Skocz do zawartości

Buty z lakierowanej skóry


kset

Rekomendowane odpowiedzi

a dlaczego założyć butów nie można? buty właśnie, podobnie jak płaszcz, można założyć. poza tym - nie czepiaj się; jestem oficjalnie i uroczyście usprawiedliwiony - oba użyte przeze mnie wyrażenia są poprawne, podawałem już nawet źródło, założyć jest poprawne wszędzie, ubrać jest w gwarze krakowskiej.

Co rozumiesz przez strój formalny? frak? przecież do fraka są wsuwane (takie, w które się wsuwamy) pantofle bez języka z lakierowanej skóry z ew. sprzączką, a mi chodzi o takie klasyczne wiązane (zamknięte) lakierki. czy *dokonanie czynności, która polega na umiejscowieniu butów na nogach tak, żebyśmy mogli powiedzieć "jestem w butach"* lakierków do garnituru jest niepoprawne?

Dołączona grafika

o takie właśnie chodzi. (mniej więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kset - Chyba nie do końca zrozumiałeś to co chciałem przekazać pisząc, że "nie można założyć" - nie miałem na myśli użycia w tym przypadku złego słowa (tak jak np. ubrać buty) lecz to, że buty takie w mojej opinii nadają się do smokingu i fraka (pantofle z kokardką nie są jedyną opcją) oraz zastosowałbym je również do dziennego stroju: surduta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo przepraszam w takim razie.

do dziennych strojów wszędzie podane jest, że lakierowana skóra butów jest niepoprawna. chodzi mi o takie sytuacje jak wyjście do teatru w garniturze wieczorem, jakaś większa uroczystość, na którą smoking byłby jednak nieodpowiedni (np. ze względu na obowiązek dostosowania do innych gości) czy wreszcie impreza w klubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakierki jeszcze w latach 30. noszone były do fraków, smokingów oraz żakietów (a więc do wszystkich strojów formalnych i wieczorowych), następnie, za sprawą pewnego brytyjskiego monarchy, do żakietu spopularyzowane były buty ze zwykłej, czarnej skóry. Lakierki były też w istocie noszone do surduta. Co do noszenia lakierków do garnituru/strollera, ja nie mam nic przeciwko - jestem nawet za tym; jest to jednak pomysł wybitnie edwardiański, a nawet wiktoriański (ew. belgijski, przez co mi się podoba ;) ).

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakierki jeszcze w latach 30. noszone były do fraków, smokingów oraz żakietów (a więc do wszystkich strojów formalnych i wieczorowych), następnie, za sprawą pewnego brytyjskiego monarchy, do żakietu spopularyzowane były buty ze zwykłej, czarnej skóry. Lakierki były też w istocie noszone do surduta. Co do noszenia lakierków do garnituru/strollera, ja nie mam nic przeciwko - jestem nawet za tym; jest to jednak pomysł wybitnie edwardiański, a nawet wiktoriański (ew. belgijski, przez co mi się podoba ;) ).

Pozdrawiam, Dr

A tam, bzdura. Miałem znajomego, bardzo znany w swojej okolicy z ewidentnie ekstrawaganckiego stroju. Mianowicie imć kolega nosił lakiery do fioletowego ortalionowego dresu. Tak lubił, tak mu się podobało i tak chodził :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc swój pierwszy post w tym temacie sądziłem, że chodzi po prostu o lakierowaną skórę, a nie wyłącznie czarne klasyczne pantofle/lakierki. Na rynku jest wiele dostępnych modeli takich butów w odcieniach brązowego i ze skóry z ciekawą fakturą, które moim zdaniem można łatwo komponować w zestawach business casual.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. temat założyłem dlatego, że muszę kupić sobie lakierki do smokingu, a możliwość używania ich częściej, niż do smokingu osłodzi mi chociaż trochę wydatek :) i taki był zamysł tematu, ale oczywiście nie mam nic przeciwko dyskusji generalnie o butach z lakierowanej skóry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakierki to ogólnie każde buty wykonane z lakierowanej skóry, czyli patent leather. :)

Kset: to zależy do jakiego garnituru - do jakiegoś ciemnego, z białą koszulą i krawatem są odpowiednie, ale przestarzałe. Mnie bardzo się podobają. ;)

Pozdrawiam, Dr

Dzieki za wyjasnienie ...oznacza to ze lakierki (patent shoes) nadaja sie do dzinsow, do czego sami producenci zdaja sie zachecac robiac lakierki Blucher (Derby) ... Osobiscie nie lubie Blucher'ow. Juz wole ich "pomyslodawce"

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często w tym temacie Panowie odbiegaliście od tematu ;)

Ja powtórzę swoje pytanie z innego tematu - czy zestaw marynarka, odd trousers i lakierowane buty jest według Was ok? Po przeczytaniu wypowiedzi w tym temacie wydaje mi się, że czarne lakierowane buty są bardziej zarezerwowane na eleganckie wyjścia.

