Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

w trybie wygranej na ebay'u licytacji wędruje do mnie taka marynarka z lżejszego tweedu:

Dołączona grafika

zbliżenie na deseń:

Dołączona grafika

przyznaję, że w zakresie dobierania zestawów marynarka-koszula-krawat jestem naśladowcą, raczej sam nie tworzę koncepcji, nie mam zmysłu. Z uwagi na dość skomplikowany wzór marynarki proszę o porady co do koszuli i krawata (oprócz tego zamirzam nosić do golfa, ale tu sobie poradzę :) ). Domyślam się tylko, że raczej nie delikatne tkaniny (cienkie jedwabne krawaty odpadają). Aha, i jeszcze spodnie - najlepsze będą gładkie w brązie?

dodam, że wprawdzie tylko kopiuję, ale nie boję się odważnych rozwiązań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Macaronim odnośnie krawatów w duże wzory. Mogą one być nieregularne (np. w Anglii często widywałem motyw zwierzęcy na krawacie noszonym właśnie w połączeniu z garniturem lub marynarką tweed'ową) lub geometryczne (gwiazdki, figury). Unikałbym tylko grochów i krawatów gładkich. Najtrudniej jest chyba dobrać tradycyjny 'regimental tie' w paski. Gra wzorów połączona z mnogością kolorów to w przypadku takiej kompozycji wyższa szkoła jazdy więc nie ryzykowałbym aż tak bardzo. Posiadam bardzo podobną marynarkę i w moim przypadku najlepiej sprawdzają się koszulę w dość szeroką kratę, najlepiej wielokolorową. Bardzo fajnie pasują tutaj koszule z domieszką wełny (np. Thyrwitt ma w swojej ofercie egzemplarze 90/95% cotton, 5/10% wool http://www.ctshirts.co.uk/men%27s-shirts/men%27s-formal-shirts?q=gbpdefault|||||||36,|||||||| ). Do tego noszę bordowo-brunatny lub zgniłozielony krawat w kontrastowe, jasne wzory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, i jeszcze spodnie - najlepsze będą gładkie w brązie?

dodam, że wprawdzie tylko kopiuję, ale nie boję się odważnych rozwiązań :)

Piękna marynarka!

Jeśli chodzi o spodnie, to brąz będzie bezpiecznym rozwiązaniem. Jeśli nie boisz się odważnych rozwiązań, to ja sugerowałbym spodnie z gubej bawełny bądź sztruksu w kolorach:

1. Zgniła zieleń:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

2. Ostry pomarańcz wpadający w czerwień:

Dołączona grafika

3. Łagodny pomarańcz:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za podpowiedzi Panowie

jeżeli chodzi o zdjęcie, to pochodzi z aukcji. Początkowo w nie byłem przekonany do takiego połączenia, ale po przemyśleniu - czemu nie. Co ciekawe sprzedawca, u którego kupiłem, używał tej samej koszuli i krawata przy zdjęciach wszystkich sprzedawanych marynarek i do każdej nieźle to pasowało (same angielskie tweedy)

co do spodni to dzięki mr. v za podpowiedź - biorę pod uwagę sztruksy w kolorze zgaszonej pomarańczy, podobne do kratki na marynarce. Zgniła zieleń też jest bardzo ciekawa

krawata w paski w ogóle nie biorę pod uwagę. Natomiast Immune - czemu nie gładki? Macaroni prezentował taki zestaw:

Dołączona grafika

i wydaje mi się, że - choć oczywiście inna kratka - można nosić spokojniejszą koszulę i gładki krawat dla zrównoważenia marynarki. Wydaje mi się nadto, że - tak jak na zdjęciu z aukcji -nieco mniejsza kratka na koszuli (ale nie bardzo mała) ze spokojnym krawatem też mogłaby być. Podobna bardzo marynarka w takim zestawie jest w książce Roetzel'a "Gentleman" (nie mam skanera, więc nie wkleję, strona 106), oczywiście na polowanie się nie wybieram ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pomiędzy krawatem gładkim, a tym z wyraźną jednokolorową fakturą (np. kratka, jodełka, prążek) jest istotna różnica. Eksperymentowałem z wieloma kolorami gładkich krawatów w połączeniu z tartanowym wzorem kratki na tweed'owej marynarce i moim zdaniem wszystkie wyglądają na zbyt mięsiste i ciężkie. Alan Flusser w Clothes and the Man: The Principles of Fine Men's Dress podaje zasadę jakoby do kratek o ciaśniejszym i gęstszym splocie (marynarka Macaroniego) unikać gładkich krawatów w kolorach którejkolwiek z nici tworzących ścieg. Pozostają więc ewentualnie kolory komplementarne, choć tutaj polecałbym mimo wszystko krawaty z delikatną fakturą. Jeżeli zaś mamy do czynienia z luźniejszą kratą (marynarka Kyle'a) najbezpieczniej jest wybrać krawat w kolorze dominującym na marynarce.

