Skocz do zawartości

VS czyli jaki jest koń..


eye_lip

Rekomendowane odpowiedzi

.. a w zasadzie kopyto.

Myślę, że przydatne będzie pokazanie różnych kopyt w konfrontacji.

Jutro odbiorę loafersy Nunes Correa, więc w poniedziałek dam porównanie.

Wiadomym jest, że obiektyw przekłamuje, szczególnie szerokokątny, ale ustawiając aparat w centrum kadru, prostopadle do podłogi, uzyskamy miarodajny efekt.

Zaczynam od moich, jadąc od lewej.

1. Wittchen. Nie znam modelu. But w rozmiarze 42 wg podeszwy, a wg mnie 42,5.

2. Dariusz Lewandowski. But bespoke, ale wyszedł lekko luźny więc zakwalifikowałbym go na 43/9. Widoczna patyna mojej produkcji :)

3. Loake Shoemakers. But MTO więc teoretycznie nie ma takiego modelu (niby zmieniony Edward, ale Edward teraz tak nie wyglada) - nie wiem jakie to kopyto. Rozmiar 9

4. J Shoes Caine Tassel Loafer. Rozmiar 9

Patrząc z góry najsmuklejszy jest but od Lewandowskiego.. ale w rzeczywsitości najpiękniejsze kopyto ma Loake - wchodzi głeboko przy śródstopiu od wewnętrznej strony. J Shoes to ogólnie buty z niskiej półki, kopyto mocno rozklapciane, nic z pięknem nie mają wspólnego. Wittchen - może się podobać - przykład lekko kwadratowego noska który wygląda nieźle.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne porównanie kształtów butów:

Dołączona grafika

Od lewej:

[*:2wqdkxg0]1. Buty od p. Wielądka

[*:2wqdkxg0]2 - 6. Buty od p. Januszkiewicza, w tym dwie pary trzewików.

Ciekawe, że nigdy nie specyfikowałem p. Januszkiewiczowi kształtu - sam coś wymyślał i później uzasadniał, że tak zrobił, bo wcześniej jeszcze takich mi nie robił. Najzgrabniej wyglądają trzy ostatnie, przy czym ostatni jest sporo wydłużony (czego może nie być widać, bo nie mam go pod ręką i dokleiłem zdjęcie zrobione kiedy indziej, a więc w innej skali). Moim faworytem jest nr 5 (trzewik). Jedną z kwestii, które wpłynęły na kształt wszystkich powyższych butów jest to, że mam stopę bardzo szeroką w palcach. No i poza tym tak naprawdę nie do końca da się porównywać kopyta zwykłych butów i trzewików, bo te ostatnie muszą mieć nieco inny kształt ze swojej natury (tak przynajmniej mówił mi ich wykonawca). Tym bardziej mnie kształt nru 5 zaskoczył, bo spodziewałem się czegoś cięższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. a w zasadzie kopyto.

Myślę, że przydatne będzie pokazanie różnych kopyt w konfrontacji.

(...)Zaczynam od moich, jadąc od lewej.

1. Wittchen. Nie znam modelu. But w rozmiarze 42 wg podeszwy, a wg mnie 42,5.

2. Dariusz Lewandowski. But bespoke, ale wyszedł lekko luźny więc zakwalifikowałbym go na 43/9. Widoczna patyna mojej produkcji :)

3. Loake Shoemakers. But MTO więc teoretycznie nie ma takiego modelu (niby zmieniony Edward, ale Edward teraz tak nie wyglada) - nie wiem jakie to kopyto. Rozmiar 9

4. J Shoes Caine Tassel Loafer. Rozmiar 9

(...)

Jeśli mogę nieproszony skomentować :) - Z tych czterech najladniejszy drugi - jak dla mnie, najlepszy kształt kopyta i bardzo ładna patyna.

Na drugim miejscu dziurkowany oxford. Kształt klasyczny zaokrąglony i wydaje się trochę cięższy przez dekoracje (co podoba mi się).

Wittchen nie jest tragiczny, ale wolałbym lekko zaokrąglony czub.

Loafer zupełnie nie w moim stylu. Kształt czuba ok, ale but mało smukły przez co mniej elegancki. No i te kutasiki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne porównanie kształtów butów:

Od lewej:

[*:3mlfggml]1. Buty od p. Wielądka

[*:3mlfggml]2 - 6. Buty od p. Januszkiewicza, w tym dwie pary trzewików.(...).

Tu też niezła kolekcja.