Przyznam jednak, że osobiście nie widzę nic złego w założeniu ich do casualowego zestawu dziennego. Oczywiście musi to być odpowiedni zestaw, myślę, że coś bardziej ciemniejszego, granaty, szarości, etc. I powinno wyglądać super. Mam np. takie spodnie, bardziej na zimę, szare w delikatną jodełkę. Do nich dołóżmy granatową marynarkę. Koszula biała pewnie byłaby najbezpieczniejsza, ale wydaje mi się, że możemy sobie na trochę więcej pozwolić choć bez przesady. I taki zestaw z butami z lakierowanej skóry według mnie jest bardzo "posh".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często w tym temacie Panowie odbiegaliście od tematu ;)

Ja powtórzę swoje pytanie z innego tematu - czy zestaw marynarka, odd trousers i lakierowane buty jest według Was ok? Po przeczytaniu wypowiedzi w tym temacie wydaje mi się, że czarne lakierowane buty są bardziej zarezerwowane na eleganckie wyjścia.

Przyznam jednak, że osobiście nie widzę nic złego w założeniu ich do casualowego zestawu dziennego. Oczywiście musi to być odpowiedni zestaw, myślę, że coś bardziej ciemniejszego, granaty, szarości, etc. I powinno wyglądać super. Mam np. takie spodnie, bardziej na zimę, szare w delikatną jodełkę. Do nich dołóżmy granatową marynarkę. Koszula biała pewnie byłaby najbezpieczniejsza, ale wydaje mi się, że możemy sobie na trochę więcej pozwolić choć bez przesady. I taki zestaw z butami z lakierowanej skóry według mnie jest bardzo "posh".

Wydaje mi się, że:

- czarne lakierowane odpadają bezwzględnie (to kolor na wieczór),

- w innym kolorze mogą być.

Ale to moje osobiste zdanie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to odpadają każde lakierki, które nie są czarne. :) Choć jestem fanem lakierków (czarnych), uważam, że nadają się jedynie do ciemnych garniturów, np. takich, jak pokazywałem kiedyś w wątku The 30's Style, no i oczywiście do innych strojów o takiej samej bądź większej formalności.

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często w tym temacie Panowie odbiegaliście od tematu ;)

Ja powtórzę swoje pytanie z innego tematu - czy zestaw marynarka, odd trousers i lakierowane buty jest według Was ok? Po przeczytaniu wypowiedzi w tym temacie wydaje mi się, że czarne lakierowane buty są bardziej zarezerwowane na eleganckie wyjścia.

Przyznam jednak, że osobiście nie widzę nic złego w założeniu ich do casualowego zestawu dziennego. Oczywiście musi to być odpowiedni zestaw, myślę, że coś bardziej ciemniejszego, granaty, szarości, etc. I powinno wyglądać super. Mam np. takie spodnie, bardziej na zimę, szare w delikatną jodełkę. Do nich dołóżmy granatową marynarkę. Koszula biała pewnie byłaby najbezpieczniejsza, ale wydaje mi się, że możemy sobie na trochę więcej pozwolić choć bez przesady. I taki zestaw z butami z lakierowanej skóry według mnie jest bardzo "posh".

Wedlug mnie mozesz zalozyc czarne lakierki (byle nie na klejonej podeszwie, gdyz ta konstrukcja zarezerwowana jest dla smokingow i frakow - nie pokonuje sie w nich kilometrow na zewnatrz pomieszczenia) do stroju jak najbardziej casual ... na zasadzie kontrastu ...ale nie tylko.

Np. biale albo niebieskie (bardzo wytarte), "przykrotkawe" (albo wysoko podwiniete) dzinsy i Church's Burwood (rowniez czarne). ktore ze swej natury sa casual ... chociaz swieca sie jak lysina emeryta.

Dołączona grafika

Albo Church's Consul

Dołączona grafika

Albo Church's Grafton

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.