzi o zastosowanie to myślałem głównie o wyjściach do restauracji, teatru, itp. Na pewno nie będzie to najczęściej przeze mnie noszona marynarka, a raczej odskocznia od bardziej oczywistych rozwiązań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady, moim zdaniem idealna do zestawu koordynowanego do biura na typowy BAU. Mankiety marynarki do zaprasowania, ale widać, że są raczej do mankietów na spinki. Przedstawiony zestaw też niczego sobie. Rozumiem, że dla niektórych jednym słusznym wypełnieniem ramion jest brak wypełnienia, ale to jest właśnie taka klasa marynarki, gdzie większe ramiona dodają wizerunku siły. Plus osoby "większe w talii" (tutaj akurat nie jest to ten przypadek) lepiej wyglądają jednak z bardziej wypełnionymi ramionami.

Tak zaś w samym temacie - dla mnie nawet dwurzędowa granatowa marynarka (nawet z metalowymi guzikami) średnio pasuje do jeansów. Taka natura tych marynarek, że wyglądają poważnie. 

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2016 o 16:15, R50 napisał:

Szara marynarka to ogólnie zły pomysł.

 

Bardzo dogmatyczna teoria.  Zupełnie się nie zgadzam. Szare marynarki wdzięcznie się koordynują z granatowymi, granatowo szarymi spodniami, a te w ciemniejszych odcieniach szarości dobrze się zgrywają z odpowiednimi odcieniami beżu/brązu/szarej zieleni itd.Takie zestawy + koszule w odcieniach niebieskiego to wręcz samograje: i do pracy i do smart casualu.

Nie wiem, na jakiej podstawie opierasz swoją teorię...

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna marynarka i ciemne spodnie wizualnie dzielą sylwetkę w innym miejscu, niż ciemna marynarka i jasne spodnie. Miejsce jest to przeważnie dla mężczyzny mniej korzystne i tworzy efekt "gruszki". Zestaw jest do zrobienia ale trzeba mieć odpowiednią sylwetkę i być, że tak powiem, wytrawnym graczem. Samograjem to bym tego nie nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że szara marynarka nie musi być znacznie jaśniejsza od granatowych  czy beżowych/brązowych spodni. Dobrze jest dobrać zbliżone jasności oraz temperaturę kolorystyczną.

A można też iść w ciemniejszą szarą marynarkę i jaśniejsze spodnie  w brązie/beżu.

PS.

Na fotce 2 spodnie powinny być flanelowe i nieco ciemniejsze, bardziej przygaszone - nie chciałem przekopywać szafy.

Spodnie z fotki 3 w realu są nieco ciemniejsze i trochę bardziej beżowe (wyszły prawie szare).

koor 1.jpg

koor 2.jpg

koor 3.jpg

Oczywiście można zestawić, jako wspominaliście, stosunkowo  jasną szarą marynarkę z ciemnymi granatowymi spodniami, lecz to jest trudniejsze i zależy od sylwetki. Ja tak robię, bo jestem b. szczupły, więc jasna marynarka optycznie mnie poszerza, lecz trzeba tu uważać, by nie była  za jasna, bo wtedy szczupłe nogi w kontrastowych ciemnych spodniach wyglądają patykowato :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przekonuje propozycja kolegi @yacoob bardziej niż te powyższe. Takie kontrastowe połączenie średnio jasnej szarości z ciemnym granatem spodni i krawat nawiązujący do nich kolorystycznie to dla mnie fajny półformalny zestaw. Wszystko pod warunkiem, że to granatowe spodnie w kant. Na moim ekranie widzę czarną spódnicę. :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja kolegi @yacoobteż mi się podoba :) Bardzo klasyczna.

Ale nie chciałem powtarzać tego samego zestawienia kolorystycznego, choć o nim napisałem aprobująco na końcu mojego poprzedniego postu.

W każdym razie nie można powiedzieć, że szara marynarka jest be ;)

@Midlife-Crisis, gdzie widzisz czarną spódnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wyrażenie opinii. Cieszy mnie, że temat wywołał ciekawą o wartościową dyskusję :)

@Midlife-Crisis spódnic nie noszę, ale faktycznie zdjęcie mogłoby być lepsze :) podwójne tak: to jest granat i jest w kant! 

@Miro obawiam się, że szaro-szare zestawy do tej konkretnej marynarki mogą być nieco smutne. Może jakiś grafit by jeszcze zagrał. Na spodnie jaśniejsze od marynarki chyba bym się nie zdecydowal. Jest na tyle jasna, że w grę wchodzilyby spodnie o barwach letnich, a materiał marynarki bardziej kojarzy się z chlodniejszym okresem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.