Jeśli chodzi o czuby - to tutaj wszystkie mi odpowiadają. Trzewiki nr 4 i 5 bardziej dynamiczne.

Dziurkowane derby ma bardzo odpowiednie, jak dla mnie, proporcje. Wydłużenie jest w tym wypadku całkowicie uzasadnione.

Obu Panom gratuluję pięknego obuwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzedem temu, kto odkryje jakas prawidlowosc w numeracjach rozmiarow od ksztaltu kopyt uzaleznionych. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze pozostaje jeno metada prob i bledow, szukanie informacji od posiadaczy danego obuwia pochodzacych, logiczne porownywanie i calkowity a metodyczny brak zaufania do porad szprzedawcow.

Przed wielu laty pozbylem sie dwoch par butow: Floresheim Loafers i van Bommel Spectators kupionych w sklepie, gdzie sprzedawca doradzil mi zakup rozmiaru, w ktorym nie dalo sie chodzic! Dlatego tez twierdze, ze kupowanie przez internet wcale nie jest takie straszne jak sie wydawac moze.

Ponizej kilka przykladow roznych kopyt, roznych producentow w roznych rozmiarach.

Od lewej ku prawej: C&J Savile, rozmiar UK 8.5E, kopyto 337 - bardzo dlugie; C&J Malvern, rozmiar UK 8.5E, kopyto 341 - krotsze i troszke szersze od 337, C&J Langham, rozmiar UK 9 EX (niby troche szesze jak E ... ja tego nie czuje), kopyto 72 - na dlugosc porownywalne z kopytem 341 w rozmiarze UK 8.5; C&J Cavendish rozmiar UK 9E, kopyto 325 (troszeczke dluzsze i bardziej komfortowe od kopyta 72)

Dołączona grafika

Od lewej: Poulsen Skone Chester (Grenson Masterpiece) rozmiar UK 9.5E; Poulsen Skone Henley Loafer (Grenson Masterpiece) rozmiar UK 9E. Porownalbym je z kopytem 325 Crockett & Jones. Na moja stope troche bardziej komfortowe jak C&J 337

Dołączona grafika

Od lewej: C&J Gerrard, rozmiar UK 8,5 E, kopyto 348 (bardzo dlugie i waskie); C&J Weymouth, rozmiar UK 8.5 E, kopyto 337 E (troszeczke krotsze od 348) i dla porownania Church’s Salisbury Loafer, rozmiar UK 9, kopyto 73 (chociaz o pol numera wiekszy od prezentowanych C&J, to najkrotszy z nich wszystkich)

Dołączona grafika

Po lewej (juz przezentowany) C&J Cavendish rozmiar UK 9 E, kopyto 325 nastepnie Markowski Tassel Loafers, ktorego kopyto jest na dlugosc porownywalne z C&J 325 UK 9 E ale wezsze na wysokosci palcow oraz C&J Cavendish Suede rozmiar UK 8,5 E, kopyto 325, krotsze od Markowski Tassel Loafers lecz podobne w szerokosci na wysokosci palcow

Dołączona grafika

Od lewej: Barker Black Wolfe, rozmiar UK 9 (dlugie kopyto); John Lobb Stamford, rozmiar UK9 (podobnie dlugie kopyto) i dla porownania (juz wzmiankowane) krotkie kopyto 73 Church’s Salisbury, rozmiar UK 9

Dołączona grafika

Od lewej ku prawej: Peal [/b]& Co. (Alfred Sargent), rozmiar UK 9, kopyto 87 (w miare dlugie i szerokie …bardzo wygodne); Shipton [/b]& Heneage Burford (Cheaney), rozmiar UK 9, kopyto 2003 (troche wezsze od Alfred Sargent 87); Poulsen Skone Felstead (Grenson Masterpiece) , rozmiar UK 9 (najbardziej waskie i najelegantsze kopyto, troszeczke krotsze od pozostalych … moje ulubione)

Dołączona grafika

Od lewej: Trickers Belgrave, rozmiar UK 9.5 (43.5), kopyto 4537 … szerokosc 5 czyli normalna wg Trickers. W rzeczywistosci szersza od rozmiaru G (szerokiego) innych producentow oraz NORD Spectators rozmiar 42.

Niby poltorej rozmiara roznicy a buty sa tej samej dlugosci!!!

