Skocz do zawartości

Alkohole dla gentlemana


4inHand

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś pytał o burbony. Nie jestem specjalistą, ale jak już tu wylądowałem, to staram się z nimi zaznajamiać. Mogę polecić bardzo dobrą Maker's Mark i tanią, ale bardzo dobrą Evan Williams.

Oprócz tego mam jeszcze żytniego Jima Beama, ale używam tylko do >>Manhattanu<<.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie rozpoczynam weekend: Hoyo de Monterrey Du Prince + Lagavulin 16

Lagavulin jest taki jak single malty, które preferuje czyli duzo torfu i drewna.

Gdzie w Warszawie mozna kupic z waszego doswiadczenia single malt'y w najnizszej cenie?

Poziom cenowy sklepu Ballantines i Singlemalt.pl znam.

post-270-13658919972337_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Single malty pijam wyjątkowo rzadko, a z blendów najbardziej lubię Dimple. Jest wystarczająco subtelna i elegancka, ale jednocześnie dość lekka aby po pracy odprężyć się w fotelu. :)

Dimple oj tak!

Panowie a może zróbmy taki mały spis whisky, których stosunek, jakości do ceny bedzie przedstawiał się najciekawiej? Dzięki temu, każdy mniej doświadczony degustator, będzie miał małą paletę trunków do wyboru.

Co o tym sądzicie?

Blendy – jakość, a cena

Bell's 8

Dimple ;)

Single malty - jakość, a cena

Aberlour 10

To są moje propozycje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystkie blendy są zbyt drogie w odniesieniu do sposobu produkcji. Nie mowiac juz o tych z etykietami z gornej polki...

Dobre 'price/value ratio' ma Old Smuggler i J&B.

Z maltami jest troche inaczej. Nie warto patrzec na cene tylko warto poczytac od czego najlepiej zaczac. Tutaj polecam:

Glenfiddich 12

Glenmorangie 10

Auchentoshan 12

Bunnahabhain 12

Wszystkie kosztuja okolo PLN 150. Najlepsze miejsca do zakupu popularnych whisky to strefy bezclowe na lotniskach. Whisky kosztuja mniej wiecej tyle samo, ale butelkowane sa w litrowe butelki.

Osobom poczatkujacym raczej odradzam picie whisky torfowych. O gustach sie nie dyskutuje, ale moim zdaniem ten lagavulin 16 zabija cygaro. W ogole temat whisky i cygara jest dosc "swiezy". Cygaro od zawsze laczy sie z koniakiem. Whisky jest oczywiscie rownie zlozona, ale chcac dopasowac whisky do cygar szukalbym czegos bardziej roslinno-owocowo-kwiatowego. No i torf jet tak mocny, ze z pewnoscia bedzie go doskonale czuc, ale do podania whisky slodowej bez lodu, lepsza bedzie koniakowka (ktora mozna kupic wszedzie) albo specjalistyczny kieliszek tulipanowy (ktory nie jest juz tak latwo zdobyc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobom poczatkujacym raczej odradzam picie whisky torfowych. O gustach sie nie dyskutuje, ale moim zdaniem ten lagavulin 16 zabija cygaro. W ogole temat whisky i cygara jest dosc "swiezy". Cygaro od zawsze laczy sie z koniakiem. Whisky jest oczywiscie rownie zlozona, ale chcac dopasowac whisky do cygar szukalbym czegos bardziej roslinno-owocowo-kwiatowego. No i torf jet tak mocny, ze z pewnoscia bedzie go doskonale czuc, ale do podania whisky slodowej bez lodu, lepsza bedzie koniakowka (ktora mozna kupic wszedzie) albo specjalistyczny kieliszek tulipanowy (ktory nie jest juz tak latwo zdobyc).

Generalnie sie zgadzam, dlatego do takich (dymnych, torfowych, mocno debowych) whisky wybieram cygara mniej skomplikowane smakowo, wlasnie po to by nie tracic ich smaku, a jednak miec przyjemnosc z palenia. Uwielbiam smak skory, czekolady, ziemi i kawy w cygarach, wiec jesli go w nich zbytnio nie ma to rekompensuje to sobie taka whisky :) Nie liczac tego, ze wole ciezkie dymne whisky, a nie jej owocowe odmiany - co nie znaczy ze tych drugich nie lubie :)

Co do łaczenia cygar "od zawsze" z koniakiem to sie nie do konca zgodze. W krajach karaibskich (np. Kuba i Jamajka) to rum jest tym alkoholem, z ktorym paruje sie cygaro. Szczegolnie, ze wsrod ciemnych i starszych rumow mozna doszukiwac sie podobienstwa smakowego do koniaku.

Co do doboru trunkow do cygara, to nie jestem ortodoxem, ani nie podchodze do tego naukowo - to kwestia impulsu.

Jesli chodzi o dobór szklanek to zgadzam sie w calej rozciaglosci, tylko po prostu widzac w sklepie tulipana zawsze mam cos lepszego do kupienia, a przez net nie zdecydowalem sie zamawiac (moglbys polecic jakis sklep w Warszawie, zebym sam nie musial szukac?) A co do koniakowek, to bylem leniwy i nie chcialo mi sie umyc zadnej koniakowki wczoraj uzywanej :oops::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o dobór szklanek to zgadzam sie w calej rozciaglosci, tylko po prostu widzac w sklepie tulipana zawsze mam cos lepszego do kupienia, a przez net nie zdecydowalem sie zamawiac (moglbys polecic jakis sklep w Warszawie, zebym sam nie musial szukac?) A co do koniakowek, to bylem leniwy i nie chcialo mi sie umyc zadnej koniakowki wczoraj uzywanej :oops::lol:

Nie pislaem tego wczesniej, ale dla mnie whisky to troche praca poniewaz prowadze degustacje. Swoje egzemplarze kupuje w Szkocji. Whisky do degustacji w Warszawie kupuje w sklepie Ballantine's na Puławskiej.