Jak wiemy zasady i reguły są po to żeby je łamać, ale wydaje mi się że w przypadku osób które mają mniej wyrobiony zmysł stylu, warto zaadoptować część z nich. Ja osobiście mam problem kiedy wzorów i kolorów jest zbyt dużo, stąd posiłkowanie się autorytetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pomiędzy krawatem gładkim, a tym z wyraźną jednokolorową fakturą (np. kratka, jodełka, prążek) jest istotna różnica.

chyba masz rację. Cóż, będę walczył ;)

Dr - spodniami też bym nie pogardził, ale wylicytowałem za taką cenę, że nie mam powodów narzekać :) , a spodni sprzedawca nie miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawie, że identyczną marynarkę, ale szczerze mówiąc spodni już bym nie chciał z tego materiału. Jakoś o ile w połączeniu z ciemnymi spodniami daje się w miarę stonowaną kompozycję ułożyć z tego typu marynarką, o tyle "garnitur" z tego materiału w moim odczuciu prezentowałby się trochę niepoważnie, wręcz jak z balu przebierańców.

A marynarkę też wylicytowałem na allegro i zadziwiająco jest dobrze dopasowana ( i ciepła ) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy, marynarkę noszę rzadko, ponieważ nie czuję się w niej komfortowo, ze względu na kolor ( jednak trzeba przyznać, że trochę się w niej człowiek "świeci" ). Macaroni posiada marynarkę jednak o wiele bardziej stonowaną kolorystycznie. Ja preferuję stonowane, "nudne", ciemne kolory i wzory

Osobiście, jak już ją zakładam to do spodni grafitowych w mało wyróżniającą się kratkę księcia Walii ( z daleka wyglądają spodnie na jednolite ) + biała koszula ( przepraszam za "kryptoreklamę", ale właśnie dokładnie tę ). Zapewne jakaś koszula w kratę byłaby bardziej odpowiednia, jednak takowych nie lubię i nie posiadam. Krawatów nie noszę

Za to bardzo podoba mi się połączenie tej marynarki z jedwabną, białą poszetką złożoną w tv fold, aż cieszy oko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy tweedowe moim zdaniem powinny być kolorowe i wzorzyste, jak na stroje wiejskie. ;)

A propos tweedów, co sądzicie o kaszkiecie z tego samego materiału, co marynarka/garnitur? Mnie to się osobiście bardzo podoba, choć przeczytałem w Esquire, że to niepoprawne. :( Spodobały mi się takie kombinacje:

http://www.flickr.com/photos/helenyuetlingpang/2874495451/ (po prawej ;) )

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zestaw wygląda ciekawie i elegancko, dlaczego ma być niepoprawny? Pamiętajmy, że zasady elegancji są wskazówką, a nie niezaprzeczalnym dogmatem.

Chociaż o ile kaszkiet w przypadku pierwszego zdjęcia moim zdaniem pasuje do zestawu bardzo dobrze, o tyle już na drugim całość wygląda jak mundur zawiadowcy na kolei ( chociaż sam materiał bardzo mi się podoba )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat mamy w kolorze "eleganckiej czekolady" podczas gdy poszetka jest ala "perski dywan"

Ja bym spróbował raczej z poszetką o jednolitym kolorze w którymś z kolorów krawata.

Jeżeli takowej nie posiadasz lub nie pasuje, to jak stwierdził macaroni, najlepiej użyć białej, która jest "ogólnego rażenia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.