PS. Tylko C&J uzywa literki F na oznaczenie butow szerokich. Dla innych angielskich producentow jest to literka G (Alfred Sargent FX) i nastepne litery alfabetu

Dołączona grafika

c.d.n. .... bo mi sie kopyta myla ...musze zobaczyc co wyslalem na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lewej: Loafers - Ralph Lauren, rozmiar UK 9. Alden, rozmiar UK 9 i Aldo Brue, rozmiar UK 8.5. Lauren i Brue sa wloskiej produkcji ...sa wezsze i dluzsze od Aldenow. Pomimo roznicy rozmiarow dlugosc RL i Aldo Brue jest porownywalna. Aldeny zas sa dosc krotkie i nadzwyczaj szerokie, z ktorego to powodu za nimi nie przepadam.

Dołączona grafika

Od lewej: Grenson Sharp, rozmiar UK 9G (szeroki), kopyto 203; Alden Color 8 Wing Tip Boots, rozmiar UK 9 (szerokosc normalna ... amerykanska D), kopyto Leydon; Shipton & Heneage Childrey (Alfred Sargent), rozmiar UK 8.5, F (normalna szerokosc), kopyto 87.

Grensony sa najszersze z tej trojki.... chociaz Aldeny sa jedynie bardzo nieznacznie wezsze. Dlugoscia odpowiadaja Aldenom. Alfred Sargent jest troszeczke krotszy od pozostalych.

Dołączona grafika

Jedne w "dluzszych"butow jakie posiadam ... obydwa w rozmiarze UK 8.5 !!!

Od lewej: Campanile i Floris van Bommel ... dlugie lecz wygodne i wcale nie waskie

Dołączona grafika

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chukka Boots - dlugie ... chociaz w rozmiarze UK 8.5. Od lewej: van Bommel; Floris van Bommel; van Bommel Suede 8.5G (obuwie tzw. "blotno-robocze")

Dołączona grafika

Od lewej: Alfred Sargent Kelso, rozmiar UK 9.5 FX(szerokie), kopyto 88; Alfred Sargent Grasmere, rozmiar UK 9 FX (szerokie), kopyto 77; Trickers Stow, rozmiar UK 9.5 (szerokosc 5 - czyli normalna wedlug Trickers ... gdzie indziej bylyby to buty szerokie), kopyto 44975

Kopyta Trickers sa krotsze w stosunku do innych ... za to o wiele szersze.

Najwieksze i najszersze z nich to AS Kelso. Posiadaja one konstrukcje Veldtschoen ... dlatego tez kupilem je o pol rozmiaru wieksze ze wzgledu na grube skarpety podczas spacerow w blocie i sniegu. AS Grasmere sa troszczke krotsze od Trickersow aczkolwiek szerokoscia prawie sie nie roznia (jeno rozmiarem)

Dołączona grafika

Najwieksza roznica rozmiarowa przy najmniejszej roznicy dlugosci jaka mi sie przydarzyla to Trickers Begrave Uk 9.5 contra Floris van Bommel UK 8.5. Floris van Bommel jest dluzszy od Trickersa!!!

Dołączona grafika

Ten sam rozmiar UK 9 (szerokosc normalna) a roznice w szerokosci widoczne golym okiem

(od lewej) Sneakers Brooks Brothers i Bexley

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne porównanie kształtów butów:

Od lewej:

[*:3f44u02j]1. Buty od p. Wielądka

[*:3f44u02j]2 - 6. Buty od p. Januszkiewicza, w tym dwie pary trzewików.

Ciekawe, że nigdy nie specyfikowałem p. Januszkiewiczowi kształtu - sam coś wymyślał i później uzasadniał, że tak zrobił, bo wcześniej jeszcze takich mi nie robił. Najzgrabniej wyglądają trzy ostatnie, przy czym ostatni jest sporo wydłużony (czego może nie być widać, bo nie mam go pod ręką i dokleiłem zdjęcie zrobione kiedy indziej, a więc w innej skali). Moim faworytem jest nr 5 (trzewik). Jedną z kwestii, które wpłynęły na kształt wszystkich powyższych butów jest to, że mam stopę bardzo szeroką w palcach. No i poza tym tak naprawdę nie do końca da się porównywać kopyta zwykłych butów i trzewików, bo te ostatnie muszą mieć nieco inny kształt ze swojej natury (tak przynajmniej mówił mi ich wykonawca). Tym bardziej mnie kształt nru 5 zaskoczył, bo spodziewałem się czegoś cięższego.

Trzewiki no 5 sa najladniejsze odnosnie ksztaltu kopyta. Chcialbym miec cos takiego jako oxford. Sadze, ze p. Januszkiewicz zrobilby to bez wiekszego problemu ... czy tez sie myle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za obszerne wrzuty i podjęcie tematu.