Jesli masz koniakowki, nie musisz miec tulipanow. Tak naprawde koniakowka jest nawet lepsza. Ja na gedustacje woze tulipany, ale to dlatego, ze sa mniejsze. Moje tulipany recznie wydmuchano w hucie Krosno SA. Szczerze polecam ich szklo.

Mysle, ze zamowienie przez internet jest rowniez bezpieczne. Jakosc szkla w przyblizeniu mozna okreslic po zdjeciu. Jesli pokazesz mi zdjecie na priv, powiem Ci o jakiej lidze produkut rozmawiamy.

post-403-13658919972739_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do łaczenia cygar "od zawsze" z koniakiem to sie nie do konca zgodze. W krajach karaibskich (np. Kuba i Jamajka) to rum jest tym alkoholem, z ktorym paruje sie cygaro. Szczegolnie, ze wsrod ciemnych i starszych rumow mozna doszukiwac sie podobienstwa smakowego do koniaku.

Niedawno miałem przyjemność pić rum wytwarzany na Martynice metodami znanymi z produkcji koniaku właśnie, i było to naprawdę zaskakujące doświadczenie. Smak jedynie bardzo odlegle przypominał rumy, z którymi miałem do czynienia wcześniej. Polecam, chociażby jako ciekawostkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich jesli ten post nie pasuje do forum. Po prostu myslalem, ze w Sali Klubowej potrzebne jest cos o whisky, bo wiele osob moze to interesowac.

Moim zdaniem temat do sali klubowej jak znalazł - sport, polityka, alkohol i co tylko dusza zapragnie byle z klasą ;)

Nie pislaem tego wczesniej, ale dla mnie whisky to troche praca poniewaz prowadze degustacje. Swoje egzemplarze kupuje w Szkocji.

Praca + pasja czyli żyć nie umierać. Gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahah to chyba tak samo jak z butami co? :)

Oczywiscie, ze to samo :D ... podobnie jak z garniturami :D

Aaaaa .... 4inHand ... Co sadzisz -jako koneser - o 15 letniej Dimple Blended. Mnie ona smakuje. Jakie ma rezcenzje w swiecie milosnikow whisky?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istne szaleństwo. Niecałe 12 godzin i 38 postów. Dlaczego o kozerce albo manszetach tak się nie rozpisywaliśmy :):)

Moze dlatego, ze w zaleznosci od humoru mozemy sie uraczyc nowa whisky czy koniakiem, a z marynarka jest juz ciezej ;)

Traktuje tez to forum, jako forum dot. stylu czyli tez sposobu bycia/picia/spedzania czasu, a nie tylko profesjonalnego krawiectwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak wykorzystujemy naszego konesera to ja również poproszę o ekspercką opinie na temat ww. Dimple a do tego Bell's 8 i Aberlour 10 w zestawieniu z równorzędnymi cenowo trunkami - jeżeli oczywiście miał kolega z nimi przyjemność.

Prawde mowiac, wolalbym nie wypowiadac sie o konkretnych produktach. Takie opinie to sprawy bardzo subiektywne.

Whisky, ktore wymieniles pochodza z dwoch roznych bajek - 2 z nich to blendy a jedna to single malt. Warto zrozumiec roznice pomiedzy tymi typami whisky. Poczytac o tym mozesz w linku, ktory podalem na poczatku tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do łaczenia cygar "od zawsze" z koniakiem to sie nie do konca zgodze. W krajach karaibskich (np. Kuba i Jamajka) to rum jest tym alkoholem, z ktorym paruje sie cygaro. Szczegolnie, ze wsrod ciemnych i starszych rumow mozna doszukiwac sie podobienstwa smakowego do koniaku.

Niedawno miałem przyjemność pić rum wytwarzany na Martynice metodami znanymi z produkcji koniaku właśnie, i było to naprawdę zaskakujące doświadczenie. Smak jedynie bardzo odlegle przypominał rumy, z którymi miałem do czynienia wcześniej. Polecam, chociażby jako ciekawostkę.

Dla takich wlasnie doswiadczen siegam po butelki, których nie znam lub kraze palcem po mapie w poszukiwaniu wskazowek czego jeszcze mialbym ochote sprobowac - nie dotyczy to tylko alkoholi.

Co do Smugglerow, Black&White, Dark Whisky itp. to siegam po nie zwykle kiedy juz jestem nasączony i wiem, ze lepsza butelka nie zrobi roznicy ;) Nie sa to alkohole do polecenia dla gentlemana, chyba ze chce sie upic tanim kosztem - takim trunkiem raczej melancholijne i na smutno, zeby sie jeszcze pognebic. W zadnym wypadku nie polecam do degustacji i nie polecam jako tytułowego alkoholu gentlemana - jesli powstaje taki watek to rozumiem, ze w celu polecenia czegos dobrego lub wyjatkowego, a nie w celu zbadania prywatnych preferencji czym kto lubi sie upodlic lub jakie najtansze brazowe plyny z napisem whisky mozna kupic w PL.

Ps. Tych najgorszych potrafie tez nie odmawiac, ale daleko mi do polecania ich komukolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pojawiło się chyba jeszcze w wypowiedziach o single maltach - Glengoyne, a uważam że smak zacny. Co prawda piłem tylko 10-cio i 12-sto letnią, ale ten owocowy bukiet bardzo mi odpowiada. Nie lubię mocno kadzonych whisky, więc w grę wchodzi ewentualnie tylko lekko dębowy aromat. Na wolnocłowym cena dość przystępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.