Wrzucam tutaj but Nunes Correa VS Loake Shoemakers, aby zobrazować kształ kopyta loafera NC, który moim zdaniem powinien być smukły i dopasowany, a przypomina lokomotywę.

W jakim rozmiarze sa oba buty i co mozesz powiedziec o szerokosci NC tassel loafer w stosunku do Loake (zakladam, ze Loak jest w rozmiarze F - na szerokosc .... czyli normalnym /standardowym/?

Przyznaje, ze na drugim zdjeciu NC Tassel Loafer wyglada dosc "poteznie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NC jest 42.5, Loake 9.

Loake to F, NC jest dosyć szeroki, tak jakby G (a ma standardową szerokość).

NC na żywo wygląda bardzo potężnie i nie koresponduje to ze stylem mokasyna.

Czy oznacza to, ze rozmiar 42.5 NC loafers jest tak dlugi jak rozmiar UK9 Loake brogues, ktore zaprezentowales, i zarazem szerszy od Loake?

Pytam, bo zastanawiam sie nad zakupem NC Monk Shoes .... moze uda mi sie je zobaczyc na zdjeciach ktoregos z kolegow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, 42.5 od NC jest jak 9 od Loake a nawet odrobinkę dłuższy. Jest też szerszy od Loake, ale wolałbym, żebyś oparł się też na opinii innych użytkowników NC, bo jest to jak na razie tylko moje odczucie.

Wybacz, ze Cie mecze pytaniami i nie tylko ... jako, ze mam jeszcze prosbe ... czy moglbyc zmierzyc dlugosc podeszwy NC Loafer (zwyklym metrem krawieckim) od czubka do konca obcasa ...tak najzwyczajniej ... dwa najbardziej oddalone od siebie punkty na dlugosc i powiedziec ile to centymetrow? Czy jest to okolo 31 cm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzedem temu, kto odkryje jakas prawidlowosc w numeracjach rozmiarow od ksztaltu kopyt uzaleznionych. (...).Ponizej kilka przykladow roznych kopyt, roznych producentow w roznych rozmiarach.

czy to wszystkie Twoje buty (nie licząc slipperów)? ich mnogość i style robią wrażenie. i ani jednego czarnego, formalnego?

najbardziej podoba mi się brązowy oxford (poulsen skone chester),

a najlepsze kopyto ma drugi z monkstrapów (CJ malvern), wolę 341 chociaż 337 uchodzi za najbardziej eleganckie,

bardzo fajne są też biało brązowe spectatory (CJ gerrard) z wydłużonym czubkiem, bajeranckie,

trzewiki wybierasz z mocno zaokrąglonym czubkiem (A.Sargent i Trickers), wyglądają na bardzo wygodne,

czy Lobb Stamford jest na kopycie JL7000? wydaje się bardzo smukły.

Poniżej zamieszczam porównanie mojego ulubionego kopyta EG82 z JL7000. (nie moje, zdjęcie z SF).

Twoje kolekcja jest, że tak powiem, flamboyant.

post-250-13658919962642_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzedem temu, kto odkryje jakas prawidlowosc w numeracjach rozmiarow od ksztaltu kopyt uzaleznionych. (...).Ponizej kilka przykladow roznych kopyt, roznych producentow w roznych rozmiarach.

czy to wszystkie Twoje buty (nie licząc slipperów)? ich mnogość i style robią wrażenie. i ani jednego czarnego, formalnego?

najbardziej podoba mi się brązowy oxford (poulsen skone chester),

a najlepsze kopyto ma drugi z monkstrapów (CJ malvern), wolę 341 chociaż 337 uchodzi za najbardziej eleganckie,

bardzo fajne są też biało brązowe spectatory (CJ gerrard) z wydłużonym czubkiem, bajeranckie,

trzewiki wybierasz z mocno zaokrąglonym czubkiem (A.Sargent i Trickers), wyglądają na bardzo wygodne,

czy Lobb Stamford jest na kopycie JL7000? wydaje się bardzo smukły.

Poniżej zamieszczam porównanie mojego ulubionego kopyta EG82 z JL7000. (nie moje, zdjęcie z SF).

Twoje kolekcja jest, że tak powiem, flamboyant.

To wszystkie moje "przyzwoite" buty (no ... nie wszystkie, gdzyz New and Lingwood Butterfly Loafers (obecnie robi je dla nich C&J, wczesniej zas Cleverley) musze odebrac na poczcie, gdyz nie ma mnie w ciagu dnia w domu, gdy listonosz paczki roznosi, a przyjecie ich przesylki musze wlasnorecznie potwierdzic). Inne "nieprzyzwoite", to buty sportowe: Nike, Asics; Mefisto do pieszych wycieczek, Sneakersy Puma i Diesel, cas shoes Manfield etc.... oraz Albert Slippers :D

Kupuje buty, ktore mi sie podobaja i ktore uzywam ... nie zas te, ktore "powinienem" posiadac wedlug buto-regul. Obuwia w kolorze czarnym serdecznie nie znosze, nigdy nie uzywam i dlatego tez rowniez nigdy nie kupuje.

Kopyto C&J 337 wyglada - moim zdaniem – ladnie w przypadku butow sznurowanych na nim zrobionych, jak np. Weymouth. Kopyto 341 jest moim ulubionym kopytem, bo pasuje dobrze do mej stopy i nie musze go ”rozchadzac”, tak jak dlugie i waskie 348.

Trzewiki … zwlaszcza nieformalne … sa w moim przekonaniu butami do wygodnego, calodniowego chodzenie a country shoes powinny wg. mnie dobrze i wygodnie lezec na stopie od samego poczatku. Trickersy sa jakosciowo najlepsze z nich wszystkich….chociaz veldtschoen (AS Kelso) to zupelnie inna “bajka”.

Przymierzalem sie juz kilka razy do Edward Green (oczywiscie nie czarnych) (m.in. Shannon Boots na kopycie 82, Inverness na kopycie 888 i Landbroke - kopyto 888) ale oznaczaloby to, ze musialbym przekroczyc granice cenowa, ktora onegdaj sam sobie nalozylem ... i do ktorej przekroczenia mam coraz mniej oporow. :D

Ponizej dwa rozne kopyta Albert Slippers : Shipton & Heneage, ktorego uzywaja prawie wszyscy ich producenci i prawdziwy "odmieniec" Church's

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyto 82 (Edward Green) wydaje mi sie o wiele ladniejsze od wszystkiego, co robi John Lobb (ten "francuski" , ktorego kupil Hermes nie zas John Lobb St. James z Londynu)

A oto kopyta Edward Green:

Wzmiankowane juz 82

Dołączona grafika

202

Dołączona grafika

606

Dołączona grafika

888

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

To wszystkie moje "przyzwoite" buty (...) Kupuje buty, ktore mi sie podobaja i ktore uzywam ... nie zas te, ktore "powinienem" posiadac wedlug buto-regul. (...)

Przymierzalem sie juz kilka razy do Edward Green (...) ale oznaczaloby to, ze musialbym przekroczyc granice cenowa, ktora onegdaj sam sobie nalozylem ... i do ktorej przekroczenia mam coraz mniej oporow. :D

No ja też nie mam buto-reguł, ale czarne buty należą do moich ulubionych i najczęściej używanych. Nie mam za to żadnych monkstrapów, slipperów, split-toe'ów, sandałów bo tych nie lubię.

Najbardziej podobają mi się buty EG (na 82 i 202), ale są rzeczywiście horendalnie drogie. Za tą cenę mogę mieć najlepsze polskie bespoke :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

To wszystkie moje "przyzwoite" buty (...) Kupuje buty, ktore mi sie podobaja i ktore uzywam ... nie zas te, ktore "powinienem" posiadac wedlug buto-regul. (...)

Przymierzalem sie juz kilka razy do Edward Green (...) ale oznaczaloby to, ze musialbym przekroczyc granice cenowa, ktora onegdaj sam sobie nalozylem ... i do ktorej przekroczenia mam coraz mniej oporow. :D

No ja też nie mam buto-reguł, ale czarne buty należą do moich ulubionych i najczęściej używanych. Nie mam za to żadnych monkstrapów, slipperów, split-toe'ów, sandałów bo tych nie lubię.

Najbardziej podobają mi się buty EG (na 82 i 202), ale są rzeczywiście horendalnie drogie. Za tą cenę mogę mieć najlepsze polskie bespoke :D

Przyznam szczerze, ze majac wybierac pomiedzy bespoke i Edward Green semi bespoke a nawet RTW baaaaardzo dobrze bym sie zastanowil. EG sa najzwyczajniej w swiecie sliczne!

Ich kopyta sa w miare krotkie ...musialbym wziasc pol numera wieksze jak C&J (juz wszystko przymierzalem) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.